דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשקפת המכושפת מטל שחר

שירים שכתב חבר מושב טל שחר, מיקי פרנקוביץ', לכבוד יום ההולדת של אשתו הפכו לספר ילדים מקסים בסיוע חברות מושב נוספות

ספר שהוא פיוט אהבה לחוויות הילדות, לטבע ולבעלי החיים. המשקפת המכושפת

פרויקט מיוחד במינו במושב טל שחר: שיר ילדים שכתב חבר המושב, מיקי פרנקוביץ', הפך לספר ילדים בסיוע של ארבע מתושבות המושב: המאיירת ענת גופר, הגרפיקאית תהילה גולדברג, הלשונאית ד"ר תלמה צורבל ונורית מנור.

פרנקוביץ' כתב את הספר לכבוד אשתו רות, שגדלה ביישוב גני יהודה בשנות ה-50. “זהו, במידה רבה, סיפורה של ההתיישבות מאז קום המדינה. החברים בעלי הנחלות החקלאיות גידלו בין היתר חיות משק בית, ובהן פרות ותרנגולי הודו. במושב הוקמו גם משקי עזר שיועדו לעולים חדשים. הבתים עמדו שוממים במשך מספר שנים עד שלבסוף נמכרו למשפחות שנענו לאתגר לעבור מן העיר אל הכפר. כך הגיעה רות עם הוריה לגני יהודה וההווי הזה מתואר במסכת השירים בספר", הוא מספר.

פרנקוביץ' בן 68, גמלאי של בנק לאומי, הגיע למושב טל שחר בשנות ה-80. הוא השתלב בפעילות ציבורית ושימש כנציג המושב בהנהלות של ארגונים אזוריים, ועד לאחרונה כיהן במליאת המועצה האזורית מטה יהודה. לדבריו, רק בשנים האחרונות החל לעסוק בכתיבה ואת השירים המופיעים בספר כתב, כאמור, כמתנה ליום ההולדת של אשתו. לזוג שלושה ילדים וחמישה נכדים.

בספר מתאר האוח נחום (בן דמותו של המספר) את סיפורם של חבורת ילדים המונה שלוש בנות ובן אחד, הנפגשת בבקרים ליד מכונית ה"סוסיתא" של הילדה רות המכונה "רותה תותה" ש"אוהבת שוקולה ולא מרמלדה". אל החבורה מצטרפים בעלי חיים שונים ובהם הכלב קיבו, והעורב ביבו המאומץ.

בוקר אחד, רות הילדה מביאה איתה הפתעה - משקפת מכושפת, המשמיעה באזני המתבונן דרכה את ציוצי הציפורים. השמועה עוברת בין הציפורים, אשר פוצחות במנגינה. עוד ועוד ציפורים מצטרפות וכל אחת שרה בקול שמאפיין רק אותה.

חבורת הילדים עוברת חוויות והרפתקאות. המעגל נסגר בכך שהשנים עוברות, ו"רותה תותה" הופכת לסבתא שבגינת ביתה חוגגים לה ילדיה ונכדיה יומולדת, יחד עם בני דמותם של בעלי החיים ששיעשעו אותה בילדותה. והמשקפת הנושנה שעדיין משמיעה את קולות הציפורים.

לדברי פרנקוביץ', השיר שכתב התגלגל לידיה של המאיירת ענת גופר שהציעה לו להוציא אותו כספר ילדים מאוייר. אל מלאכת העשייה התגייסו עוד חברות מושב שתרמו כל אחת בתחום ההתמחות שלה, והתוצאה – ספר שהוא פיוט אהבה לחוויות הילדות, לטבע ולבעלי החיים, המדגיש את מגוון מיני הציפורים המשתלבים מבלי משים בחיינו בחצרות הכפר והעיר, מלווה באיורים המתארים את העלילה המתפתחת בפשטות, ביופי ובתום.

תושבת טל שחר, ליטל סופרי, קיבלה את הספר בהתלהבות וכתבה בפייסבוק: “מיקי חיבר ספר ילדים התרגשתי לקרוא את הספר. גם ילדי, נהנו מהסיפורים והשירים המרגשים .אחרי שיחה קצרה עם מיקי החלטנו יחד על מכירת הספר אצלי בבית אז כולם מוזמנים לרוץ אלי לקנות ספר מהסופר הכי נחשב באיזור".

שיר שכתב התגלגל והפך לספר. מיקי פרנקוביץ'

ניתן להשיג את הספר אצל מיקי פרנקוביץ' בטלפון 050-4759037.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?