דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כלכלת המשפחה התמודדות כלכלית עם השלכות מגיפת הקורונה

אפשר לצאת מהמשבר הזה חזקים יותר כלכלית ולהניח יסודות לקראת המשבר הבא, כי משברים זה דבר שקורה

                                                              

מגיפת הקורונה כאן, ואם היה ספק למישהו, עכשיו זה כבר ברור - היא כאן כדי להישאר. וכמה שהמציאות הזאת הזויה, היא מכריחה אותנו להשתנות.

אמנם, רוב המשק לא נפגע כלכלית, לפחות לא פגיעה משמעותית. סביר להניח שאתם עדיין עובדים, גם אם מהבית וגם אם הוצאתם לחל"ת, אתם מקבלים דמי אבטלה ככה שההכנסה השתנתה אבל לא באופן משמעותי.

אני לא אוהב להיות נביא זעם אבל כנראה, שהמצב הזה הולך להימשך הרבה זמן ואף להיות גרוע יותר.

גם אם אתם עובדים בעבודות יציבות ולא חוששים מפיטורין, ברמת המאקרו, המשק נכנס להאטה וזה אומר שלאנשים יש פחות כסף להוציא, וכנראה שגם מקום העבודה שלכם יכניס פחות...

בנוסף, מאות אלפי המובטלים שמחפשים עבודה כמעט בכל מחיר, עלולים לקרוץ לבוס שלכם ולזעזע את הכיסא שאתם יושבים עליו. אז אפשר לטמון את הראש בחול ולשדר "עסקים כרגיל" אבל עדיף להכין את עצמנו לבאות ולא להיות מופתעים.

מה עושים?

מתחילים להיות מודעים - לומדים את העו"ש שלנו, מבינים כמה אנחנו מוציאים וכמה מכניסים? מבינים על מה אנחנו מוציאים?

מסדרים את ההוצאות השונות לפי סדרי עדיפויות – מה הן ההוצאות החשובות יותר ואלו פחות? אלו הוצאות אנחנו יכולים לוותר במקרה הצורך? אלו הוצאות אפשר לצמצם במקרה הצורך? מה ההוצאות שהן לגמרי מיותרות ובכלל לא זכרנו שעדיין אנחנו משלמים עליהן? (שימו לב שהוצאות רבות, כגון חופשות ואירועים משפחתיים נעלמות מאליהן...)

מזהים הזדמנויות - בכל משבר טמונה גם הזדמנות והמציאות שמשתנה מביאה לפתיחת יוזמות ורעיונות חדשים ואחרים. זה הזמן שלכם לחשוב על ההכנסות שלכם. איך לייצב אותן ולעבות אותן. לקחת עבודה נוספת? לבצע עבודות מהבית? להשקיע בהשקעות שמניבות הכנסות פסיביות ועוד...

זה הזמן שלכם לצאת מהמשבר הזה חזקים יותר כלכלית ולהניח יסודות לקראת המשבר הבא, כי משברים זה דבר שקורה.

בהצלחה.

 

שי שמבה

יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה

Shevilim.plus@gmail.com

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?