דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

העצמה אישית - מוטיבציה, חשיבה חיובית והרזייה

המשימה שלנו היא להטמיע את החשיבה החיובית, שבמרכזה ההתמקדות בכך שהחזון שלנו הוא בגדר ה"אפשרי"

אורח החיים התזונתי

"זהו, קבלתי החלטה 'אני הולכת על זה' , מתחילה להפחית במשקל!! הרי רק לפני שנה שקלתי פחות, אז איך זה קרה? מהיכן הגיעו הק"ג הנוספים? הרי אני אוכלת בריא ואפילו צועדת מידי פעם...ואם הבגד היפה שקניתי בשנה שעברה לא נסגר, הרי שאני צריכה לעשות משהו בנידון..."

נשמע לכם מוכר?

אחד הגורמים המשמעותיים למוטיבציה גבוהה, היא התחושה שאנו נמצאים במצוקה. המצוקה הזו היא שתניע אותנו לפעולה ובעקבותיה אנחנו מחליטים לעשות שינוי בחיינו. ההחלטה יכולה להישען על סיוע של אנשי מקצוע, מסגרת קבוצתית או פעולה עצמאית לבד, בכל מקרה מדובר בשינוי שאנו מגדירים אותו כחיוני.

כשאנו מתחילים בשינוי, המוטיבציה שלנו בשמיים. כשזה קשור לשינוי באורח החיים התזונתי שלנו אנו מגלים נכונות לוותר על מתוקים וחטיפים, שתייה ממותקת, אלכוהול ועוד. בתוך זמן לא רב הקילוגרמים מתחילים להיעלם והמחמאות מתחילות להופיע.

כעת, לאחר כמה שבועות של מוטיבציה חזקה ונחישות, המצוקה נעלמת, אנו גאים בכך שהבעיה נפתרה והמראה שלנו השתפר וכבר אין צורך להיות כה נחושים.

ופתאום, משהו קרה למוטיבציה, וכבר לא רוצים לוותר כל כך על המתוקים והחטיפים והאלכוהול. זמן קצר לאחר מכן הירידה במשקל נעצרת ומתחלפת אפילו בעלייה קטנה. והמוטיבציה שסייעה לנו, זו שהיתה חזקה מספיק כדי להיות מנוע מצוין להפחתה במשקל, היכן היא?

הכל מתחיל במחשבות ובאמונות שלנו

המחשבות שהזניקו את המוטיבציה שלנו לשמים היו מחשבות חיוביות: "אני מסוגלת להפחית במשקל", "אני הולכת להגשים את החלום שלי", "אני מדמיינת איך אני נראית בסוף התהליך", "אני נחושה להיות מי שאני רוצה להיות", "יש לי תוכנית פעולה ברורה ואני מבצעת אותה בקלי קלות".

מבחינת תאי המוח, מילה חיובית (או שלילית) החוזרת על עצמה בתכיפות מעוררת תא מוח ומתכנתת אותו. כאשר תא מוח מתוכנת הוא מתחיל לפעול ולשדר מסר חיובי או שלילי ובתגובה הוא מושך לחייך אירועים וחוויות בהתאם לתדר של התשדורת, המאמת את המילה שאמרתם.

אם נצא מנקודת הנחה שהמחשבות שלנו מעצבות את חיינו, אז העוצמה היא בידינו. כל עוד נמשיך לדבוק במחשבות חיוביות המכוונות למטרה, נצליח לשמור על מוטיבציה ברמה גבוהה.

אולם, עם הזמן אנו נתקלים בקשיים, ופה אנחנו עלולים למעוד. אם ניתן למחשבות שליליות לחדור למערכת, כגון: "אני לא מסוגל להיות בדיאטה", "אני בטוח אכשל גם הפעם", "קשה לי","אני עצלנית", "תמיד אשאר שמנה" – כל האנרגיות הטובות משתחררות, הגישה השלילית משתלטת עלינו ונוגסת במוטיבציה. מחשבות שליליות הן גורם מעכב ומפריע והן מחלישות את הנפש והגוף.

אחרי שנכנענו לחשיבה השלילית, הדרך קצרה לכך שנשכנע את עצמנו שחבל על הזמן ושכדאי להפסיק את הדיאטה, לפחות בינתיים...ומכאן הדרך קצרה לעלייה נוספת במשקל, עד לתחושת המצוקה הבאה שתניע אותנו שוב לחשיבה חיובית וחוזר חלילה.

המשימה שלנו היא להטמיע ולטפח בתוכנו את החשיבה החיובית, שבמרכזה ההתמקדות בכך שהשאיפה שלנו והחזון שאנו מציבים לעצמנו הם בגדר ה"אפשרי", וכאן נמצא הכוח המניע לפעולה. התקופה שלאורכה תימשך ההרגשה הזאת קשורה ליכולת לשלוט בחשיבה ולדבוק במחשבות חיוביות עד שיהפכו לחלק מאיתנו. השהייה בתוך שדה חשיבה חיובית משפרת את ההתמודדות עם הקשיים, מייעלת את היכולת שלנו להתמודד עם המצוקה ומקטינה את הסיכויים שנמעד בהמשך הדרך.

המפתח להצלחה – קשור, אם כן, בחשיבה ובמערכת האמונות. כלומר, מי שחושב על הדיאטות שעשה ונכשל יפסיק להתאמץ ויהפוך גם את הדיאטה הנוכחית לכישלון. לעומתו מי שיאמין במסוגלות שלו להצליח, ויהפוך את אמונתו לטבע שלו – יראה את עצמו מפחית ממשקלו ומגשים את חלומו.

במסגרת שיטת האימון להרזיה ולאורח חיים בריא לומדים, בין היתר, לאמן את המוטיבציה לאורך כל הדרך ולשמור על הלהבה שלא תיכבה. האימון חושף את דפוסי החשיבה השליליים שלנו ומסייע להחליף אותן בדפוסי חשיבה חדשים וחיוביים. כמו כן, אנו מגלים את מערכת האמונות המגבילות אותנו ולומדים דרכים לשינוי ואימוץ אמונות מקדמות ומעודדות – כי הכל מתחיל מהאופן שבו אנו חושבים...

 

רוני שחר

מאמנת אישית וקבוצתית להרזיה ולאורח חיים בריא

טל שחר

www.rony4u.com

 

 

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?