דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 באוקטובר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חוקרי הכיבוי: מטיילים גרמו לשריפת הענק באבן ספיר

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

מטס כיבוי בשריפה באבן ספיר (4.6.19)

 

חוקרי השריפה במושב אבן ספיר קובעים כי האש החלה ממדורה שהציתו מטיילים באזור המעיין הסמוך למושב. החוקרים מציינים שגם השריפה בליפתא נגרמה מרשלנות של מטיילים.

כזכור, ביום שלישי האחרון (4.6 ) פרצו מספר שריפות גדולות באזור ליפתא ובמושב אבן ספיר.
לוחמי האש שהוזנקו לשריפות בכוחות גדולים, השתלטו על שריפות הענק, מנעו את התפשטות האש לישובים, יערות, נתיבי תחבורה, מתקני תשתית, וכן מנעו פגיעה באוכלוסיה.
מחקירה ראשונית של השריפות, חקירה שבוצעה ע"י חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, עולה כי השריפה הגדולה שאיימה על בתי המושב אבן ספיר החלה, ככל הנראה, כתוצאה ממדורה שהדליקו מטיילים באזור המעיין, וכתוצאה מרשלנות, חוסר השגחה ואי שיקול דעת מתאים. כזכור, לפי הנחיות רשות הכיבוי אין להצית מדורות בתנאי מזג האוויר הנוכחיים מחשש להתפשטות האש באזור מיוער.

מדורת המטיילים שגילו החוקרים במעיין סמוך למושב אבן ספיר (צילום: כב"ה ירושלים) 

ככל הנראה, מטיילים שהציתו מדורה לא פעלו לכבותה ובחסות הרוחות העזות שנשבו באותו אחר צהרים התפשטה האש במהירות וגרמה לשריפת הענק, שרק הודות לפעילות המהירה והמקצועית של לוחמי האש נגמרה ללא נפגעים ונזק לבתי המושב. השריפה נעצרה ע"י לוחמי האש ממש בקו חצרות הבתים של המושב.

בוואדי ליפתא, פרצו שתי שריפות, אחת שהתחילה בסמוך לשעה 11 בבוקר והשניה לקראת השעה 16:30. מהחקירה עולה כי השריפות החלו, ככל הנראה, מרשלנות של מטיילים שהשליכו אמצעי ותוצרי עישון אל החורש ובכך גרמו להתלקחותו.

בסיום פעולות החקירה של חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, יועברו המסקנות לידי האגף המשפטי של כבאות והצלה לישראל- מחוז ירושלים ולידי משטרת ישראל.
בכבאות והצלה לישראל שבים ומזכירים לציבור: אין להדליק אש בשטחים פתוחים אשר לא הותאמו ואושרו מראש להבערת אש. ובכל מקרה, בימים בהם מזג האוויר קיצוני או בעל פוטנציאל לליבוי אש והתפשטות מהירה של שריפות, יש להימנע מכל הדלקת אש בשטח פתוח.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?