דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חג האילנות והדבורים

פרויקט ארצי משותף למועצת הדבש וקק"ל לכבוד ט"ו בשבט: נטיעת חצי מיליון עצים ושיחים צופניים התומכים בדבורים

אקליפטוס מקופל פרי (צילום: סימה קגן)

כל נוסע ותיק בכביש 38 זוכר את חורשות האקליפטוסים שהיו נטועות לאורכו של הכביש, ובהן מאות עצים בני עשרות שנים שנעקרו ממקומם כדי לאפשר את הרחבת הכביש. כעת מסתבר שלבד מהנזק לנוף, שהשתנה מעצים ירוקים וחינניים לקירות תמך מבטון אפור ורצועת אספלט שחורה, יש נזק נוסף והוא לדבורים העמלניות, שהתפרנסו מפרחי האקליפטוס והפיקו מהן דבש.

בחודשים האחרונים ביצעה רשות הטבע והגנים כריתות יזומות של כאלפיים עצי אקליפטוס בוגרים, רמי קומה. כאמור, מדובר בפגיעה קשה בדבורים. רבים אינם יודעים זאת, אך הדבורה הקטנה, היא שאחראית על רוב קיומם של הגידולים החקלאיים, כלומר, בכל פעם שאוכלים ירק או פרי יש לזכור, כי בגידולו מעורבת הדבורה הזעירה ולכן עלינו לסייע לה ולתמוך בה.

בחודש הקרוב עם פתיחת חגיגות ט"ו בשבט, יינטעו מעל 500 אלף עצים ושיחים צופניים מזן אקליפטוס, חרוב, שיזף ועוד, ברחבי הארץ, במסגרת פרויקט משותף של מועצת הדבש, קק"ל ודבוראי ישראל, וזאת במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ ובעקבות כך גם היעלמות של שליש מכמות הדבורים. המחסור בצוף נובע עקב התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן, צמצום האזורים החקלאיים ושטחי הבר.

שקד מצוי (צילום: סימה קגן)

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר, כי בעולם קיים חשש גדול לעתיד ענף הדבורים: "דבורת הדבש הינה בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע האחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. לכן קיימת חשיבות מרכזית להתגייסות כוללת של כלל הגופים בישראל, כמו גם לכל אדם פרטי בישראל לנטיעת צמח צופני בגינתו הפרטית ובנטיעות הקרובות בט"ו בשבט".

הנטיעות הצופניות לקראת ט"ו בשבט מתקיימות על רקע מאבק של הדבוראים בישראל בתמיכת ראשי רשויות, אקולוגים ובוטנאים מובילים בארץ, כנגד כריתת אקליפטוסים שמבצעת רשות הטבע והגנים ברחבי הארץ. הדבוראים מתכוונים להיאבק בפעולות הכריתה של רשות הטבע והגנים, עד שייפסקו לאלתר כל הכריתות המתוכננות ברחבי הארץ.

הדבורים חיוניות ליצירת המזון. מכוורת אלון הגליל (צילום: אדוה אופיר)

במהלך ט"ו בשבט ייערכו פעילויות לכל המשפחה במכוורות ברחבי הארץ הכוללות פעילויות חווייתיות, נטיעות משותפות של שתילים צופניים והסברים על הקשר שבין הדבורים לעצים צופניים ועל תרומתה של דבורת הדבש לתהליך ההאבקה לגידולי ירקות ופירות וצמחי הבר.

רשימת עצים ושיחים צופניים מומלצים:

מיני אקליפטוס, לא רק מושכים אליהם דבורים בתדירות גבוהה ועוזרים במניעת הכחדתם, אלא גם אינם דורשים השקיה מרובה וחוסכים במים, בין המינים המומלצים:

אקליפטוס מצולע - גודלו קטן ומועד פריחתו בעונת האביב, הינו עמיד לקרקעות נתרניות ומצטיין בעיקר באזור הנגב והשפלה.

אקליפטוס גביעני - עמיד לקרקעות כורכר, בשיא פריחתו מראהו עשיר במיוחד ומושך דבורים בקצב מהיר יותר, מועד פריחתו בעונת הסתיו.

אקליפטוס דיאלסי - עמיד לקרקעות כורכר ופורח בעיקר בין ינואר למרץ.

אקליפטוס בהיר קליפה - גבוה יותר ממיני אקליפטוס אחרים וידוע בצבעי הקרם של פרחיו, פריחתו בין ספטמבר לנובמבר.

אקליפטוס מקופל פרי - מהמינים היפים ביותר ובעל תפרחות גדולות ויפות בעונות הסתיו והאביב, מתאים כעץ רחוב ומומלץ לנטיעה בכל גן.

אקליפטוס כתום - הינו עשיר מאוד בצוף ופורח בעונת הסתיו עד האביב, פריחתו מרהיבה במיוחד בצבעי צהוב ואדום, האקליפטוס הכתום עמיד מאוד בתנאי גידול קשים ויובש ומבנהו צר.

חרוב "בר" ישראלי - המייצר צוף ואבקה בכמות רבה וכך מושך אליו קבוצות דבורים גדולות, מועד פריחתו בעונת הסתיו.

כליל החורש - צמח בר שנפוץ מאד בתחום הגינון, מועד פריחתו לקראת סוף החורף, אינו גדול במיוחד ונוח לטיפול.

סיסם הודי - עץ רחוב ותיק ועמיד במיוחד, העץ מצליח בכל אזורי הארץ והשפלה וגודל גם ללא תוספת השקיה.

שיזף מצוי - עץ עמיד מאוד גם בעונות יבשות ופורח לעיתים במספר גדלים, הוא מייצר כמויות צוף גדולות ופורח באמצע הקיץ.

מרווה אפריקנה

פרט למיני עצים צופניים הידועים בגובהם וגודלם ניתן גם למצוא שיחים צופניים וצמחי תבלין, קטנים יותר ונוחים לטיפול, בעיקר בגלל העובדה שהם גדלים ללא תוספת השקיה וחוסכים במים: קליאנדרה קליפורניה, קליסטמון תרוג 'אנדיבר', גרווילאה זיתית, רוזמרין רפואי 'זוחל' מרווה אפריקנה, לבן-עלה 'עדן', שסק יפני וריחן מצוי 'מזיק מאונטיין'.

(לרשימת צמחים צופניים: באתר מועצת הדבש - www.honey.org.il )

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?