דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 29 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ירושלים: מטה יהודה חייבת 2 מיליון שקל אגרת תלמידי חוץ

המועצה האזורית מטה יהודה שולחת תלמידים ללמוד במוסדות החינוך בירושלים אך מסרבת לשלם עבורם את סכום "אגרת לימודי חוץ" הקבוע בתעריף משרד החינוך, כך טוענת עיריית ירושלים במסגרת כתב תביעה שהוגש לבית המשפט, שבו נתבעת מטה יהודה לשלם סכום של כ-2 מיליון שקלים עבור תלמידיה שלמדו בירושלים בשנים תשע"ז ותשע"ח (2017 – 2018).

עיריית ירושלים טוענת כי בשנת תשע"ז למדו 276 תלמידים ממטה יהודה במוסדות החינוך בירושלים וסכום אגרת לימודי החוץ שלהם עמד על כ-854 אלף שקל. בשנת תשע"ח למדו 404 תלמידים ממטה יהודה במוסדות החינוך בירושלים וסכום אגרת לימודי החוץ שלהם עמד על כ-1.114 מיליון שקל.

בסך הכל טוענת עיריית ירושלים, בשנתיים האחרונות היא מימנה את תלמידי מטה יהודה בסכום של 1.967 מיליון שקל וכל דרישותיה לקבל את הכספים ממטה יהודה עלו בתוהו.

התנהלות מטה יהודה היא בבחינת "גזילת כבשת הרש", מפרטת עיריית ירושלים בתביעה שהוגשה לבית המשפט השלום בירושלים, “במקום שהנתבעת (מטה יהודה) תממן את מתן השירות אותה נותנת התובעת לנתבעת כפי שהיא מחויבת על פי חוק, היא מגלגלת זאת על קופתה הדלה של התובעת...מדובר במעשה חמור שהדעת לא תכירנו".

כתב התביעה הוגש כבר בחודש נובמבר 2018 אולם עד עתה לא הוגש כתב הגנה של מטה יהודה. דיון ראשון בתביעה יתקיים בחודש ספטמבר לפני סגנית נשיא בית המשפט השלום בירושלים, דורית פיינשטיין.

הסעות תלמידים (אילוסטרציה)

גם ההורים תובעים

 

לתביעה של עיריית ירושלים יש גם פן נוסף, והפעם תביעה של הורים במטה יהודה התובעים מהמועצה האזורית להמשיך ולממן הסעות לילדיהם הלומדים בבתי הספר שנמצאים מחוץ לאזור המיפוי, רובם בירושלים.

לפני שבועיים הגישו 41 משפחות המתגוררות במטה יהודה, עתירה מנהלית כנגד החלטת המועצה לשנות באופן מידי את מתווה ההסעות לכ-160 תלמידים המיועדים להתחיל בשנה הקרובה ללמוד בבתי ספר ייחודיים.

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ברק בר שלום, נטען כי התנהלות בעייתית של המועצה האזורית הובילה לביטול של שירות ההסעות הניתן מזה שנים לילדים שהתקבלו למוסדות חינוך ייחודיים. לטענת ההורים, מדובר במוסדות המעניקים מענה חינוכי שמערכת החינוך במועצה לא מסוגלת לספק (דוגמת בתי הספר הירושלמים בויאר, ליד"ה, האקדמיה למוסיקה ולמחול, קשת, יאס"א ועוד).

ההורים מוחים על כך שוועדת חריגים שהקימה המועצה לילדים שסיימו את הליך הרישום בבתי ספר מחוץ לאזור הרישום דחתה את כל טענות התלמידים על הסף וזאת, "באופן רטרואקטיבי ובחוסר סמכות, תוך הפרת חובת ההגינות ותוך פגיעה קשה בהסתמכות התלמידים ובזכותם לחינוך הולם”, לשון העתירה.

"יש כאן התנהלות מקוממת של המועצה האזורית ומי שיאלץ לשלם את המחיר על הכשלים הניהוליים האלה הם הילדים שלנו", טוענים ההורים, "המועצה ניהלה את עניין ההסעות באופן שערורייתי ובזבזה מיליוני שקלים אבל מה שהכי כואב זה שבמקום לקחת אחריות החליטו להפיל את כל התיק עלינו".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?