דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 במאי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ילדה גילתה מטבע כסף עברי ונדיר מהמרד הגדול

ליאל בת 11 מצאה את המטבע במהלך טיול בעיר דוד. החוקרים: המטבע שנחשף הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש כחלק מהמאמצים של המרד הגדול ברומאים

ליאל קרוטוקופ בת ה-11 עם המטבע הנדיר. צילום - יניב ברמן, עיר דוד ורשות העתיקות

מטבע שקל מכסף טהור, ששימש למסחר בירושלים בתקופת בית המקדש השני, לפני כ-2000 שנה, התגלה בירושלים על ידי ליאל בת ה-11 מפתח תקווה, במהלך טיול בעיר דוד שערכה עם הוריה.

משקלו של המטבע כ-14 גרם. בצידו האחד מופיע תיאור של גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" ובסמוך לגביע מופיעות האותיות: ש"ב – המבטאות את המילים "שנה ב'" – השנה השנייה למרד הגדול של היהודים ברומאים (שנים 67 – 68 לסה"נ). בצידו השני של המטבע מופיע תיאור המזוהה על ידי החוקרים כמטה של הכהן הגדול, ולידו מופיעות בכתב עברי קדום המילים: "ירושלים הקדושה".

לדברי ד"ר רוברט קול, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות: "מדובר בממצא נדיר, שכן מתוך אלפים רבים של מטבעות שהתגלו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות, רק כ-30 מטבעות הם מטבעות עשויים כסף, מתקופת המרד הגדול".

המטבע נתגלה בעפר שהגיע מחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות ב"דרך עולי הרגל", בגן לאומי עיר דוד. הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, מעריך, כי הכסף שממנו נוצר המטבע, הגיע מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש, וכי הוא הוטבע ברחבת הר הבית - יתכן על ידי אחד הכוהנים, שפעל בתיאום עם מנהיגי המורדים וסייע להם.

"כולם מכירים את שער טיטוס ברומא ואת תיאורי השלל שנלקח מבית המקדש אשר מופיעים עליו, אבל לא רבים מכירים את הכתובת העתיקה שחשף החוקר ג'זה אלפלדי Géza Alföldy)) ממנה אפשר ללמוד על עתודות הכסף העצומות שהיו בבית המקדש". מוסיף ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות. "כתובת זו, גילתה שהקולוסאום הנודע שכולנו מכירים ברומא, נבנה ע"י הרומאים משלל בית המקדש שנבזז מירושלים. כך נכתב בה: "הקיסר אספסיאנוס (שלצד בנו טיטוס, דיכאו את מרד היהודים והחריבו את המקדש) ציווה את בניית האמפי תיאטרון החדש הזה (קולוסאום) מחלקו בשלל". נסו לתאר לעצמכם את היקף השלל ואת כמויות הכסף שמצאו הרומאים במחסני בית המקדש".

מטבע הכסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב (שנה ב' למרד). צילום: אליהו ינאי, עיר דוד

במסגרת החפירה, נשלח העפר הארכיאולוגי לסינון רטוב בגן לאומי עמק צורים, ומי שזכתה לגלות את הממצא היא הילדה ליאל קרוטוקופ, בת 11 מפתח תקווה, שהגיעה עם הוריה ועם אחותה לפעילות הסינון.

"שפכנו את הדלי עם העפר על המסננת, ותוך כדי שסיננו את האבנים שהיו בתוכו, ראיתי משהו עגול". כך תיארה ליאל את הרגעים המרגשים של חשיפת הממצא הנדיר, "זה היה נראה שונה מכל שאר האבנים. אבא שלי הביא את זה לאחת העובדות, והיא הראתה את זה לארכיאולוג. הוא הסתכל על זה ואמר שזה מטבע מכסף שצריך לעבור ניקוי. מאוד התרגשתי".

המטבע, שנשלח למעבדות רשות העתיקות, עבר תהליך כימי לצורך ניקוי, ולאחרונה, עם השלמת התהליך, התבררה משמעותו של הממצא.

משפחת קרוטוקופ עם המטבע הנדיר בדרך עולי הרגל בעיר דוד. צילום - יניב ברמן, עיר דוד ורשות העתיקות

לדברי ד"ר קול, "מטבע הוא סימן של ריבונות. אם אתה יוצא למרד, אתה משתמש באחד הסמלים המובהקים ביותר של תביעת עצמאות, ואתה מטביע מטבעות. הכיתוב שמופיע על המטבע – מבטא, באופן ברור, את שאיפותיהם של המורדים". לדבריו, "גם הבחירה להשתמש בכתב עברי קדום, שכבר לא היה בשימוש באותה התקופה – הוא לא מקרי. השימוש בכתב הזה בא לבטא את הערגה של בני התקופה לימי דוד ושלמה ולימי הממלכה המאוחדת – ימים שבהם הייתה לעם ישראל עצמאות מלאה בארץ".

המטבע הנדיר יוצג לקהל הרחב במהלך ימי החנוכה בגן לאומי עמק צורים בירושלים. בעיר דוד וברשות הטבע והגנים מזמינים את הציבור להגיע ולהשתתף בפעילות הסינון ב"חוויה הארכיאולוגית" שמתקיימת במקום.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?