דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כיצד נעזור לחיית המחמד שלנו לעבור את החורף בשלום

החורף כבר כאן ויחד איתו גשם קור ואולי אולי גם שלג. ועם החורף גם מגיעות ההתלבטויות הנוגעות לחיות המחמד שלנו והתמודדותן עם מזג האוויר. איך נעזור לחיות המחמד שלנו להתמודד עם ברקים ורעמים? ומה קורה לתוכים בחורף? וחתולים וקור - האם הם מוכנים גם הם לחורף? על כל אלו ועוד קצת, לצוות הווטרינרים של "וט חולים - מרכז רפואי ווטרינרי", יש תשובות, עצות והמלצות.

 

על חום הגוף והקור שבחוץ

 

ישנם מצבים מסוימים בהם חיות המחמד שברשותנו אינן יכולות לשמור על חום גופן ויש לסייע להן בכך. קיימות מספר קבוצות סיכון להיפותרמיה (ירידה בחום הגוף מתחת לרמתו הנורמלית) שעלינו להכיר:

גורים,מכרסמים קטנים ובעלי כנף - אלו משולים לתינוקות, לגופם שטח פנים גדול יחסית למשקלם הנמוך ולכן קצב איבוד החום לסביבה גדול מאוד. ואם נוסיף לכך את אי יכולתם של גורים לווסת חום גוף כראוי בחודשים הראשונים לחייהם נקבל מצב העלול לסכן חיים תוך פרק זמן קצר מאוד.

הגיל השלישי - מנגנוני ויסות חום הגוף בבעלי חיים קשישים (בדיוק כמו בבני האדם) מגיבים לאט, וביעילות נמוכה יחסית לתנאי הסביבה, קצב איבוד החום לסביבה גדול ואינו עומד ביחס ישר לקצב יצור החום מכאן שהסיכון להיפותרמיה גדל.

בע”ח חולים ומוחלשים - מנגנוני ויסות חום הגוף בבעלי חיים חולים אינם מתפקדים כראוי מאחר ומירב האנרגיה של בעל החיים מושקעת בהגנה על הגוף מפני גורמי המחלה ובשיקומו.

תזונה לקויה ו/או כלבי עבודה הנחשפים לפעילות צורכת אנרגיה בעצימות גבוהה - בעלי חיים הסובלים מתזונה לקויה או כאלו המשקיעים אנרגיה רבה במהלך היום, יחסרו את האנרגיה הדרושה לגוף ע"מ לווסת את הטמפרטורה, לאחר השימוש בכל מאגרי הגוף, יוותר לגוף מקור אנרגיה להפעלת מנגנוני ויסות חום הגוף ובעל החיים חשוף להיפותרמיה.

זוחלים - בזוחלים ודו חיים כאמור אין מערכת לוויסות חום גוף כמו ביונקים ועופות ולכן הם אינם יכולים להגן על עצמם משינויי טמפרטורת הסביבה.

חיית מחמד הנמנית על אחת מקבוצות אלה לא תוכל לשרוד את שינויי מזג האוויר ללא עזרתנו, עלינו לשכנה בבית או לדאוג למחסה הולם ממשקעים גשם/ברד/שלג, שכן היא חסרה את היכולת הפיזיולוגית לעשות זאת בעצמה.

 

סימנים קליניים לפגיעות קור

 

במצב של היפותרמיה ניתן להבחין במספר סימנים כגון: אפאתיה, ירידה בתפקוד היומיומי הרגיל, רעד שרירים וצמרמורות, כחלון עור (בחתולים ובכלבים בהירים באזורים חסרי פרווה), התכווצויות שרירים בכל חלקי הגוף, גפיים קרות, ו/או מכוסות בכוויות קור - במצבים אלו יש להיוועץ מייד ברופא וטרינר, ירידה של חום גוף עד לכדי 36 מעלות צלסיוס, ניתנת לטיפול בנקל בכל מרפאה אולם אם תרד הטמפרטורה אל מתחת לכך מדובר בסכנת חיים ממשית.

 

 

הכנה לחורף של המירבץ והכלוב

 

איזור הרביצה / מנוחה / שינה של בעל החיים שברשותנו חייב להיות מוגן מרוח ומגשם, יבש חמים ומבודד, כדאי להגביה את מצע השינה מהרצפה הקרה ולרפדו היטב בשמיכות כדי שבעל החיים יוכל להתכרבל בהן, יש למנוע מצב בו יחדרו מים אל איזור השינה וירטיבו את המצע ולא בעל החיים יאלץ לישון על מצע רטוב וקר.

בתוכים ובציפורים החיות בכלוב מחוץ לבית יש לדאוג לכסות שלושה צדדים של הכלוב ולמנוע חדירת רוח וגשם לכלוב, יש להציב בכלוב קופסאות קינון מרופדות ומקור חום חיצוני בעלי כנף הנמצאים בבית יש להרחיק מחלונות ורוח. כלובי מכרסמים יש להגביה מהרצפה לרפד היטב ולהרחיק מחלונות.

 

התאמת המזון לחורף

 

המזון מהווה מקור לאנרגיה לפעילות מערכות הגוף. מזון איכותי וטוב יספק לחיית המחמד שברשותכם את כמות האנרגיה הדרושה כדי להתמודד כראוי עם שינויי הטמפרטורה עם החורף בארץ על מנת להתאים את כמות המזון לחיית המחמד שלכם מומלץ להיוועץ ברופא הווטרינר.

מחלות החורף והקור מובילים במקרים רבים לשתייה לא מספקת של חיות המחמד. עידוד שתייה ובקרה על הכמויות בעצה אחת עם הרופא הווטרינר עשויות לאפשר ליותר חיות מחמד לעבור את החורף בשלום ולהקדים טיפול במידת הצורך.

 

לסיכום, חיות המחמד שלנו אינן חיית בר ארץ-ישראלית המסוגלת לשרוד בחוץ ללא עזרתנו, קראו היטב ויישמו את הכתוב מעלה ונאחל לכם ולחיות המחמד שלכם חורף חם, נעים ובטוח.

ובכל שאלה טיפים נוספים עצות והכוונה- הווטרינרים של "וט חולים- מרכז רפואי ווטרינרי", ישמח לעזור ולטפל. המרכז הרפואי בקרית ענבים פתוח 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע

 

ד״ר עינב וד״ר חיליק מרום

וט חולים

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?