דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 במרץ 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יוסי משה: רצינו להרוויח מפצלי השמן

יוסי משה "שוכח" לספר לציבור כמה כסף הרוויח ועד האגודה של מושב זכריה מכך שהחכיר משבצת קרקע לחברת IEI בניגוד לעמדת המועצה וכמה מזה הגיע לכיסו של החקלאי הגדול ביותר במושב זכריה,יוסי משה עצמו

סגן ראש המועצה המודח, יוסי משה, שכעת מתמודד לראשות המועצה האזורית מטה יהודה העניק בסוף השבוע האחרון ראיון נרחב לאחד המקומונים בבית שמש ובו הצהיר כי “הוא אוהב לשרת את הציבור”. יוסי משה לא הסביר בראיון כיצד הפך למיליונר המחזיק בעשרות מכסות של ביצים, לול מהמשוכללים בארץ, ומאות דונמים משטחי האגודה החקלאית של זכריה שבהם הוא מעסיק עשרות עובדים, ביניהם גם עובדים זרים רבים.

יוסי משה גם לא הסביר מדוע הודח פעמיים מתפקידו כסגן ראש המועצה, מדוע במשך כל השנים שבהם כיהן במועצה הוא מעולם לא הציג לציבור את פעילותו, כיצד זה שפרויקטים שונים שאותם היה אמור לקדם, כגון פרויקט פינוי האשפה העצמי שעבורו נרכשו משאיות פינוי אשפה יקרות ערך והוקמה מחלקה שלמה של פינוי אשפה במועצה, מתואר על ידי חברי מליאה רבים כ”כשלון חרוץ” וכ”בזבוז כספי ציבור אדיר”.

יוסי משה לא מסביר הרבה דברים שהוא אומר בראיון, אבל לשם כך יש את הארכיון של שבועון 'בקיצור' המלווה את המועצה האזורית מטה יהודה משנת 2000.

 

חקלאי ומיליונר

 

בראיון מספר יוסי משה על כך שיש לו משק חקלאי גדול ומצליח הכולל לול משוכלל ומודרני, מהמתקדמים בישראל ובאירופה, המונה 60 אלף מטילות ומשק המשתרע על 600 דונם.

חשוב לא פחות, שהוא מצהיר על עצמו כמי שעומד בראש ועדת האגודה החקלאית במושב זכריה כבר 30 שנה. הוא גם מעורב בניהול האגודות החקלאיות האזוריות השונות (אגודת הפלחה מבואות ירושלים, אגודת המים מימי מבואות ירושלים, אגודת תדמיר, אגודת פרחי הר ועוד) בנוסף, הוא מעורב בפעילות ציבורית כנציג המושב במליאת המועצה האזורית כבר יותר מ-20 שנה וחלק נכבד משנים אלה הוא אף כיהן כסגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה.

לציבור המצביעים במטה יהודה יש זכות מלאה לשאול כיצד הצליח, מי שאומר על עצמו בראיון כי הוא "אוהב לשרת את הציבור", לצבור רכוש כה רב שהפך אותו, לפי כל מדד, למיליונר.

 

הדחה כפולה

 

בראיון מספר יוסי משה על כך ששימש פעמיים כסגן ראש מועצה האזורית מטה יהודה. בפעם הראשונה, שימש כסגנו של ראש המועצה מאירק'ה ויזל, וזאת בין השנים 2000-2002, ובפעם השניה כסגנו של משה דדון בשנים 2009-2015.

יוסי משה סיפר כי התמודד על ראשות המועצה האזורית בתקופה של ויזל, אך “שכח” לציין כי ויזל הדיח אותו מהסגנות וכינה אותו במליאת המועצה “חתרן”.

הוא ציין כי בבחירות לראשות המועצה בשנת 2004, הסיר את מועמדותו והצטרף למועמד ירמיהו יוסף ז”ל. הוא לא הסביר מדוע החליט להימנע מהתמודדות. הוא גם שכח לספר כי כי בבחירות לראשות המועצה בשנת 2009 הצטרף למחנהו של המועמד לראשות המועצה, משה פרנקו ממושב אבן ספיר, שאותו נטש לטובת תמיכה במשה דדון.

יוסי משה “שכח” לספר כי מליאת המועצה האזורית מטה יהודה הדיחה אותו בפעם השנייה בתחילת 2016 על רקע נסיונו להשתלט על כס ראש המועצה.

 

שיתוף פעולה מלא

 

את תקופת כהונתו כסגנו של משה דדון הוא מתאר בראיון כ”שיתוף פעולה מלא” וכי דדון “ביצע את תפקידו היטב”.

כיצד יכול יוסי משה לדבר על שיתוף פעולה מלא עם משה דדון כאשר הוא עצמו הצהיר במסגרת כתב תביעה שהגיש, שהוא עד מרכזי בפרשת “מטה יהודה”?

מטבע הדברים, עד מרכזי יודע על עבירות לכאורה שבוצעו. האם יכול להיות שיוסי משה ידע או אפילו היה עד למעשים אסורים שנעשו אך לא עשה את המתחייב מכל נבחר ציבור: להתפטר ולחשוף את העבירות לציבור ?

 

 

רצינו להרוויח

 

בראיון מספר יוסי משה כי ההחלטה של ועד האגודה החקלאית במושב זכריה להחכיר משבצת קרקע לחברת פצלי השמן IEI התקבלה מנימוקים כלכליים.

להלן ציטוט מלא של הדברים שאמר יוסי משה בראיון: “'קיימנו בזכריה דיון והחלטנו שאנו מתנגדים לכך, אולם אמרנו שאם המדינה תכפה זאת על תושבי האזור, אנו מעדיפים שהקידוחים יתבצעו באזור זכריה. חשוב להבין, שהנזק הסביבתי מתפזר על פני כל האזור באופן שווה, ואם לא יהיה מנוס מפניו בשל החלטת הממשלה, הרי זה לגיטימי שיישוב יחליט שאם הוא ניזוק בעל כרחו הוא מבקש גם להרוויח”.

יוסי משה “שוכח” לספר כי בראש המאבק כנגד הכוונה להפוך את אזור עמק האלה לשדה קידוחי נפט עמד ראש המועצה דאז, משה דדון, אשר ביקש מכל יישובי מטה יהודה לעמוד כאיש אחד מול האיום הסביבתי העצום שהציב פרויקט פצלי השמן.

יוסי משה “שוכח” לציין כי כמי שהיה סגן ראש מועצה וממונה על נושא איכות הסביבה הוא היה אמור להתייצב שכם אל שכם עם מתנגדי הפרויקט ולתמוך בהן בכל דרך. הוא גם “שוכח” לציין שהציבור במטה יהודה, באמצעות המועצה האזורית, השקיע כסף רב במאבק כנגד הפרויקט.

יוסי משה “שוכח” לציין כי משבצת הקרקע שהחכיר ועד האגודה בראשותו לחברת IEI היה מהלך קריטי וחיוני במסגרת קידוח ה”פיילוט” שהחברה רצתה לבצע כדי להוכיח היתכנות כלכלית לפרויקט פצלי השמן. הצלחת ה”פיילוט” הייתה מובילה להפקעה נרחבת של שטחים חקלאיים בעמק האלה לטובת הפרויקט.

יוסי משה “שוכח” לציין דבר נוסף – כמה כסף הרוויח ועד האגודה של מושב זכריה מכך שהפר את הבקשה של משה דדון ל”אחדות שורות” והחכיר את משבצת הקרקע לחברת פצלי השמן, וכמה מזה הגיע לכיסו של החקלאי הגדול ביותר במושב זכריה,יוסי משה עצמו.

לסיכום, הראיון אותו העניק יוסי משה נראה לכאורה כנסיון לזרות חול בעיני ציבור הבוחרים במטה יהודה. יוסי משה, מסרב לענות לשאלות "בקיצור" ובמקום זה עסוק במתן ראיונות מופרכים לכלי תקשורת חיצוניים. לציבור במטה יהודה מגיע לקבל תשובות ברורות על השאלות הקשות שעולות בנוגע למועמדות שלו לראשות המועצה.

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?