דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 26 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יצאו לחפש זהב והרסו אתר עתיקות סמוך לישעי

במהלך פעילות מבצעית, של מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות העתיקות, נלכדה בסוף השבוע, חוליית שודדי עתיקות, באתר העתיקות באר לימון, סמוך למושב ישעי שבאזור בית שמש.

על פי החשד, אנשי החוליה, בדואים מאזור דימונה, בשנות העשרים והארבעים לחייהם, הגיעו לשטח כשהם מצויידים בציוד רב, שכלל כלי חפירה, פטישים, וציוד הרמה.

בגשם שוטף, בשעת לילה, חפרו חברי החוליה בתוך באר מים עתיקה מהתקופה הרומית (לפני אלפיים שנה), הממוקמת תחת מבנה צלבני עתיק, בגובה שבעה מטר, אשר בנוי אבני גזית גדולות.

החשודים שברו את קירות הבאר, ריסקו אבנים עתיקות, בנות אלפי שנים, וחפרו בורות עמוקים בשכבות המבנה הארכיאולוגי, תוך גרימת נזק בלתי הפיך לאתר העתיקות.

במהלך חקירתם על ידי חוקרי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, הסתבר שהם חיפשו זהב. אגדה שעברה מאב לבן, הובילה את החשודים לנסוע במיוחד מאזור מגוריהם שבדרום, אל בית שמש, כדי לנסות לחפש את אוצר הזהב שהוחבא, לכאורה, על ידי סבו של אחד החשודים. החשודים סברו, שהזהב מוחבא בתוך אבני המבנה העתיק ועל מנת למוצאו, שברו החשודים את אבני המבנה.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "אגדות חסרות שחר אודות מטמוני זהב שהוחבאו לכאורה, מעבירות אנשים על דעתם. הנזק שנגרם מפעולת השודדים, הוא בלתי הפיך, כי איש אינו יכול לשקם ולהקים לתחייה, קיר אבן בן אלפיים שנה, שנשבר לרסיסים על ידי מכושי השודדים".

העונש הקבוע בחוק, על פגיעה באתר עתיקות הוא חמש שנות מאסר. מרשות העתיקות נמסר, שבימים הקרובים יועבר תיק החקירה, על מנת להגיש תביעה נגד החשודים.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?