דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חצי מיליון שקל יושקעו בתכנון מרחב תיירותי נחל שורק

מטרת התכנית ליצור מיזמי תיירות, פנאי, טבע ונופש, לאורך נחל שורק בין בית שמש למושב יסודות

“ ללא תכנון כולל, מרחב בית הגידול הייחודי בעמק הולך ונהרס". עמק צרעה

המועצה האזורית מטה יהודה התבשרה השבוע על זכייתה בקול קורא של הקרן לשמירת שטחים פתוחים, וכי תקבל מהקרן סכום של חצי מיליון שקל להכנת תכנית אב למיזם אקו-תיירותי “קידום רב תחומי של אגן נחל שורק" באזור שמשתרע בין העיר בית שמש למאגר יסודות.

"מטרת התכנית הינה גיבוש מדיניות ליצירת מכלול מיזמים משולבים לטובת פיתוח החקלאות והתיירות, הנגשת אתרי טבע לצרכי נופש ופנאי, ולחיזוק העוגן החברתי והכלכלי של כל תושבי האיזור" אומרת מהנדסת המועצה האזורית מטה יהודה, מיכל נאור ורניק, "מטרת על נוספת היא לשקם מערכות אקולוגיות מופרות, ולשמור על רצף של שטחים פתוחים על מנת להגדיל את המגוון הביולוגי האופייני לאיזור".

אזור הפרויקט מתחיל בכניסה לעיר בית שמש, בעמק שבין צרעה למושב ישעי, ובהמשך, לאורך ערוץ נחל שורק המתפתל בשטחי שפלת יהודה (בשטח המועצה האזורית מטה יהודה), עוקף את המושבים תרום, כפר אוריה, צלפון וטל שחר ממערב ומגיע עד מאגר יסודות שבסמוך למושב יסודות שבמועצה אזורית נחל שורק. השטח הכולל נאמד ב-80,000 דונם.

שטח התכנית משתרע על 80 אלף דונם. מרחב הפרויקט בקטע הסמוך לבית שמש

השטח בו ממוקם עמק שורק מאופיין ברצף של שטחים פתוחים ברמות שונות של התערבות אנושית. השטח חקלאי ברובו, אך מכיל גם כתמים גדולים של שטחי יער ושטחי בור. במרכז השטח עובר אחד הנחלים הגדולים במרכז הארץ, נחל שורק, שהוא בעל ערכיות גבוהה ובו רצף בתי גידול לחים וכמסדרון אקולוגי מרכזי באזור.

"עמק נחל שורק נמצא בלב אזור הנתון ללחצי פיתוח שונים. בשל אופיו המיוחד יש רצון לשמר את ערכיו הגבוהים. ללא תכנון כולל, מרחב בית הגידול הייחודי בעמק הולך ונהרס, תהליך שעלול לגרום להיעלמות אלפי ציפורים, יונקים ודו חיים", מדגישה נאור ורניק.

במרכז תכנון המיזם האקו-תיירותי מצויים שלושה אתרים החשובים לשימור רצף בתי הגידול הלחים וחיזוק המערכת האקולוגית הייחודית לאזור: מחפורת צרעה, מאגר פלאי וערוץ נחל שורק. במסגרת תכנית האב יושם דגש על ניצול יעיל של משאבי המים לטבע, לפיתוח תיירות אקולוגית וצפרות, וגם לשימוש חקלאי. כמו כן מתוכנן לשלב פעילות חברתית וחינוכית, ובכלל זה פעילות ייחודית לקהילות המקומיות וקבוצות אוכלוסייה בעלות צרכים מיוחדים.

ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "בשיתוף ישובי האזור ומשרדי הממשלה השונים גיבשנו מתווה ראשוני לתכנית אב, שמטרת העל שלה הינה מינוף האזור כמוקד כלכלי חברתי וחינוכי, פנאי ונופש בחיק הטבע למען הציבור הישראלי כולו, ואף בקנה מידה עולמי. הזכייה בקול קורא לתכנון המרחב היא תוצר של עבודה מקיפה ורצינית, שנעשתה בהובלת מהנדסת המועצה מיכל נאור ורניק וסגנה ניסן גלבוע, ותסייע לנו להגשים את החזון".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?