דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"יש באבו גוש טבע יוצא מהכלל"

המזנר הבנדיקטיני באבו גוש. צילום: ד"ר אבישי טייכר, אתר פיקיוויקי

פרויקט שימור מורשת הטבע המקומי ביישוב אבו גוש נדון בכנס עשור לטבע עירוני שהתקיים לאחרונה באשדוד. בכנס התברר כי סקר טבע עירוני שנערך ביישוב לפני כחצי שנה העלה ממצאים מדהימים.

"יש באבו גוש טבע יוצא מהכלל, גם בחצרות המבנים הישנים, גם באתרים הקדושים וגם בשטחים החקלאיים. יש פה עצים עתיקים, גפנים מיוחדים, צמחי בר וחיות בר" , אמר עמיר בלבן מהבחרה להגנת הטבע.

דוגמאות לממצאים:

אתרי פריחה - ריכוז מיני צומח כמו: פרגים, אחירותם החורש, סתוונית היורה ונורית אסיה.

עצים ייחודיים - קטלב מצוי, חרוב מצוי ועוזרר קוצני.

צמחים בסכנת הכחדה - אירוס ארם-נהריים.

צמחים נדירים - סחלב קדוש, ציפורנית נפוחה ופואנית איטלקית..

צמחיית גינון - מרווה משולשת, ורד הכלב ומורד החורש.

בעלי חיים - צבי ארץ-ישראלי, חפירות של דרבן הודי, תצפית בעין בלטאה זריזה.

צמחייה פולשת - צלקנית החרבות, סולנום זיתני, קקיון מצוי ואילנתה בלוטית.

מאפיין נוסף וייחודי הוא צמחיית כתלים שופעת שגדלה על מבנים היסטוריים בכפר כמו המצודה וקבר שייח'. כמו כן מקורות מים –מעיינות קטנים במרכז הכפר, והמבנים העתיקים מספקים נישות מחיה לחרדונים ולקינון ציפורים.

אבו גוש מתאפיין בשטחי חקלאות מסורתית , בוסתנים, חלקם פעילים וחלקם נטושים הכוללים כרמים, זיתים, עצי פיקוס התאנה, שקד מצוי ועוד, העיבוד המסורתי של השטחים החקלאיים, הנעשה ללא חומרי הדברה ובכלים ידניים, מאפשר למינים מקומיים להמשיך ולגדול במקום.

עורכי הסקר מציינים כי אבו גוש הינו חלק ממרחב פתוח המשובץ בישובים כפריים ופרבריים בעל רגישות גבוהה ביותר מבחינת ערכי טבע, נוף סביבה ומורשת. "טיפוח אתרי הטבע העירוני באבו גוש, יחזקו את הטבע בכל האזור תוך יצירת גוש שלם ורציף בעל ערכיות אקולוגית גבוהה”, ציינו החוקרים.

ראש המועצה, סלים ג'בר וסגן ראש המועצה , מוסא עבד אלרחמן שבעי רצון מעריכת הסקר ובמפגש התושבים שהתקיים בחודש מרץ השנה אמרו בין השאר: "זה ייתן לנו דחיפה לשמירה על הטבע, אנחנו גדלנו על הטבע ואלה הערכים שחשובים לנו. תושבי הכפר תמיד השתמשו בצמחיה המקומית לרפואה ולבישול. הסקר נותן לנו מידע על צמחים ובעלי החיים ועל חשיבות השמירה על הטבע הסקר גם נותן לנו כוון וכוח להקפיד יותר על שמירה על הניקיון כדי לשמור על הצמחייה המקומית ולמנוע מחיות בר ומצמחיה פולשת להיכנס לכפר".

 

אסמעיל עותמאן

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?