דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יבול רב במטעי השקדים – המחירים צונחים

קטיף שקדים (צילום: גור מלמד)

לאחר שנתיים של יבול נמוך למטעי השקד וזאת כתוצאה מאירועים אקלימיים, השנה נרשמה עלייה בתנובה והיקף היבול מוערך ב-7,500 טון, כך אומר ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל ומוסיף, כי מנגד צניחת מחירי השקד בעולם עלולה לגרום הפסדים למגדלים בישראל.

בישראל נטועים 64 אלף דונם של שקד. בעשור האחרון נרשמה בעולם ובארץ עלייה מתמדת של צריכה של שקדים, זאת כחלק מהמודעות לצריכת מזון בריא. השקד בעל ערכים תזונתיים גבוהים ונמצא בקטגורית הסופר פוד.

רוב קטיף השקדים בארץ נמצא כבר בשלבי סיום. קטיף השקדים היינו בעיקר מכני ומתבצע באמצעות מנערת מאסיבית. הפרי נאסף עם הקליפה ומועבר למכוני הפיצוח. המפעל הגדול לעיבוד שקדים נמצא בגבע, מפעל נוסף במסמייה בבעלות קיבוצי הדרום, וכן קיימים מכוני פיצוח גם אצל מספר סוחרים.

פיצוח של טון שקדים אורך מעל שעה ותהליך הפיצוח של כלל השקדים בישראל יימשך עד סוף חודש נובמבר, רק אז יעבור הפרי לתהליך ייבוש.

למרות היבול הטוב העונה, עדיין יהיה צורך לייבא לישראל כעשרת אלפים טון שקדים, וזאת כדי לענות על הביקוש. היבוא מתבצע בעיקר מקליפורניה, שהיא המשווקת העיקרית של 85% שקד בעולם. גם שם, כמו בכל העולם, יש יבול רב השנה, הגורם לירידה במחירים.

במועצת הצמחים בישראל מוטרדים מהצניחה במחיר השקדים: "המחיר למגדל בישראל מושפע מהמחירים בעולם. כעת עקב הקורונה וסגירת הנמלים בעולם, קיימת ירידה במסחר ולכן המחיר לחקלאי בקליפורניה צנח מ-7 דולר לק"ג שקד ל- 4.85 דולר בנמל, זה אינו מבשר טובות לגבי מחיר השקדים בעולם כולו וגם בישראל, כאשר ממשלת ארה"ב תומכת בעת זו של משבר הקורונה במגדלי השקד ובישראל לא קיימת תמיכה כזו", אומר יו"ר שולחן השקד במועצת הצמחים, אמיר מעגן.

"השקד הישראלי גדול ואיכותי יותר ביחס לשקד בארה"ב, אך התפוקה לדונם בקליפורניה גבוהה יותר", מוסיף מעגן, "בישראל עומדת התפוקה הממוצעת לדונם על 150 ק"ג שקד ובארה"ב נקטף יבול של 250 ק"ג לדונם, כאשר הוצאות הייצור ועיבוד המטעים זהות”.

לדבריו, רוב התקציב של ענף השקד מוקדש כיום למחקר ופיתוח חקלאי, במטרה להגדיל את כמות היבול לדונם, לספק את כל הצריכה המקומית של השקד בישראל ואף להגיע למצב בו ניתן יהיה לייצא.

בארגון מגדלי הפירות מזהירים מפני מדיניות ביטול המכסים על יבוא פירות לישראל וטוענים כי יישום מדיניות זו עלולה להביא לחיסול היכולת של חקלאים להתפרנס מהגידולים החקלאיים.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?