דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יודאיקה באמצעות בינה מלאכותית

 

תערוכה ראשונה לאיש ההייטק ותיק ואמן זכוכית, אבנר בדיחי מהיישוב נטף, שבה יוצגו כ-130 עבודות אמנות יודאיקה בזכוכית שנוצרו בסיוע בינה מלאכותית.

בדיחי, פיסיקאי בהכשרתו, עובד בהי-טק בתפקיד ניהול ומחקר ופיתוח מאז שנת 1980, במהלכן הקים שתי חברות הזנק בתחום המיקרואלקטרוניקה והתקשורת באמצעות סיבים אופטיים. כיום הוא עוסק בפיתוח טכנולוגיות חדשניות לתקשורת סיבים אופטית מהירה.

"אמנות הזכוכית קסמה לי מאז שהייתי ילד קטן", מספר סדיחי על הדרך שהובילה אותו לאמנות הזכוכית, "אני זוכר שהוקסמתי מעבודת אמן זכוכית שיצר מזכוכית לוהטת בתנור חיות קטנות במשיכת פינצטה מתוך הגוש המותך: כלב, חתול, ציפור, סוס... ותמיד קיוויתי ליצור בזכוכית כמוהו...לפני מספר שנים החלטתי "לקפוץ למים" , והתחלתי ללמוד אופנים שונים לעבודה בזכוכית: עבודה עם מבער, פיוזינג בתנור, יצירת תבניות יציקה ועוד... ולאט לאט התגבש אצלי כיוון העשייה, החלטתי לייצר אמנות יודאיקה."

על ההחלטה לעסוק דווקא ביודאיקה אומר בדיחי: "זה שילוב נהדר של אמנות ותוכן. לכל עבודה יש סיפור: מהמקורות, מההיסטוריה שלנו, מעולם המושגים והרעיונות של היהדות, וחוץ מזה, מה יותר מתבקש כאשר אתה יוצר בארץ ישראל?".

האמנות של בדיחי נעזרת בבינה מלאכותית והוא מסביר: "בהיותי איש טכנולוגי, החלטתי לשלב בין טכנולוגיה לאמנות, ומצאתי לכך ביטוי מעניין בציור בעזרת בינה מלאכותית. האמנות נוצרת על ידי תהליך שבו המכונה, הבינה המלאכותית, "למדה" מידע מסוים, והמערכת מוזנת מניתוח אלפי תמונות. לאחר מכן מפתחים אלגוריתם שיוצר מתוך המידע הקיים תמונות חדשות תוך יישום כללי האסתטיקה שלמד, ומשתמש בידע כדי ליצור תמונה חדשה. אמנם בני אדם אספו את הנתונים, או כתבו הוראות לשימוש המכונה, אך תהליך היצירה נמסר ל"ידי" מכונה".

על הנוכחות של האמן בתהליך היצירה בעזרת בינה מלאכותית אומר בדיחי: "לאורך תהליך היצירה, האמן מנהל את תהליך היצירה, וקובע את המידע שעל פיו בונה המערכת את התמונות (קלט), משנה את המידע המוזן על מנת לכוון את תוצאות המערכת, וגם בוחר את התמונות שמתאימות בעיניו, ובכך מסיים את תהליך היצירה".
כדי שבתהליך היצירה יהיה גם מגע יד אדם, משלב בדיחי בתהליך יצירת התמונה גם תהליך הטבעת התמונה בזכוכית, ותהליכים נוספים של עיטור התמונה עם רובד נוסף של זכוכית או זהב.
היצירות שהפיק בדיחי מציגות נושאים שונים, בהשראת המקורות: אדם וחווה (והנחש), סיפור נוח והתיבה, רצפה בת איה, ירושלים, אהבה, נשים ועוד... והן יוצגו לראשונה בתערוכה שיקיים בביתו בנטף, אל מול הנוף המדהים של עמק איילון. ההכנסות מהיצירות ייתרמו לעמותת "אור למשפחות -  “עמותה שמטרתה לחזק הורים שאיבדו את ילדיהם במערכות ישראל.

" בינה ואמנות בנטף", תערוכת אמנות בינה מלאכותית (AI ART) בזכוכית, שישי-שבת (31.3-1.4), דרך המעיין 66, נטף, 10:00 עד 16:00 , אבנר בדיחי, 052-7772224

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?