דלג לתוכן העמוד
יום שני, 18 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כיצד ניתן לפסול צוואה?

                                                  

ככל ואדם שהלך לעולמו הותיר אחריו צוואה, נשאלת לעתים השאלה כיצד ניתן להגיש התנגדות לקיום הצוואה, דבר אשר יכול לגרום לפסילתה ולחלוקת שונה של העיזבון.

בהתאם לדין, רק מי שיש לו עניין בירושת הנפטר יכול להגיש התנגדות לצוואה. לדוגמא: ילד של הנפטר אשר נושל מהצוואה ואשר אילולא הצוואה היה זכאי לחלק מהעיזבון, יכול להתנגד לקיום הצוואה ולדרוש את ביטולה וזאת בהסתמך על עילות מסוימות.

בדין יש כמה עילות להתנגדות לקיום צוואה ובהן: השפעה בלתי הוגנת על המצווה (מוריש הירושה), היעדר כשירות של המצווה לערוך צוואה, מעורבות הנהנים מהירושה בעריכת הצוואה וכיו"ב. התנגדות לקיום צוואה נדונה בבית משפט לענייני משפחה.

עקרון היסוד בדיני הירושה היינו "כיבוד רצון המת" ועל כן, לא בנקל ייטה בית המשפט לבטל צוואה. לכן, על המתנגד לצוואה והמבקש לבטלה, לשכנע את בית המשפט כי קיימות עילות לפסילת הצוואה.

לדוגמא: בפני בית המשפט יוצגו מסמכים רפואיים או חוות דעת רפואית מהן עולה כי המצווה לא היה כשיר קוגניטיבית לערוך את הצוואה. דוגמא אחרת: המתנגד יוכיח כי המנוח ערך את הצוואה תחת השפעה בלתי הוגנת. יצוין, כי בד"כ הנטל להוכיח את פסלות הצוואה מוטל על המתנגד, וזאת בהתאם לכלל הראיה הקובע כי "המוציא מחבירו עליו הראיה"

במידה והמתנגד לצוואה יצליח להוכיח לבית המשפט, כי המצווה לא היה כשיר מבחינה קוגניטיבית לערוך את הצוואה או כי הצוואה נערכה שלא בהתאם לדין או כי הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת או כי הנהנים היו מעורבים בעריכת הצוואה, קיים סיכוי כי בית המשפט ייטה לפסול את צוואה ולקבוע כי העיזבון יחולק ליורשים על פי דין בהתאם לקדימויות הקבועות בחוק הירושה.

אם נפלו כשלים טכניים בעריכת הצוואה ובית המשפט ישתכנע כי האמור בצוואה היינו רצון המת, הרי שמכך עקרון "כיבוד רצון המת" ייטה בית המשפט להורות על קיומה של הצוואה חרף הכשלים הטכניים.

רצוי מאוד כי התנגדות לצוואה או בקשה לקיום צוואה תוגש באמצעות עו"ד הבקיא בתחום הצוואות והירושות וזאת על מנת למקסם את הצלחת ההליך בבית המשפט.

האמור לעיל, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים.

 

אבירם בווני, עו"ד ונוטריון

הכותב היינו עו"ד ונוטריון המתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי.

ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?