דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חם/קר והצבע שביניהם

חילופי העונות בין קיץ לסתיו משיבים במחוזותינו רוחות קרירות המבשרות חורף. חום וקור הן תכונות אנרגטיות המוכרת לנו בתחום מזג האוויר, והחולשות לכל תחומי חיינו. בנוסף, מדובר גם בתכונות, שאותן אנו מייחסים לאווירה, לטיפוסים אנושיים וליחסים. בביטויי השפה נמצא זאת בנגזרות לשוניות כמו: “אדם קר", “טיפוס חם מזג", “יחסים פושרים", “פחד מקפיא דם", “בוער בעצמות", “משפחה חמה", “חום לב"... ועוד.

חלומות משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים ובהם נמצא ביטוי לחוויות רגשיות המעסיקות אותנו. חום/קור יופיעו בחלומות כמייצגים תכונות, ולעתים קרובות יופיעו בחלום בביטוי חזותי של צבעים – צבעים חמים, או צבעים קרים, או הסקלה שביניהם. הביטוי הצבעוני בחלום לא מייצג רק את תכונות החום/קור, אלא מוסיף עוד אפיונים, שמהווים מקור נוסף לאינפורמציה בהקשר לסיפור החלום.

מצורפים קטעים מחלומות להמחשת הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר" – שנועדו להציף את החוויות הרגשיות, לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בתוכנו לטובת בריאותנו הנפשית.

ממי, באיזה צבע הסלון?

ס' כותבת: ...”בחלום בעלי ואנוכי צבענו את קירות הסלון בתכלת. כשהסתובבתי גיליתי שהוא צבע קיר מרכזי בכתום מזעזע... ניסיתי להסביר שזה ממש לא מתאים והוא לא הבין, או לא שמע, והמשיך בשלו. הוטרדתי מאוד איך אוכל לתקן זאת"...

זוהרית: חלומה של ס' משקף את השוני שהיא חשה בהבדלי הגישות בין שלה לשל בעלה. השוני בא לביטוי באווירה וברושם שהם בוחרים ליצור מול הסביבה (בסלון – התחום הייצוגי שבבית הפנימי שלנו) ומתאפיין בהבדלים שבין הצבעים השונים בחלום (תכלת/כתום).

הבדלי הגישות (מבחינתה) מעורר מתח ברגשותיה ותפקיד החלום הוא ל בטא, ולהציף את החוויה הרגשית, לפרוק ולשחרר מתחים, לטובת בריאותה הנפשית.

יחד עם שיקוף החוויה הרגשית המטרידה את רגשותיה של ס', החלום מעניק נקודת מבט גבוהה אל המצב, ללמדנו כי ס' מחפשת פתרונות (לתקן) לקונפליקט הקיים בין שתי הגישות השונות, שלה ושל בעלה. "שביל האמצע" ברמה הסימבולית יכול להיות מצוי בין שני הצבעים – בהיותם שוהים זה במחיצת זה בשלום, או במיזוג/ערבוב שביניהם, כפי שניתן לראות בחלום המרתק הבא.

שמלות סגולות/אדומות

ג' כותבת: ...”בחלומי ראיתי הפגנה של שתי מחנות של נשים. קבוצת נשים אחת, שהיו לבושות בשמלות סגולות, הפגינה מול קבוצת נשים אחרת, שהיו לבושות בשמלות אדומות. אני נקלעתי למקום, אולי בטעות, אבל ניסיתי להסביר להן שאין על מה להתווכח – שהצבע האדום והצבע הסגול כמעת זהים"...

זוהרית: ברגשותיה של ג' מתחולל ויכוח פנימי (הפגנה) בין שתי גישות בנוגע לדימוי הנשי שלה (צבעי שמלות הנשים), אשר בסופו של תהליך היא מוצאת את פתרון המיזוג/שילוב. החלום מעניק לג' נקודת מבט גבוהה אל המצב, להבין כי הדימוי המתוחכם (סגול) והדימוי החושני (אדום) הם אחד – שניהם מצויים בתוכה ומבחינתה יכולים לדור יחד בשלום זה עם זה, ללא קונפליקט. הפתרון, כפי שמצאה בחלום, מתוחכם להפליא כשלעצמו. החלום עזר לג' ליישר קונפליקט פנימי, שכנראה עד כה לא היה פתור. אם היא חוותה התלבטות כלשהי בין שתי גישות, בחירה לבחור אחת מבין שתיהן "או זה או זה", כעת החלום בתוכה את הגישה הסינרגטית למזג "גם זה וגם זה", ללא קונפליקט.

והרי התחזית: שמים אפורים עד התבהרות

ע' מספרת: … “חלמתי שאני יוצאת למרפסת ומתבוננת אל הנוף... רואה שהשמיים אפורים והם הולכים ונעשים קודרים יותר ויותר בהדרגה. אני צופה בחשש בהתהוות הזו... ואז אני מבחינה בניצוצות של קרני שמש. ככל שאני ממתינה, אט אט מתבהרים השמים וכל העננים נעלמים. הייתי מרותקת להתבונן, כאילו נגלה לי איזה פלא"...

זוהרית: חלומה של ע' מתאר תהליך רגשי שלה, וכיצד בתחילתו היא צופה במצב רוחה הקודר (מזג אויר קודר ואפרורי) שהולך ומתעצם. בהמשך התהליך, וככל שהיא סבלנית להמתין, מתגלים ניצוצות של אופטימיות (קרני שמש מבעד לעננים) והתבהרות בהלך הרוח שלה, עד להתבהרות שלמה. החלום משקף את התהליך, ובו-זמנית מציע להתייחס לתהליכים המתרחשים במזג רוחה כמשהו דינמי, המצוי בשינוי מתמיד. כמו כן, ניתן להפיק מהחלום הזה עצה חשובה לתועלתה של ע': עצם התבוננות בתהליך כולו מנקודת מבט גבוהה (מהמרפסת אל הנוף), ההמתנה והסבלנות לאורך זמן-מה מביאים איתם את ההתבהרות והחמימות הרגשית.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?