דלג לתוכן העמוד
יום שני, 04 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"כלב נחייה הוא הרבה יותר ממקל"

"אני סומך על הכלב תרתי משמע שייקח אותי בדרכים בטוחות". רוני ושרי אליהו עם הכלבים פלאש וטומי

הקשר שבין כלבי נחייה לבין בעליהם העיוורים הוא אחת הדוגמאות הנפלאות לחברות שיכולה להיווצר בין בני אנוש לבעלי חיים. והדוגמא של רוני אליהו מקיבוץ קריית ענבים מוכיחה זאת.

רוני הגיע לקיבוץ קריית ענבים לפני 45 שנים, כנער בן 15, והשתלב במסגרת חברת הנוער. זמן קצר לאחר מכן התברר כי הוא סובל ממחלה גנטית בשם  RP אשר יכולה להתפרץ בכל גיל.

עד גיל 22 רוני התנהל כרגיל: הוציא רישיון נהיגה, שירת שירות צבאי מלא, עבד בחקלאות ועוד. אך המחלה התפרצה ובגיל 23 הוא החל להיעזר במקל נחייה ועבר לעבוד במכבסה של הקיבוץ. מצב הראייה שלו המשיך להידרדר עד שבגיל 30 הוא הוגדר כעיוור באופן מלא.

את אשתו שרי (שרואה כרגיל) הכיר בקיבוץ, את שני הילדים שלו כבר לא ראה, ולדבריו "ראיתי אותם בידיים" תוך כדי מישוש. כיום רוני, 60, עובד כמטפל בגיל השלישי בקיבוץ ומעניק טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים הוליסטיים, ושירותי אדמיניסטרציה ולוגיסטיקה.

הקשר של רוני עם כלבי נחייה התחיל לאחר שהתעוור לחלוטין והתקשר למרכז הישראלי לכלבי נחייה, שם החלו בתהליך בדיקה של התאמה מרבית בין הבעלים לכלב, שלאחריו קיבל רוני את הכלב הראשון שלו – טומי.

רוני מסביר שהשימוש בכלב הנחייה שינה את תגובת הסביבה לנכות שלו. בעבר, כאשר הלך עם המקל, הסביבה התייחסה אליו ברחמים, והתגובה הייתה "איזה מסכן", "הוא עיוור, לא רואה את הדרך" וכיו"ב. היום, כשהוא הולך עם הכלב, יש יחס חיובי הרבה יותר, יש הערכה לקשר שבינו לבין הכלב, ופחות עיסוק עם הנכות של הבעלים.

בנוסף, כשרוני הולך עם מקל הוא נאלץ להקיש איתו ברצפה כדי לבדוק האם יש מכשולים. כשהכלב איתו הוא אינו צריך להקיש וכך ההליכה הופכת לשקטה ולרגועה, כאשר הכלב מוביל ומנתב את דרך לעבור בין המכשולים.

הביטחון והעצמאות שהכלב נותן לעיוור היא הרבה יותר גבוהה מהמקל, "אני סומך על הכלב תרתי משמע שייקח אותי בדרכים בטוחות", אומר רוני.

הכללים של אחזקת כלב הנחייה קובעים כי הכלב נמצא אצל הבעלים במשך 10 שנים ולאחר מכן יוצא ל"פנסיה". לדברי רוני הוא מראש ידע כי כלבי הנחייה שאיתו יישארו איתו גם בתקופת זקנתם. כשטומי סיים את העשור של הנחייה הוא נשאר בבית של רוני.

אחרי טומי, קיבל רוני את פלאש בן ה-7 וכיום יש להם עוד 3-4 שנים יחד. לדבריו גם פלאש יישאר אצלו בתקופת הפנסיה. "כלב הנחייה הוא הרבה יותר ממקל, אני חושב שמגיע לו להישאר איתי כמה שאפשר", הוא אומר.

אנו מאחלים לרוני שימשיך ליהנות מהחיים ולנצל כל רגע.

 

(באדיבות מרפאת וט-חולים, קרית ענבים)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?