דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

'השחר' לא עלה

90% מתלמידי בי"הס 'השחר' במטה יהודה שובתים מתחילת שנת הלימודים בדרישה להחליף את מנהלת בית הספר. אחת האמהות: “יש מתח מאוד גדול באוויר וזה מתבטא באווירה אלימה. אני שולחת את הילדים שלי לבית הספר ומתפללת שהם יחזרו בריאים. איפה אנחנו חיים, בהארלם?” יו"ר הנהגת ההורים המתנגדת להשבתה: “יש דפוס מוכר וידוע בביה"ס השחר לפיו קבוצת הורים מחליטה להעיף מנהלת"

33.jpg

החגיגיות של פתיחת שנת הלימודים במטה יהודה לא הגיעה לבית הספר היסודי 'השחר' שבמושב טל שחר. שנת הלימודים כאן נפתחה באווירה שונה לגמרי, אווירת מלחמה. מצד אחד ההורים של רוב תלמידי בית הספר בסיוע המועצה האזורית מטה יהודה הדורשים בתקיפות את החלפתה של מנהלת בית הספר, ומצד שני המנהלת ולצידה משרד החינוך שמסרב להחליפה, ונתמכת על ידי קבוצת הורים שבראשה עומדת יו"ר הנהגת ההורים של בית הספר, עו"ד רומי קנבל.

המאבק סביב החלפתה של מנהלת השחר אינו חדש. לדברי ראש מינהל החינוך, ניב בר גיא, כבר במהלך שנת הלימודים הקודמת הגיעו למשרדו מאות פניות של הורים אשר קבלו על התנהלותה של המנהלת וביקשו להחליפה או לרשום את ילדיהם בבית ספר אחר. לדבריו, היקף הרשמה לבית הספר השנה קטן ב-15% בעקבות חוסר השביעות מהניהול.

המועצה האזורית מטה יהודה הודיעה למשרד החינוך כי היא דורשת להחליף את מנהלת בי"הס היסודי השחר, וכי במידה והדרישה לא תיענה – לא תיפתח שנת הלימודים בבית הספר. החלטת המועצה הוצגה לפני כחודשיים על ידי סגן ראש המועצה, שלומי מגנזי, וראש מינהל החינוך, ניב בר גיא, בפני הורי התלמידים.

במכתב שנשלח להורי בית הספר השחר מתוארים הקשיים והליקויים שהתגלו לטענת המועצה בבית הספר כולל המעורבות של משרד החינוך בפרשה. מהמכתב עולה כי במשרד החינוך החליטו להעניק למנהלת שנת ניסיון נוספת – והמועצה מתנגדת לכך בתוקף.

במכתב להורים נטען כי מעל לרבע מסך התלמידים ב'השחר' ביקשו לעבור בית ספר, וכי ידוע על כוונת עזיבה של עובדי הוראה את בית הספר. במכתב נטען כי להערכת המועצה בית הספר לא יוכל לצאת מהמשבר עם המנהלת הנוכחית ולאור כל זאת, החליטה המועצה שלא תאפשר פתיחת שנת הלימודים במצב הנתון.

"אנחנו במשך חודשים מתנהלים מול משרד החינוך בנושא מנהלת השחר", אומר בר-גיא, "נכתבה הערכה מאוד מפורטת על מנהלת, וגם מי שהעריך אותה במשרד החינוך המליץ באופן דומה. הופתענו מאוד לקבל תשובה שהיא ממשיכה עוד שנה בבית הספר, והסיבות שפורטו על ידי משרד החינוך לא הצדיקו את המשך עבודתה. בית הספר היסודי הר טוב מלא לחלוטין, וכך גם בתי הספר הייחודיים מלאים. הפתרון הברור הוא להחליף את הניהול בבית הספר השחר".

סגן ראש המועצה והממונה על אגף החינוך, שלומי מגנזי, התראיין במהלך השבוע האחרון בכלי התקשורת הארציים שסיקרו את האירוע ואף פירסם סרטון בפייסבוק שזכה באלפי צפיות, בו אמר כי המועצה עומדת לצד ההורים שדורשים את החלפת המנהלת. “המועצה האזורית תפעל על פי חוק. לכולם ברור שיש פה תקלה. מבקשים מאיתנו לספוג את השנה הזו למרות שברור שבתום שנה זו היא תלך הביתה".

חצר בית הספר 'השחר', טל שחר

תכנית חלופית

 

במטה יהודה טוענים כי 340 תלמידים הצהירו כי ישבתו עד שהמנהלת תוחלף. זהו רוב של למעלה מ-90% מכלל 380 התלמידים הרשומים לבית הספר. הפתרון אותו גיבשה המועצה האזורית כדי לסייע להורי 'השחר' בפעולת המחאה וההשבתה של בית הספר הוא תכנית חלופית, שתרוקן את בית הספר מתלמידים עד שבמשרד החינוך יתרצו והמנהלת תוחלף.

המועצה פרסמה תכנית לימודים לשבוע וחצי הראשונים של השנה לתלמידי השחר. התכנית כוללת פעילות בשעות הבוקר במתחם יד חריף, תכניות העשרה לקבוצות הגיל השונות ופעילות פנאי. לתלמידי כיתה א' תתקיים תכנית נפרדת. הפעלת התכנית הינה באחריות מלאה של מנהל החינוך.

וכך, בעוד חבריהם מתחילים את שנת הלימודים, מצאו עצמם כ-300 תלמידי השחר עולים על הסעות של המועצה האזורית מטה יהודה ונוסעים למתחם יד חריף, או לפארק קיפצובה או למחנה קק"ל בנס הרים שם בילו בסיוע עובדי נוער קהילה של המועצה, מדריכי מוגנות ומורים שונים כולל מורי קר"ב. הורים רבים התנדבו לסייע בפעילות והצטרפו כמלווים לכל קבוצת גיל.

הורים רבים חושבים אחרת", עו"ד רומי קנבל

מתח ואלימות

 

השבוע סיפרו כמה אמהות לתלמידים ב'השחר' על התחושות הקשות שמלוות אותן. לדבריהן, בבית הספר שורר אי סדר, כיתות מתנהלות ללא לימודים, אירועי אלימות בין תלמידים הם עניין יומיומי, צוות המורים חש מאויים ובבית הספר שורר מתח רב.

אחת האימהות (שמה שמור במערכת) סיפרה על אירוע חמור במיוחד: “בשנה שעברה, בשעת בוקר, רדפו אחרי הבת שלי עם אולר. למחרת הדבר נודע לי כשאמו של אותו תלמיד פנתה אלי והתנצלה על האירוע. אמרתי לה שאני לא יודעת מכלום. כששאלתי את בתי מה היה – היא סיפרה לי שאכן רדפו אחריה והיא ברחה מבית הספר. תלמידה נעדרת במשך שעתיים מהלימודים, אף אחד בבית הספר לא בודק, לא יודע, לא מדווח ולא שואל".

פנית למנהלת כדי לבדוק ?

"עם המנהלת סיימתי. אין לי אמון בה. היא אומרת שהיא תטפל בזה – והיא לא עושה כלום. דיברתי עם המורה של בתי, שהיא מקסימה והיא הבטיחה לטפל בזה. אותה מורה מאיימת היום לעזוב את בית הספר”.

מה עשית לקראת שנת הלימודים הנוכחית ?

"כבר שנה שאני שולחת מכתבים למשרד החינוך ולמועצה. אני לא רוצה להכניס את הילד שלי לבית הספר הזה. מדובר באלימות מאוד גדולה, השיח הוא בוטה, יש מתח מאוד גדול באוויר וזה מתבטא באווירה אלימה. אני שולחת את הילדים שלי לבית הספר ומתפללת שהם יחזרו בריאים. איפה אנחנו חיים, בהארלם? חיפשתי אלטרנטיבה, אבל כל בתי הספר האחרים כבר היו מלאים".

אחד ההורים פירסם פוסט בפייסבוק ובו כתב: “הילדים שלנו אינם בני ערובה של משרד החינוך! בכל מקום נורמלי הילדים כבר ביומה הרביעי של שנת לימודים, אך עבורנו, ההורים של תלמידי ביה"ס השחר, החופש הגדול עוד בעיצומו. במשך חודשיים שלמים הילדים חיכו לפגוש את המורים והחברים שלהם, הכינו את הקלמר ואת התיק בהתרגשות גדולה, אבל למרות זאת הם עדיין בבית. כן, 92% מתלמידי בית ספר השחר במטה יהודה נותרו בני ערובה של מערכת החינוך בישראל, מערכת שמונעת משיקולים ביורוקרטיים ומשפטיים ולא שמה את טובת הילדים בראש... לא ייתכן כי משרד החינוך מתעלם מדו"ח ליקויים חמור, המלצות הדרגים המקצועיים במועצה ומ-92% מהורי בית הספר שדורשים את החלפת ההנהלה לאלתר. מצטערים, אדוני המנכ"ל שמואל אבואב, זה לא יקרה - לא בבית ספרנו”.

לכולם ברור שיש פה תקלה". שלומי מגנזי

"שימוש בוטה בהורים"

 

ויש כמובן את הצד השני. המנהלת עצמה לא מגיבה לאירועים, השבוע ניסה כותב שורות אלה לדבר איתה אך נתקל בשומר שאסר עליו להיכנס לחצר בית הספר. להגנתה של המנהלת יוצאת יו"ר הנהגת ההורים, עו"ד רומי קנבל.

"לצערי הרב נראה, כי המועצה האיזורית ובראשה ראש המועצה וסגן ראש המועצה מסתירים מהציבור את המחדלים הקשים אשר מהווים מנת חלקם בכל הקשור למשבר אשר פרץ עם המנהלת בביה"ס השחר", טוענת עו"ד קנבל, "לצערי הרב, ראש המועצה וסגנו עושים שימוש בוטה בהורים תוך הפעלתם ועידודם לפעול כנגד הורים אחרים, כנגד המנהלת, כנגד משרד החינוך, אל מול התקשורת והכל על רקע פוליטי מובהק”.

ביום רביעי השבוע (4.9), כך טוענת קנבל, שהו בבית הספר 71 תלמידים המהווים כ-20% מכלל התלמידים. בכך היא מבקשת לסתור את טענת ההורים השובתים, הטוענים כי למעלה מ-90% מהתלמידים מצדדים בעמדתם.

לדבריה, חוסר היציבות בבי"הס השחר מאופיין בנסיונות של הורים לפטר מנהלים. “במהלך השנה האחרונה לאחר שהסתיימה שנה חזר אותו דפוס מוכר וידוע בביה"ס השחר לפיו קבוצת הורים מחליטה להעיף מנהלת ומתחילים ליצור באאזזז ומסע שכנועים אל מול הורים אחרים ואל מול הרשות... למותר לציין, כי כבר בחודש פברואר פניתי אל המועצה ובקשתי את תמיכת המועצה וליווי המנהלת, שכן היה ברור כי לפנינו תקופה של כמעט חצי שנה במסגרתה יש לייצר יציבות בביה"ס... צוות המורים אף שלח מכתב בעניין”.

"חמור ביותר, ראש המועצה וסגנו 'בחרו צד' של הורים ומתעלמים באופן גס ובוטה מהורים רבים אשר חושבים אחרת ואשר מפנים אצבע מאשימה אל המועצה. ראש המועצה לא מנהל את המשבר לא הגיע אל בית הספר מאז תחילת שנת הלימודים ובטח ובטח לא זימן אליו לפגישה את ההורים הרבים אשר בקשו להשמיע עמדה אחרת”, ממשיכה וטוענת קנבל.

"הורים רבים מגנים את הדרך בה מנהלים במועצה את המאבק תוך שיסוע הורים בהורים, הכפשת המנהלת בכל מדיה אפשרית ובלשון אחרת יצירת bullying והסתה קשה נגד אדם שכל חטאו הוא כי זכה לקבל לאחר שימוע שנת ניסיון נוספת”, היא מסכמת.

תגובת משרד החינוך: “מחוז ירושלים תגבר את בית הספר בשעות רבות, בליווי מקצועי ובייעוץ ארגוני. המחוז ילווה את בית הספר מקרוב לאורך שנת הלימודים כדי להבטיח שגרת לימודים ושנת לימודים מוצלחת”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?