דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ח"כ פולקמן: שלומי מגנזי הוא מועמד של 'כולנו'

מגנזי בכנס בחירות: תהליך ההסדרה של מטה יהודה יצא לדרך. ראשי ועדים: זה נראה שהשר כחלון נסוג מהסדרת הנחלות

"הקפאת ההליכים המשפטיים נגד השימושים החורגים תיבדק כפי שהנחה שר האוצר". מגנזי במפגש באבן ספיר

אסיפת בחירות שקיים המועמד לראשות המועצה, שלומי מגנזי, הייתה אמורה להיות חגיגת ניצחון של המהלך המפתיע של שר האוצר, שהתחייב לפני שבועיים לפעול להסדרת השימושים החורגים במושבים. בפועל, משתתפים באירוע טוענים כי מדברי הנואמים בו עולה כי השר נסוג מכוונתו לפעול בנושא.

האסיפה התקיימה ביום שלישי (7.8) במושב אבן ספיר בהשתתפות מגנזי וחבר הכנסת רועי פולקמן ובנוכחות של 20-30 משתתפים. מגנזי פתח את האסיפה ודיווח על התקדמות הטיפול בנושא הסדרת השימושים החורגים וריכוז הבעיות מול ישובים. מגנזי הדגיש כי המפגש של בעלי הנחלות מטה יהודה עם שר האוצר משה כחלון, השפיע על כלל ההתיישבות בארץ, והוא מקבל פניות רבות בנושא זה.

מרכז נושא ההסדרה מטעם שר האוצר, ח"כ רועי פולקמן (תושב ההרחבה בנס הרים), ציין כי קיים מספר פגישות משמעותיות בדרגים הבכירים ביותר בנושא. הוא הציע שצוות עבודה בהובלת שלומי מגנזי ירכז ויכין נייר עבודה לגבי הנושאים והבעיות המיוחדות של מטה יהודה.

מגנזי הציג למשתתפים תכנית עבודה שהוגשה לשר האוצר בתחילת הדרך הכוללת שלושה סעיפים עיקריים: (א) הקמת מנגנון משותף שיכלול נציגי רשות מקרקעי ישראל, נציגי המושבים ונציגי המועצה האזורית, אשר יקדם בדיקה פרטנית לכל מושב לפי מיקומו. בתום תקופה מוגדרת שתיקבע יוצג דו"ח מסקנות בגין כל יישוב. (ב) גיבוש תנאים ותהליכים להצטרפות יישוב שיכנס להסדר. (ג) עיכוב ההליכים המשפטיים לזמן מוגדר לכל יישוב, שיכנס לתהליך ההסדרה במסגרת ההסדרה הכוללת.

ממטה הבחירות של מגנזי נמסר כי ראשי ועדי האגודות השיתופיות שנכחו בפגישה בירכו על הדברים אך הדגישו כי  לאור דחיפות המצב הם מצפים לטיפול מהיר וממוקד בנושא השימושים החורגים והתביעות המשפטיות. לקראת תום האסיפה אושרו צוותי עבודה אזוריים

אולם לפחות משתתף אחד בכנס, יו"ר הוועד המקומי של עמינדב, שמעון קינן, יצא מהפגישה עם תחושה שונה בתכלית. "במפגש הזה אמר פולקמן שמגנזי הוא מועמד של סיעת כולנו, זאת אומרת שבפעם הראשונה בתולדות מטה יהודה יש לנו מועמד שהוא מועמד פוליטי מטעם מפלגה, והשאלה היא האם המפלגה מממנת את מערכת הבחירות שלו?" (יש לציין כי מגנזי הודיע ל'בקיצור' כי הוא אינו חבר במפלגת 'כולנו' וכי אינו מקבל מהמפלגה סיוע בבחירות).

לדברי קינן, פולקמן הודה במפגש כי הוא מתואם עם ניב ויזל. "יש למגנזי שת"פ עם ויזל. פולקמן אמר: אני מדווח לויזל מתוקף היותו ראש הרשות ואנחנו גם חברים ואני מקבל את ההסכמות שלו לכל הדברים".

לטענת קינן הנושאים שעלו במפגש עם השר כחלון לא עלו במפגש ואפילו הייתה נסיגה מההתחייבות של כחלון לעצור את ההליכים המשפטיים כנגד השימושים החורגים בנחלות.

מלשכת ח"כ רועי פולקמן נמסר בתגובה: "חבר הכנסת רועי פולקמן אכן השתתף באירוע המדובר, ואף הציג את שלומי מגנזי כמועמד מפלגת 'כולנו' וכחלק מהמאמץ של המפלגה בבחירות לרשויות המקומיות. הדברים המיוחסים לח"כ פולקמן הינם שקר אותו מפיצים ככל הנראה גורמים אשר מפחדים מהצלחת 'כולנו' בבחירות במטה יהודה ומנסים להציג מצג שווא. במהלך הפגישה אמר ח"כ פולקמן בפני הנוכחים כי הקפאת ההליכים המשפטיים נגד השימושים החורגים תיבדק כפי שהנחה שר האוצר, והדגיש כי לא ניתן להבטיח שהדבר אפשרי משפטית. ח"כ פולקמן הוסיף ואמר כי במקביל יש להתמקד בתוכנית עבודה מעשית להסדרת היחסים בין רשות מנהל מקרקעי ישראל למושבים וציין כי הוא ממקד את פעילותו בקידום מהלך כזה״.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?