דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

טרור רגשי בזוגיות

אלימות רגשית בזוגיות, היא תופעה קשה מנשוא ומסוכנת מאוד, וכדאי להתבונן בה מקרוב, כדי למנוע את הרצח הבא. יום עיון שיוקדש לנושא יתקיים בתאריך 27/2/20, בסינמטק ירושלים

עו"ד שירי אורון על רקע מציור מהתערוכה "הנני לפניך"

מזה זמן, שהתקשורת גועשת ברצף מקרים מזעזעים ומטלטלים, טרגדיות של נשים שנרצחו ע"י בן זוגן. סיפוריהן האישיים נוגעים ללב כולנו, אך מעל הכל, התחושה, המתחזקת אחרי הצפייה בסרט על ענת אלימלך ז"ל ששודר השבוע, כי השנים חולפות, אך המציאות האכזרית נותרת בעינה.

במרבית המקרים האחרונים שפורסמו בתקשורת - לא היתה אלימות פיזית קודמת. אז מה בדיוק קרה שם? איך זה שפתאום הוא רצח אותה? התהיות הנשמעות מהחברה, מייצגות את הבלבול הגדול, את היעדר ההבנה והיעדר ההכרה החברתית, שיש לתופעה הקשה והמסוכנת, הנקראת אלימות רגשית.

אז כן, בכל המקרים - היתה אלימות רגשית. קשה. לעיתים משתקת. פוגענית מאוד. מצלקת. טרור רגשי. כך בדיוק מתארות בפני נפגעות רבות אותן אני פוגשת תדיר במשרדי.

 

מהי אלימות רגשית?

 

אלימות רגשית, כמו כל סוגי האלימות, עוסקת בשליטה בקרבן. אלימות רגשית כוללת דיכוי, הפחדה ("אם תעזי לעזוב אותי אגיד למשפחה שלך ש...”), הקטנה ("את אפס", "את כלום בלעדיי"), קנאה אובססיבית, רכושנות, אלימות מילולית, איומים ועוד מגוון התנהגויות, הנעשות לעיתים תוך הפעלת מניפולציות ומייצרות שליטה טוטאלית בקרבן.

בחלק מהמקרים, התלות המתפתחת במצב זה, לא מאפשרת לקרבנות להיחלץ מהזוגיות ההרסנית וכך נשים רבות מוצאות עצמן כלואות בקשר פוגעני ומסוכן.

אלימות במשפחה היא תופעה ידועה ומוכרת. עשורים של מחקרים בארץ ובעולם, מתייחסים לאלימות במשפחה כתופעה שיש להתמודד עימה בטיפול מערכתי מקיף. לעומת זאת, אלימות רגשית, מאופייה וטיבה, אינה מותירה סימנים ויזואליים ברורים.

לא כל מקרה של אלימות רגשית מלווה באלימות פיזית, אך כל מקרה של אלימות פיזית מלווה באלימות רגשית, כולל השפלה, הקטנה ודיכוי הנפש של הקרבן. לעתים, אלימות רגשית מזוהה כאפקט נלווה של סוגי אלימות אחרים ולעתים כתופעה עצמאית.

מחקרים רבים בארץ ובעולם, חושפים קושי גדול לזהות אלימות רגשית. למרות ההכרה הגוברת בחומרת התופעה ונזקיה, עד היום, במדינות רבות בעולם כמו גם בישראל, היא אינה מוכרת ואין לה מענה ראוי מבחינה חוקית.

 

אלימות טכנולוגית

 

אלימות רגשית, מופיעה בצורות שונות. בעידן הטכנולוגי מתהווה הגדרה של אלימות נוספת, שהיא למעשה אלימות טכנולוגית. זו אלימות רגשית הנעשית באמצעים טכנולוגיים ומאפיינת את עידן הקידמה הנוכחי.

אלימות רגשית בעידן הטכנולוגי, מאופיינת בשליטה בקרבן באמצעות המדיה והטכנולוגיה. דוגמאות קלאסיות הינן כאשר בן הזוג מתקשה להשלים עם סיום הקשר ומציף את בת הזוג בהודעות טקסט באופן אובססיבי, מקיים אחריה מעקבים, מאיים או שולח מסרים מאיימים המדגישים כי היא תחת פיקוח ושליטה שלו.

דוגמאות נוספות, העולות מדיווחים בתקשורת סביב מקרי הרצח הטרגיים האחרונים, הן הפעלת מניפולציות או כפייה על הקרבן להעלות תכנים מסוימים לרשתות החברתיות כדי לטשטש את המציאות הקשה בה היא חיה ולייצר הטעייה מכוונת כלפי חוץ כאילו החיים הם אידיאלים והזוגיות נהדרת.

 

פגיעה חמורה

 

נזקיה של האלימות הרגשית הם גדולים, קשים לעיתים אף מאלו של אלימות פיזית ולעיתים בלתי הפיכים, הן מבחינה רפואית, הן מבחינה נפשית. נפגעות, מוצאות עצמן בכלא נפשי, או כפי שתיארה באוזניי לקוחה רק השבוע: "אני רק רוצה להצליח להרים את הראש, לנשום, לראות אור יום".

חשוב לציין, כי אלימות רגשית בזוגיות מתרחשת גם כלפי גברים. עם זאת, שכיחות התופעה של אלימות במשפחה לסוגיה כלפי נשים גבוהה ביותר ואקוטית בפרט מול רצף הטרגדיות הנוכחיות של מקרי אלימות רגשית נגד נשים שהסתיימו ברצח.

 

חוסר אונים

 

הנתונים המתפרסמים ע"י ויצו ישראל מדברים על כ-200 אלף נשים החיות במעגל האלימות. לכך יש להוסיף, תת דיווח ידוע וקבוע הנוגע לתופעה של אלימות רגשית, משום שנפגעות אינן ממהרות להתלונן ונשארות בחשיכה בצל הטרור.

יודגש, כי בשל היעדר מענה משפטי וחברתי מספק נכון להיום, נשים שכבר מעזות להתלונן על אלימות רגשית המופעלת נגדן, מוצאות עצמן פעמים רבות בבעיה כפולה: הן זוכות לחוסר אמון ולחוסר הגנה מהמערכות, וחשופות להסלמה של אלימות התוקף, משום שהעזו להתלונן.

 

תופעת האלימות הרגשית קרובה לעשייתי המקצועית ואני נתקלת בה באופן אינטנסיבי במחקר ובשטח, כמי שעוסקת בייצוג וליווי משפטי של נפגעות אלימות לסוגיה.

המפגשים התדירים עם הקושי של המערכות המשפטיות והרשויות השונות להתמודד עם התופעה ולזהותה, הקושי של אנשי המקצוע להכיר בתופעה ובפרט המפגש התדיר עם קורבנותיה, המתקשות בעצמן לתת שם לכאב, לפגיעה ולחוסר האונים, מביאים אותי להבנה ולהכרה כמה עבודה ואחריות מוטלת עלינו לתמוך בקרבנות, לסייע להן להשמיע את קולן, לספק להן הגנה, לשנות את השיח האלים בחברה.

המסר החברתי בכל הנוגע להגנה על קרבנות אלימות רגשית בעייתי ביותר ובשלה העת לשנותו!

אלימות רגשית בזוגיות, היא תופעה קשה מנשוא ומסוכנת שהגיע הזמן שכולנו נתבונן בה מקרוב, כדי למנוע את הרצח הבא.

מתוך הבנה לחומרת התופעה, יזם ויצו י-ם יום העיון מיועד לקהל הרחב ולאנשי המקצוע מעולם הטיפול המשפט והגישור, שיתקיים בתאריך 27/2/20, בסינמטק ירושלים.

כמו כן, בימים אלו, מוצגת בסינמטק ירושלים, תערוכה של יצירותיי, "הנני לפניך", פרי עבודה של שנים עם נפגעות אלימות במשפחה. התערוכה תוצג במהלך כל חודש פברואר בגלריית הסינמטק ופתוחה לקהל הרחב.

 

שירי אורון, עו"ד ומגשרת

מומחית לדיני משפחה, ייצוג וליווי נפגעות עבירות מין ונפגעות אלימות במשפחה

www.oronlaw.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?