דלג לתוכן העמוד
יום שני, 08 במרץ 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

טיול חורף ב"שביל הפטריות"

פטריית הבורג. צילום - אביטל הירש

"שביל הפטריות" הינו שביל מעגלי קצר של כ-3 קילומטרים בסמוך ליישוב צוקים. השביל עובר ליד שני סלעים גדולים ומרשימים אשר נראים למתבונן כפטריות ענק: פטריית הבורג-נחל עשוש ופטריית נחל צופר. המסלול מאפשר הליכה לנקודות תצפית מרהיבות המשקיפות על מדבר הערבה. השביל שנסלל על ידי תושבי צוקים ו"שביליסטים" (הולכי שביל ישראל), מאפשר מבט ייחודי ויפיפה, המלווה לאורך הדרך בנופים שקסמם טמון בפשטותם. "שביל הפטריות" מגלם בתוכו את רזי המדבר והוא איננו מסומן, אך ניתן לעקוב בקלות אחר סימון השבילים העתיק הרוג'ום, או בשמו העברי "רוגם", שהינו סימון שבילים קדום הבנוי משניים או שלושה אבנים הניצבות זו על גבי זו. "לך תמיד בדרך הקצרה ביותר שהטבע התווה", היה המוטו של הנוודים והרועים בעבר, אלו השתמשו ברוג'ומים לסימון המעברים הנוחים ביותר אל עבר יעדם.

תיאור השביל:

המסלול מתחיל בחלק התיירותי הצפוני של היישוב צוקים, ב"בקתת השביליסטים" במתחם בנוף צוקים. מהבקתה יוצאים בהליכה מערבה אל עבר מגרש החנייה ומשם הליכה צפונה לכיוון נחל צופר מעט לפני שהוא נשפך לנחל עשוש, ומתחבר לשביל ישראל המיועד לאופניים (שביל חד-סטרי המתחיל בצפון הארץ ונגמר באילת). למעשה, ההליכה ב"שביל הפטריות" מתבצעת כנגד כיוון הרכיבה ולכן את סימני הדרך לאופניים ניתן לראות רק כאשר מביטים לאחור. יחד עם שביל האופניים, יש לחצות את הכביש המוביל לבריכת אגירת המים. בכניסה לנחל עשוש, נחל רחב עד מאוד, פונים שמאלה (מערבה) ולאחר הליכה של כ-400 מטרים בשולי הנחל, מבחינים ממול ב'פטריית הבורג'. כ-50 מטר לפני 'פטריית הבורג', מתחילים לטפס על 'שלוחת קירטון' לכיוון בריכת אגירת המים של חברת 'מקורות'. הפטרייה ממוקמת מימין והטיפוס מתבצע על פני שלוחה צרה ויפה של הנחל ולאורך שביל המסומן ברוג'ומים. את בריכת אגירת המים יש לעקוף מצפון, לתצפית עוצרת נשימה, הממחישה מדוע קיבל היישוב צוקים את שמו. מבט אל נחל עשוש מצפון, נחל צופר מדרום, וממזרח היישוב צוקים, הרי אדום והערבה. יש להימנע מלהתקרב לשפת המצוק.

נוף בנחל צופר. צילום - אביטל הירש

מהתצפית חוזרים לבריכת אגירת המים, מקיפים אותה הפעם מכיוון דרום. צועדים לאורך השלוחה עד לשביל היורד לכיוון אל נחל צופר הממוקם מדרום. ממש בנקודה זו, ולפני החזרה לצוקים, ניתן ליהנות מתצפית וגם מבישול תה צמחים אל מול השקיעה. בדרך חזרה עוקבים אחרי סימון הרוג'ומים, לכיוון דרום, תוך חציית יובלי נחל צופר, עד אשר נגלית 'פטריית נחל צופר' מימין. זוהי פטרייה גדולה ובמורדותיה דיונות חרסית. בשלב זה מתחברים שוב אל שביל ישראל לאופניים ופונים בו שמאלה, לכיוון צפון (שוב נגד כיוון הרכיבה) והולכים כקילומטר לאורך נחל צופר עד לבקתת השביליסטים ממנה החל המסלול.

שביל הפטריות: מרחק - 3 ק"מ / דרגת קושי – קל-בינוני / זמן משוער - שעה וחצי עד שעתיים.

מסלולי הטיולים ברחבי הערבה, אתרי התיירות, הנופש והמסעדות יהיו פתוחים למבקרים מרחבי הארץ במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל, המתקיימת במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית, בחצבה ב- 30-31 בינואר 2019. מו"פ ערבה תיכונה וצפונית – 077-5681603.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?