דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חרטומן בעמק הצבאים

חרטומן עצים. צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

נדידת הסתיו של הציפורים מאירופה נמצאת לקראת סיומה אך הציפורים עדיין חולפות בשמי ישראל בדרכן לארצות החמות וחלקן אף נשארות כאן. אחת המיוחדות שבהן היא חרטומן היערות, שבלילות האחרונים מגיעים אל החורש הישראלי בתעופה ישירה מאירופה ותועד בפארק עמק הצבאים שבירושלים.

"חרטומן היערות, אחד מעופות היער החשאיים ביותר ניזון בעיקר משילשולים שאותם הוא מאתר ומוציא בעזרת מקור ארוך ורגיש. בעת סכנה, החרטומן קופא במקום ומסתמך על דגם הסוואה שהופך אותו כמעט לבלתי נראה", מסביר עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, שתיעד את הציפור המיוחדת בפארק עמק הצבאים בירושלים, אתר טבע העירוני השייך לעיריית ירושלים ומנוהל על ידי החברה להגנת הטבע.

לדברי בלבן, החרטומנים יבלו בחורשים לחים בחבל הים-תיכוני והם אוהבים אפיקי נחל לחים, כמו נחל רחביה ונחל רקפות, שבפארק עמק הצבאים. "רק תנועת עלים חריגה תפסה לי את העין, לכן הצלחתי לצלם תמונות בודדות עד שנעלם בסבך. אחת מנקודות התצפית הטובות לחרטומנים הוא מסתור התצפית הצפוני בעמק, שצופה על נחל רחביה", הוא מסביר.

עמק הצבאים נמצא בליבה של ירושלים, הוקם בשטח פתוח המתפרש על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד, אחרי מאבק ציבורי חסר תקדים נגד הקמת שכונה במקום. הפארק פתוח לציבור כל ימות השבוע ללא תשלום, מונגש לאנשים עם מוגבלויות וניתן לראות בו באופן חופשי צבאים, ציפורים, צבים, עופות מים, זוחלים ובעלי חיים מיוחדים נוספים.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?