דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

החיים הם יצירה אחת ענקית

האמנית ענת גופר ממושב טל שחר מתמקדת בנסיון לגעת באופן ישיר ברגשותיו של האדם הפרטי

אריחי צבר. יצירה של ענת גופר

האמנית ענת גופר מטל שחר, היא אמנית רב תחומית, המשלבת ציור, צורפות, פיסול קרמי, אריחי קרמיקה ועוד. יצירותיה כאילו אומרות לנו "כל החיים הם יצירה אחת ענקית, בואו לחיות, בואו ליצור, בואו להעניק חיים ולטפח יופי, כי זה כל האדם".

השילוב בין שמחת חיים לשמחת יצירה אמנותית עולה כבר כשמגיעים לסביבת היצירה של ענת גופר במושב טל שחר. בתה וחתנה, פועה ועודד, מחזיקים בדיר עזים שבו זוכות חיות המשק לטיפול מסור וייחודי, ובכך מבטאים סולם ערכים על היחס בין בני האדם ובעלי חיים, ערכים שמאוחר יותר מוצאים בעבודותיה של ענת.

את דרכה היצירתית התחילה ענת בילדותה, כשהוריה לקחו אותה לתערוכת פיסול. זה היה פיסול במתכת ועד היום היא זוכרת את הגילוי המפתיע, שניתן להתרומם משגרת החיים היומיומית אל חיים של יצירה. כירושלמית, מצאה את המשך דרכה היצירתית בלימודי צורפות ב"בצלאל".

לאחר שנישאה החליטו בני הזוג למצוא מקום באמצע, בין רמלה, מקום מגורי בעלה לבין ירושלים, מקום מגוריה, וכך הגיעו לטל שחר. השינוי באורח חיים, מעירוני לכפרי, והיציאה אל המרחב הפתוח הביא לשינוי גם ביצירה האמנותית. שולחן הצורפות של ענת החל להיות צר מידי עבורה והיא ביקשה לה מרחב ביטוי גדול יותר.

היא למדה פיסול באבן אצל הפסל חגי בז מקיבוץ נחשון ובנוסף הרחיבה את היכולת הטכנית שלה בלימוד יציקות פיברגלס. כשהתעורר אצלה הצורך להכין אריחים ייחודיים לריצוף, היא יצאה ללמוד את התחום והפכה גם אותו לחלק מפעילותה.

המעבר לטל שחר פתח אופקים חדשים של נקודות מבט, אבל גם מטלות שונות הקשורות באחזקה והתפעול השוטף של משק חקלאי. ענת מצאה את עצמה חורקת שיניים על מנת להמשיך וליצור. היא החלה לשלב רעיונות אסטתיים גם בקנה מידה גדול יותר, בפיסול ובציור. שני קווים מרכזיים מנחים את גופר בגישתה האמנותית. הראשון, האמנות היא ביטוי לחיים עצמם ולא דו-שיח פנימי בין האמנים לבין עצמם, או בינם לבין מבקרי האמנות והגלריות. לכן הקהל שלה, הוא קהל של בני אדם, בני אדם החפצים לחזור לאותם ימי תום מהעבר הרחוק, ימים של פשטות שבהם ריח הגשם הראשון ידע לעורר בקרבו של בן האדם את כל החושים. הקו המרכזי השני נוגע לחופש בחירה, חופש הבא לידי ביטוי במעבר מטכניקה אחת לשנייה.

ענת גופר

עקרונות אלה הביאו אותה לדרך מחשבה שבה, עצם העשייה האמנותית היא אמנות ולא רק התוצרים האמנותיים שמופקים ממנה. גם כשהיא עוסקת במטלות החיים היומיומיות היא מוצאת את עצמה, לעתים, בהלך רוח של יצירה אמנותית, כאשר כל מנגנוני הדמיון והיצירתיות מתעוררים לרמה של מודעות עצמית גבוהה והתבוננות דקה אל המתרחש מסביב במציאות.

כאמור, ענת לא מאמינה ב”אמנות” מנותקת מהחיים ובמסרים “בומבסטיים” אלא מתמקדת בנסיון לגעת באופן ישיר ברגשותיו של האדם הפרטי ולקרוא לו לחשוב, לעשות, או להבין דברים בצורה מסוימת. כשאני שואל אותה אם יש איזה מסר שהיא רוצה להעביר דרך יצירותיה, היא מתעקשת להתמקד במילים "קריאה להתכנסות פנימית, צניעות אנושית וגישה שוחרת טוב”.

את היצירות שונות של ענת גופר ניתן לראות ב - anatgopher.wix.com/ anat-gopher יצירת קשר: anat54go@gmail.com או בטלפון 054-4680193 .

 

טוביה רז

מועדון אמני האלה

raztuv@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?