דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חרדת נטישה

התפתחות הרפואה הווטרינרית והטיפולים המשוכללים הניתנים כיום לחיות המחמד מותירים נפגעים לצד הדרך: בעלי חיות מחמד שמתמודדים עם הוצאות עתק, וחלקם נוטשים את כלביהם

אילוסטרציה

הקידמה הרפואית לא פוסחת על הרפואה הווטרינרית. סקירות אולטרה סאונד, CT, MRI, ניתוחי מפרקים מסובכים, כימותרפיה, פיזיותרפיה, ייעוץ מומחים – כל אלה הן רק חלק מהבדיקות וההליכים הרפואיים, העולים לבעלי חיות מחמד בישראל עשרות אלפי שקלים.

דנה מרמת גן התבשרה כי כלבתה האהובה לקתה בסרטן. היא החליטה להיאבק על חייה, ובמשך שבעה חודשים טיפלה בה בכימותרפיה ביולוגית. עלות הטיפול – 20 אלף שקלים. דנה: "השגתי לה ולי עוד שבעה חודשים של בריאות ואושר. כשהתרופות הפסיקו לסייע, ושההוצאה כבר הייתה בלתי אפשרית – הפסקנו והיא נפטרה". לאחר מכן, לקה הדוברמן של דנה במחלה שגרמה לשיתוק בשתי רגליו. הבדיקות והטיפול עלו לה 10 אלפים שקלים נוספים.

כלבה של ענבל לקה בציסטות שמקורן לא ברור. יום אשפוז בודד, שכלל הרדמה לצורך צילומי רנטגן בבית החולים בבית ברל עלה לה 3,500 שקלים.

ד"ר רני מרגלית, המפעיל מרפאה וטרינרית בצור הדסה, אומר כי אכן בתנאים של רווחה כלכלית, והפיכת חיות המחמד לחלק מהמשפחה - ההוצאה לטיפול וטרינרי עולה בהתמדה, עם זאת, עלויות טיפול של עשרות אלפי שקלים הן חריגות ביותר. “20 שנה אני וטרינר, אפשר לספור על יד אחת את החשבונות שהסתכמו ועברו 5000 שקל. ברוב המקרים, הסכומים הם במאות ולא באלפים, אך יש גם מקרים חריגים של הוצאות", הוא אומר.

 

תופעת נטישה

 

על רקע עלויות הטיפול היקרות מדווחים בעמותת 'למען כלבים שבצל' על עשרות חיות מחמד הננטשות בחדר הקבלה של הווטרינר, או על סף דלתו של הווטרינר הרשותי. הסיבה: הבעלים לא ציפו להוציא כספים כה רבים על טיפולים, ומעדיפים "להחליף" את חיית המחמד בחיה בריאה יותר.

אורנית, פעילה בעמותה, טוענת כי החוק והפסיקה בישראל נמצאים בפיגור רב אחרי המערב, וככלל הם לא מייחסים אחריות של בעלי החיות לגורלן, וזאת ללא עונש או קנס.

כך אימצה אורנית כלב רוח שנדרס ע"י בעליו ונזקק לניתוח מפרקים יקר. הכלב ננטש בקליניקה של הווטרינר לאחר שהתברר לבעליו כי הטיפול בו יעלה אלפי שקלים.

אורנית היא בעלים גם של קינג צ'ארלס קוואליר גזעי, שהגיע אליה לאחר שננטש על ידי בעליו. בעל הכלב הגיע לווטרינר עם כלבו, שם התברר לו שלכלב יש מום בלב, ושהניתוח יעלה לו כ-15 אלף שקלים. הווטרינר הציע לבעלים לפנות לעמותה שבה אורנית חברה, אשר זוכה ממנו לטיפולים הזולים ב-30% מהעלויות לאדם מן השורה.

לדברי אורנית, העמותה סיכמה עם בעלי הכלב שהיא תשלם את הניתוח, ושהבעלים יחזיר לה את הכספים בתשלומים. אבל לאחר הניתוח התברר לבעלים שהכלב עתיד לסבול מהקאות, והוא החליט שלא לקחתו מהקליניקה וגם לא לשלם על הניתוח. לדברי אורנית לא מדובר במקרה בודד, אלא בתופעה.

ד"ר מרגלית, אומר כי מספר נטישות בעלי חיים על רקע טיפול יקר הוא זניח, אך נפוץ בהרבה הוא טיפול בחסר עקב בעיות תקציב. לדבריו גם המצב החוקי השתפר לאחרונה, "המצב החוקי השתפר לאחרונה מאוד. כלב עם שבב שמשויך לבעלים וננטש, בעליו יחקרו ויפתח כנגדם הליך פלילי של הזנחת בע"ח ופגיעה בחוק צעב"ח".

 

ביטוח רפואי לחיות

 

לדברי גלי מחברת הביטוח 'חיותא', שהצטרפה לאחרונה לשוק פוליסות הבריאות לחיות בארץ, רוב ההוצאות מהן סבלו בעלי הכלבים בכתבה היו יכולות להיות מכוסות ע"י הביטוח.

פוליסת ביטוח 'חיותא' עברה את אישור משרד האוצר ומגובה על ידי חברת הביטוח "שומרה" (מקבוצת "מנורה"). את הפוליסה ניתן לרכוש לכל חיית מחמד מגיל חודשיים ועד גיל 8 שנים, ומרגע אישור הפוליסה, הביטוח תקף לחמש שנים. מדובר בביטוח בריאות לכל דבר, הדומה לביטוח פרטי לבני אדם הדואג לכיסוי בעתות משבר – אך מיועד אך ורק לחיות מחמד.

ביטוח "חיותא" עובד עם כל המרפאות הווטרינריות בארץ ובשיתוף פעולה עם כל הווטרינרים המחזיקים ברישיון בישראל – ללא כל הגבלות או הסדרים. הוא מכסה מקרי חירום רבים: תאונות, מחלות, פציעות, ימי אשפוז, ניתוחים, טיפולי חירום, בדיקות דם, בדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה, ביקורים בבתי חולים, התייעצות עם רופאים מומחים, מעקב וכיו"ב – אך אינו כולל טיפולים שבשגרה (כגון: חיסונים, עיקור/סירוס). כמו כן, לא כולל הביטוח כיסוי על טיפולים אסתטיים, מניעתיים או קוסמטיים.

ד"ר מרגלית מציין כי ביטוח רפואי לחיות הוא דבר מבורך אך מדגיש כי הטיפול הרפואי הניתן על ידי רוב הווטרינרים הוא אופטימלי ולא תלוי בעלויות. לדבריו, “ישנם מספר ביטוחים שכולם די דומים, ההבדל בן ביטוח טוב לרע הוא האם חברת הביטוח עומדת בהבטחה ובהסכם או שביום הדין מוצאת תתי סעיפים ומתחמקת”.

התשלום השנתי על פוליסת בריאות של "חיותא" עומד כיום על החל מ- 720 ש"ח לחתול ומ- 809 ש"ח לכלב , וניתן לקבל פרטים נוספים ולרוכשו בקישור הזה www.chayuta.com.

 

 

 

 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?