דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חוזרים למאבק הציבורי בתכנית "רכס לבן"

ביום שלישי (24.7) מתכנסת הוועדה המחוזית ירושלים על מנת לדון בהפקדת תכנית "רכס לבן". אם הציבור לא ייצא למלחמה אנו נהיה עדים לתוכנית שהיא בכייה לדורות

רכס לבן (צלם: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

מאז חודש פברואר 2007, החודש בו נדחתה תכנית ספדי הידועה לשמצה, היה ברור שהתוכנית תרים ראשה שוב. השבוע תדון הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים בהפקדת התוכנית.

עד היום קיימת תחושה שהציבור נרדם היות ואין פעילות משמעותית להתנגדות לתוכנית כפי שהייתה כשעלתה תכנית ספדי. ברקע, הוועדה המחוזית ורמ"י מקדמים את התוכנית במלוא המרץ, ובין השאר תעיד על כך העובדה שהדיון על ההפקדה מתבצע עוד לפני שהתבצע שינוי ייעוד על הקרקע ל"אזור פיתוח עירוני" (כיום הקרקע מוגדרת כ- "אזור חקלאי/נוף כפרי פתוח", "פארק מטרופוליני" ו"גן לאומי על פארק מטרופוליני").

הדיון בוועדה תפס את הארגונים הירוקים לא מוכנים. ביום שלישי הם ינסו לארגן נוכחות שתהווה את המבחן הראשון להנעת תהליך ההתנגדות.

הקושי לארגן את ההתנגדות נובע בעיקר, מהקושי להתמודד עם ההליכים הדורסניים של הותמ"ל ובנוסף לכך יציאה בסיסמאות שנועדו להטעות את הציבור. מבין שלל הסיסמאות בולטות שלוש מהן: 1) העדר קרקעות לבניה בעיר 2) הכוונה להעמיד חלק מיחידות הדיור שייבנו ברכס לבן כ"קרקע משלימה", לתמיכה במימוש פרויקטים של "פינוי בינוי" בשכונות העיר הדלות. 3) רגישותם הסביבתית הנמוכה של השטחים המיועדים לשינוי ייעוד ובניה.

כבר ב- 2015 נעשתה עבודת מחקר מקיפה ע"י אורי ברשישת ותרצה פינקל שבחנו את תהליכי התכנון והפיתוח בירושלים עד שנת 2040. מהדו"ח עולה כי המאגר המצטבר של עתודות הקרקע עד 2040, ללא תכנית רכס לבן, עומד על כ- 100 אלף יחידות דיור!

לגבי נושא הקרקע המשלימה, האמת מרה גם כן. קיים פער גדול בסדרי הגודל עליהם מדברים בשכונות לעומת ההצהרות המגיעות מכיוון רמ"י, שהבהירה כי אין בכוונתה לוותר על קרקע המדינה כמקור הכנסה. רמ"י אישרה תמיכה במיזמי התחדשות באמצעות קרקע משלימה רק בסדר גודל זעיר של כ – 10% - 7.5% מסך כל יחידות הדיור.

לגבי הטיעון השלישי, מדובר בהטעיה גסה של הציבור היות ובסקרי טבע שנעשו באזור נמצא כי ברמה העירונית אגן נחל רפאים מהווה את המסדרון האקולוגי האיכותי ביותר במערב ירושלים. נמצא כי רכס לבן הוא בפועל חלק חשוב במיוחד באגן האיסוף וההזנה התת קרקעית של מעיינות האזור. בנוסף, רכס לבן ונחל רפאים הינם מכלול של טבע, נוף ומורשת תרבותית-היסטורית הנושקת לירושלים. בניה ברכס תגרום לפגיעה אנושה בפוטנציאל האזור כמרחב איכותי לטיול, בילוי ונופש בחיק הטבע.

כיום קיים צורך דחוף בהאצת המחאה החברתית הדומה לזו שקמה בזמן הגשת תכנית ספדי. המועצה האזורית מטה יהודה, הישובים אורה ועמינדב ותושבי ירושלים מתעוררים למציאות בה "אין ברירה". אם לא יצאו למלחמה אנו נהיה עדים לתוכנית שהיא בכייה לדורות.

 

ד"ר רונן נהרי

מושב אורה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?