דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

טיול בשמורת עיינות גיבתון

במועצה אזורית גזר מזרחית למזכרת בתיה, מימנה  רשות מקרקעי ישראל, באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, את פיתוחו של  אתר הטבע העירוני שמורת עיינות גיבתון, שכולל את  פרויקט שימור הבריכה, שהייתה בעבר ביצה שיובשה. פעולת השחזור והשימור של האתר הביאה להרחבת שטח אגן ההיקוות של בריכת המים ולחזרתם למקום של עופות רבים.

שמורת טבע עיינות גיבתון היא אתר טבע עירוני, משתרעת על שטח של כ-80 דונם, ונמצאת כקילומטר ממזרח למזכרת בתיה, ליד מפגש פסי הרכבת לירושלים ולבאר שבע. מפלס מי התהום במקום גבוה ולכן יש בו מעיינות מים מליחים עם 770 מ"ג כלור לליטר. בחורף מתווספים מי נגר עילי הנקווים לבריכות, והמקום הופך בוצי. בעבר הייתה במקום ביצה שיובשה בימי המנדט הבריטי באמצעות תעלות ניקוז וחורשת אקליפטוסים שניטעה במקום.

בקיץ מתייבשת השמורה ואפשר להבחין בה רק בקבוצות צפופות של קנה מצוי, סוף מצוי וסמר חד וניתן לצפות במיני פרפרים שונים. בשנים האחרונות, עוברת השמורה תהליכי שיקום משמעותיים הכוללים שחזור של משטר המים ושיקום צמחי של מיני ביצה, בהם גם מינים בסכנת הכחדה והשבת בעלי החיים למקום.

לטובת המטיילים, מבקרים ומשפחות השמורה הונגשה והיא כוללת שבילי הליכה מרחפים מעל הביצה ושבילים לרכיבת אופניים והליכה. פעולות השימור והפיתוח חיזקו את אטרקטיביות השמורה למטיילים.

הפרויקט בוצע בשיתוף עם המועצה האזורית גזר ורשות הטבע והגנים.

הגעה:

רשמו ב- Wase - "בית עלמין יציץ".  חונים בחניון בית העלמין, חוצים ברגל את המעבר מתחת למסילת הברזל, פונים מיד ימינה ועולים אל התל שבקצה השביל, ממנו ניתן לצפות בבריכה.

 (עיינות גיבתון. צילומים: ויקיפדיה / רמ"י)

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?