דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חממה חקלאית-חינוכית לילדי הגנים בהר אדר

יוזמה חינוכית. יוסי כוהל וילדי הגנים בגינה החדשה

בתום שבועיים של עבודה קשה ואינטנסיבית, פינוי פסולת, נקיון חצר, השתלמות גננות, הצבת אגניות ואדמת גן, זריעה והשקייה הוקמה לראשונה בהר אדר חממה חקלאית-חינוכית לילדי הגיל הרך.

מאחרי יוזמה מרגשת זו עומד איש אחד - יוסי כוהל, תושב הר אדר. כוהל, שחיידק ההתנדבות והעשייה הקהילתית הינם חלק משגרת יומו, ושעל כך אף קיבל את אות מתנדב הנשיא. כוהל, הקדיש בעבר מזמנו למען ילדי ובני הנוער בישוב ובשנים האחרונות, שימש כמורה בבית ספר אלון. בעבר ריכז חוגי סיירות, שימש כקצין משטרה מתנדב, שירת בצה"ל שנים ארוכות כמפקד חטיבה עד גיל ,73 ועוד ועוד!!

לאחונה, פנה כוהל לאחרונה לראש המועצה וביקש לסייע בהפיכת החצר האחורית המוזנחת של בנין המועצה לפינת חמד שתהא לחממה חקלאית-חינוכית, לילדי הר אדר. "מזה שנים, אני רוצה ומבקש לתרום לילדי הר אדר", מספר כוהל ומוסיף: "כאב וסבא לנכדים קטנים אני אומר בבטחה: ילדים הם פלא גדול, הם שמחה, הם הכוח שמדרבן את כולנו להתחיל מבראשית. עם היבחרו של חיים מנדל שקד, הבנתי שנפתח לי פתח, לחזור ולתרום לתושבי הישוב, ולהעניק מאהבתי הגדולה לילדי הגיל הרך של הר אדר".

חיים מנדל שקד, ראש המועצה: "זו יוזמה מרגשת, המעוררת בכולם רצון עז להיות חלק מעשייה משותפת, חזקה, קהילתית ומוערכת. אני מכיר את יוסי שנים רבות, מכיר את רוח היזמות שלו ועם זאת לא הייתי חשוף ליכולותיו בתחום החקלאי-חינוכי. אין ספק שילדי הר אדר ייצאו נשכרים. אני מתחייב להקפיד על שימור החממה והרחבת הפעילות ככל שניתן יהיה".

ייוסי כוהל

פינת החמד שהקים כוהל, כבר פועלת ובמלא המרץ. קולטת אל תוככי הסככה השקופה כיתות גן שלמות. עבור הילדים זו חוויה יוצאת דופן. בשעות הבוקר הם מגיעים לביקור לימודי בחממה, המכילה אדניות, בהם נשתלו מעל 15 סוגי ירקות; החל מעגבניות, מלפפונים וכלה בחסה, כרובית וצנון.

הטיב לתאר את התחושה המרנינה המפעמת בכל מי שמגיע לפינת החמד הזו, תושב הישוב והקולגה, ד"ר יהודה בן חור: "יוסי פגש אותי והזמין אותי לראות. הייתי סקרן מאוד והלכתי. עמדתי במקום מופתע. במקום עמדה חממה יפה להפליא נקייה ומזמינה. בתוך החממה עמדו מתקנים עם ארגזי אדמת גן מסודרים ומוכנים לזריעה. מחוץ לחממה עמד ספסל יפהפה בצורת חצי גורן ושולחן עשויי אבן במרכזו. הכול מעשה ידיו של יוסי... הוא עמד והסביר לי בהתלהבות כשעיניו בורקות והחיוך אינו מש מפניו. זוהי פינת לימוד לילדי הגן. הילדים יגיעו הנה עם הגננת, יזרעו זרעים בארגזי האדמה, יבואו לאחר מספר ימים ויראו את הנבטים צומחים, ימדדו את קצב הצמיחה של הנבטים, יעקבו אחר הפריחה וילוו את הצמחים עד הבשלת הפרי וקבלת הזרעים. הילדים ילמדו באופן מוחשי ופעיל את מחזור הצמחים, "מזרע לזרע". יוסי, אמרתי לו, זה דבר עצום! אתה בונה כאן מפעל חינוכי ולימודי ממדרגה ראשונה. ילדי הגן לא ישכחו את הביקורים ואת הפעילות שהם עשו כאן שנים רבות אחרי עזבם את הגן. ימים ספורים לאחר שביקרתי בחממה, יוסי סיפר לי שהוא ארגן ביקור לגננות ולמנהלת מחלקת החינוך ביישוב, אשר התלהבו מאוד ממראה עינהן והודו ליוסי על הביקור ועל והיוזמה... זהו מעשה מופלא של אדם יחיד שהנושא החינוכי בוער בעצמותיו ואהבתו לילדים לא יודעת גבולות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?