דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 ביוני 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חשיפה ועירום בחלום

 

נורית התעוררה מחלום מוזר. בחלומה היא ראתה עצמה מתהלכת ברחובות העיר ההומים כשהיא עירומה כביום היוולדה. הכיצד? חשבה לעצמה. נורית אישה דתיה ונשואה, התופסת עצמה כאדם צנוע, וזה מובן מאוד כיצד חלום שכזה תמוה בעיניה.

כאן המקום לשתף את הקוראים כי חלומה של נורית שכיח מאוד, והבנתו עשויה להרגיע את רוחם של רבים מכם, אשר הזדמן להם חלום כדוגמתו.

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים העולים על כל דמיון. עירום פומבי בחלום משקף חוויה רגשית של חשיפה – חשיפה ברבים, חשיפה של רעיונות, של פרטים אישיים, חשיפה פרסומית, יציאה לאור וכיוצא בזה. אין מדובר בחשיפה פיזית של הגוף העירום, ולא עדות לחוסר-צניעות, כפי שהטריד את נורית בהקיצה מחלומה.

תחושת החשיפה הרגשית יכולה להתקיים בין חוויה של חופש/שחרור מחד, לבין חוויה של מתח/פגיעות מאידך. בדומה למלך העירום באגדה "בגדי המלך החדשים" החשיפה יכולה לסכן את מעמדו של המלך, ולגלות את האמת העירומה.

כדאי לשמוע את סיפור החלום כולו, ממנו נוכל לשאוב עוד פרטים ולהבין ביחס למה חשיפה זו מקושרת. בנוסף, נבחן האם חשיפה זו מבטאה תחושת נוחות של חופש, פתיחות וגילוי לב משחררים, או שמא מדובר בחשיפה המלווה במתח – חשיפה פולשנית, לא נעימה, או מטרידה. האם החולם חש איבוד שליטה במידת החשיפה שהוא חווה? האם נכפתה עליו בניגוד לרצונו? האם ה"עירום" בחלום מייצג את תחושתו הפגיעה בחשיפת חולשותיו?

מובאים קטעים מחלומות לדוגמה. תפקידם העיקרי של חלומות אלה הוא בריפוי – לבטא ולהציף את החוויות הרגשיות, לשחרר ולפרוק מתחים, לטובת בריאות נפשנו.

 

יציאה לאור

ע' כותבת: ...”חלמתי שמספרים לי שתמונות עירום שלי מופצות באינטרנט, כמו תמונות של נערות ליווי. הייתי נסערת, המומה, נבוכה... התעוררתי מזיעה מאימה"...

זוהרית: במציאות ע' הקימה לעצמה אתר מקצועי באינטרנט, ובימים אלה הוא עלה לאוויר. החלום משקף את חוויית החשיפה הפומבית שלה המלווה במתח. כיוון שמדובר במצב מקצועי חדש של יציאה לאור. היא מתוחה, חשה פגיעה, חשופה לביקורת ועוד. רגשותיה אלה באים לביטוי בחלום במלוא הדרמטיות ובהגזמה גרוטסקית, ובכך תורם החלום לשחרור ופריקת המתחים האגורים בה.

 

אוניברסיטה של החיים

ד' כותבת: ...”עמדתי על הבמה מול קהל גדול של תלמידים, הרציתי בנושא כלשהו. במהלך ההרצאה אני מבחינה שאני עירומה... אני כועסת שאף אחד לא הסב את תשומת לבי, והתלמידים מביטים בי כאילו שהם לא מבחינים במה שאני מבחינה"...

זוהרית: גם במציאות שלה ד' מרצה מול תלמידים, והנה מופיע החלום הזה, המשקף את רגשותיה כיצד היא חשופה מול תלמידיה – היא נבחנת בדקדקנות, וגלויה בחולשותיה. היא מודעת לתחושתה כסובייקטיבית (רק היא מבחינה בהיותה עירומה). זוהי חוויה רגשית נפוצה אצל מורים/מרצים/אמנים ומי שמופיעים מול קהל, או לאור זרקורי הבמה.

החלום פורק משחרר מתחים, ובד-בבד מעניק מבט גבוה אל המצב, להבין כי מדובר בחוויה סובייקטיבית שד' תוכל לפתור בעיקר בינה לבין עצמה. ההתנסות בחלום, כמו שותלת בתוכה את העצמה של "מי שכבר התנסה ושרד" – כוחות שישרתו אותה לעמוד בזה גם במציאות.

 

נודיסטית משוחררת

ת' מספרת: … "זה היה חלום הזוי... ראיתי את עצמי מסתובבת ברחוב עירומה לגמריי. העוברים והשבים הביטו בי בחיוך, ולי זה לא היה איכפת... השבתי להם בחיוכים וטיילתי לי בהנאה עירומה כביום היוולדי, כמו נודיסטית. התעוררתי עם חיוכים מאוזן לאוזן.”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ת' משקף את חוויית השחרור הגדולה שלה מעצם החשיפה, וכיצד זה מעצים אותה להרגיש נועזת, ללא חשש מהתגובה החברתית. מעניין לדעת כי החלום הופיע בתקופה שבה ת' השלימה לימודים בסדנת העצמה, אשר במהלכה חשפו המשתתפים את עצמם על במה בגילויים אישיים.

 

הבוס עירום

ש' כותב: ...”בחלום נכנסתי למשרדו של הבוס שלי, והוא יושב עירום לגמרי עם הרגליים העירומות והשעירות שלו על השולחן. מתחת לרגליים שלו היו מונחים פנקסי קבלות, והוא דיבר בטבעיות רבה, כאילו זה חלק מכללי ההתנהגות המקובלים. הרגשתי מבוכה, ונתתי לו שמיכה.”

זוהרית: במציאות הגיע לאחרונה למקום עבודתו של ש' מנהל חדש, והנה מופיע החלום הזה המשקף את החוויות הרגשיות שלו ביחס לבוס. החלום מתאר כיצד הוא מרגיש שהבוס הזה חושפני מידי לטעמו. החשיפה בין היתר כרוחה בשיתוף המצב הכספי (קבלות) בגילוי, או כפי שאומרים בביטוי “על השולחן" (רגליו של הבוס על השולחן). מבחינתו של ש' זה מצב מביך, והוא מעדיף שלא לקחת חלק בגילוי הזה (נותן לבוס שמיכה).

 

חלומות פז מבורכים !

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?