דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ישראל סיפור הצלחה

הכלכלנים אדם רויטר ונגה קינן מציגים שורה ארוכה של נתונים כלכליים המצביעים על מגמה ברורה: המשק הישראלי צומח בשיעורים מרשימים ומוכיח חוסן כלכלי ויציבות למרות כל האתגרים הקשים

אדם רויטר

דווקא בשבוע שבו מקוננים על חורבן הבית השני ומצטטים ממגילת איכה את הפסוקים הקשים על האופן שבו חרבה מלכות יהודה, כדאי לקרוא את הספר "ישראל סיפור הצלחה" של הכלכלנים אדם רויטר ונגה קינן. האופטימיות שנשפכת מבין דפי הספר יכולה לעודד את רוחו של הקורא הישראלי העגמומי, שניזון מהתקשורת המקומית שטורחת השכם והערב להצביע על כך שה"דשא ירוק יותר" אצל השכנים ממערב.

אדם רויטר, ד"ר לכלכלה והבעלים של חברת "חיסונים פיננסיים", ידוע מזה שנים כמי שטורח לאזן את התמונה הפסימית הנשקפת מבין מדורי הכלכלה בתקשורת. מדי שנה, לקראת יום העצמאות, הוא מפרסם סיכום של מדדים כלכליים המצביעים על ההתפתחות החיובית של הכלכלה הישראלית, ועל הנסיקה של הכלכלה הישראלית מאז הוקמה מדינת ישראל.

בספר החדש חובר רויטר לכלכלנית ופעילת הציבור נגה קינן, וביחד הם מציגים שורה ארוכה מאוד של נתונים כלכליים המצביעים על מגמה ברורה: המשק הישראלי צומח בשיעורים מרשימים ומוכיח חוסן כלכלי ויציבות למרות כל האתגרים הקשים שמציבה מולו המציאות המזרח תיכונית.

הספר סוקר את העובדות כפי שהן, ומסקנתו היא כי חלק גדול מההצלחה אפשר לייחס לאופיו של העם היהודי, כפי שהתפתח לאורך הדורות, ולאופן שבה הוטמע בישראליות המודרנית. הספר מעיד כי מדינת ישראל חוזרת וממציאה את עצמה מחדש כל הזמן ומסקנתו הסופית: ישראל היא סיפור הצלחה, שאף ילך ויגדל בשנים הבאות. להלן כמה מהנתונים שמופיעים בספר:

נגה קינן

צמיחה מרשימה

הצמיחה המצטברת של המשק הישראלי הגיעה מתחילת המאה ה-21 ל- 62%, כמעט כפול מהצמיחה המצטברת של מדינות ה-OECD (המדינות המפותחות) שעמדה על 32% בלבד. מאז משבר 2008, מדינת ישראל היא המדינה עם הצמיחה הכלכלית השנייה הכי גבוהה מכל 34 מדינות ה-OECD עם צמיחה מצטברת של 35% לעומת צמיחה מצטברת של 14% בלבד בממוצע במדינות ה-OECD.

 

גידול באוכלוסיה

מאז תחילת המאה ה- 21 מספר תושבי ישראל עלה מ- 6.2 מיליון ל- 8.6 מיליון. התוצר הישראלי הגיע ליותר מ- 300 מיליארדי דולרים. תוצר לנפש של כ- 36 אלף דולר בשנה, המעמיד את ישראל במקום ה- 24 מבין 187 מדינות. גם החרם הכלכלי על ישראלי בכלל לא מורגש ע"י הסקטור העסקי. בישראל פועלות כבר יותר מ- 350 חברות בינלאומיות מובילות, אשר בחרו בישראל לבניית מרכזי המו"פ שלהן.

 

יתרות מט"ח גבוהות

יתרות מט"ח בהיקף של יותר מ- 100 מיליארד דולר מעמידות את ישראל כאחת המדינות עם הרזרבות לנפש הגבוהות בעולם. זוהי אינדיקציה חזקה ליציבות הפיננסית של המדינה. גם הגמישות הגבוהה של המשק הישראלי שמבוססת על אלפי חברות המתמחות ברובן בתחומי נישה, בעלות פיזור ענפי ותת-ענפי נרחב, מאפשרים למשק להתמודד טוב יותר עם שינויים, זאת בניגוד לרוב הארצות המפותחות האחרות.

 

יחס החוב מתכווץ

ישראל היא אחת מתוך שתי מדינות מפותחות בלבד בהן יחס החוב הממשלתי לתוצר מתכווץ בניגוד למגמה העולמית. מתחילת המאה יחס החוב הממשלתי לתוצר ירד לרמות של 62% בלבד לעומת מדינות ה-OECD בהן יחס החוב הממשלתי לתוצר עלה מ-59% בתחילת המאה ל- 103%. גם יחס החוב העסקי לתוצר ירד מ- 75% ל- 69% וזאת בניגוד גמור למגמה העולמית.

 

אבטלה נמוכה

שיעורי האבטלה ממשיכים לרדת לתחתית של כל הזמנים: 4.3% בלבד. שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה ממשיכים לעלות ל-64%. מגמות טובות בהרבה מאשר ב-OECD שם שיעורי האבטלה עומדים בממוצע על 6.2% ושיעורי ההשתתפות בכוח העבודה של 60%. בולטות במיוחד נשים חרדיות ששיעור ההשתתפות שלהן בכוח העבודה קפץ ל- 71%, גבוה בהרבה מהממוצע של הנשים הישראליות ששיעור ההשתתפות שלהן בכוח העבודה הוא 58%. אפילו גברים חרדים התחילו לצאת לעבודה: לפני 10 שנים רק 32% מהם עבדו, ב- 2017 כבר יותר מ- 50% מהם. עדיין נמוך אבל במגמת שיפור מתמדת.

 

מאושרים יותר

ישראל במקום 19 במדד הפיתוח האנושי של האו"ם, המדד מתייחס לתוחלת החיים, איכות הבריאות, רמת החינוך והידע ושמירה על רמת חיים סבירה. ברשימת 188 המדינות הנכללות במדד, ישראל ממוקמת במקום טוב בצמרת, באחוזון ה- 90. הישראלים גם מהמאושרים בעמי העולם, מקום 11 מתוך 155 מדינות. לפי דו"ח המכון לדמוקרטיה, 55% מהערבים הישראלים גאים להיות ישראלים.

 

עלייה בתוצאות הבגרות

לפי הסקר החברתי של הלמ"ס מעל 80% מההורים מרוצים מאד ממערכת החינוך ושיעורי שביעות הרצון ממערכת הבריאות עולים על 75%. קיים גם שיפור ניכר בתוצאות של בחינות הבגרות, בעיקר אלו העונות על דרישות אוניברסיטאיות, בעיקר במגזר הערבי ובאופן בולט במיוחד במגזר הדרוזי. במגזר היהודי 56% מהתלמידים יכולים לעמוד בדרישות הסף לאוניברסיטה לעומת 46% לפני 12 שנים. במגזר הערבי המספרים קפצו מ- 30% ל- 45% ובמגזר הדרוזי קפיצה נחשונית מ- 24% ל- 52%.

 

שוויון מגדרי

מספר הלוחמות בצה"ל עלה פי חמש בין השנים 2012 ל- 2017. בחילוץ והצלה ובהגנה אווירית קרוב ל- 50% מהלוחמים הן לוחמות. במג"ב השיעור הגיע ל- 35%. באותה תקופה מספר הפקידות בצה"ל ירד ב- 30%.

 

פריחה בהופעות מחו"ל

הנתונים מורים כי כל הסיפורים על חרם תרבותי על ישראל הם לא יותר מעורבא פרח ופעולות ה-BDS נכשלות באופן חרוץ. בתוך שש שנים כמות ההופעות של אמנים זרים בישראל קפצה פי שש. כך, בשנת 2010 היו בישראל 22 הופעות של אמנים זרים לעומת 122 אמנים זרים שהופיעו בישראל ב- 2016 .

ישראל - סיפור הצלחה, מאת: אדם רויטר נגה קינן, הוצאת כנרת

 

 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?