דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כללי הבטיחות של הבריכה הפרטית

כך תשמרו על חיי הילדים בבריכות השחייה הפרטיות: השגחה צמודה, גידור מתאים ושימוש נכון בכימיקלים

33.jpg

בעקבות הטרגדיה שבה מצאה את מותה פעוטה בבריכת שחייה פרטית ביישוב בדרום הארץ, ושורה של אירועים קשים נוספים שהתרחשו לאחרונה בבריכות שחייה פרטיות – ריענן המוסד לבטיחות ולגהות את כללי הבטיחות בנושא. הנהלים מתמקדים בהשגחה ראויה, גידור מתאים, ושימוש נכון באמצעים חשמליים ובכימיקלים.

לאחרונה נפוץ השימוש בבריכות שחיה המוצבות על פני השטח. נראה, לכאורה, שהסיכון בבריכה כזו נמוך יותר, אולם לא כך הדבר. לבריכות אלה יש להתייחס מבחינת הבטיחות כאל בריכת שחיה רגילה, על כל המשתמע מכך.

מנהל אגף הסברה במוסד לבטיחות ולגהות, אנדרי מטיאס: "על בריכות שחייה פרטיות לא חלים אותם חוקים ותקנות שאנו מכירים מבריכות השחייה הציבוריות. ההורים חייבים להיות ערים לסכנות הרבות ולהיות כל העת עם האצבע על הדופק. בבריכות הפרטיות אלו הם המבוגרים שמשמשים מצילים. אם הילדים במים הנופש של המבוגרים מסביבם מסתיים אוטומטית ועליהם להפנות את מלוא תשומת ליבם ליקר להם מכל".

כללי הבטיחות העיקריים

השגחה מתמדת וצמודה של מבוגר אחראי – בכל מקרה בו נמצאים ילדים בקרבתה של בריכה נדרשת השגחה רציפה מצד מבוגר.

גידור מותאם למניעת כניסת ילדים לבריכה ללא השגחה – כל בריכת שחייה צריכה להיות מגודרת באופן כזה שימנע הגעת ילדים אל עבר שפת המים. הגידור יעיל אם הוא מונע באופן פיזי את האפשרות לטפס מעליו, לזחול מתחתיו או לעבור דרכו. אם ישנו גידור קבוע הרי שיש לוודא קיומו של מנעול עם יכולת לנעילה אוטומטית – המנעול חייב להיות מותקן במקום גבוה, מעבר להישג ידם של הילדים.

·התקנת מערכת התראה בכניסה לשערי הבריכה – מומלץ להתקין אזעקה קולית אשר תפעל כאשר דלתות הכניסה לברכה נפתחות באופן לא מבוקר.

·כיסוי הבריכה כאשר היא אינה בשימוש – כיסוי פני המים יכול לבוא במקום גידור בתנאי שהוא מונע לחלוטין את הגישה למים.

·בחירת משטחים מתאימים לסביבת הבריכה וטיפול נכון בהם – על המשטחים להיות מחוספסים ולמנוע החלקה. באם מדובר על משטחי עץ ("Deck") – הרי שיש לטפל בהם כראוי בכדי למנוע מהם להפוך לחלקלקים. יש לוודא שהלוחות חזקים מספיק בכדי שיחזיקו משקל של שני אנשים בוגרים לפחות בו-זמנית.

·איסור הכנסת צעצועים ניידים לסביבת הבריכה – אין לאפשר הימצאות של מתקנים ניידים כגון צעצועים בעלי גלגלים, תלת אופניים לסביבת הבריכה. ילד המשחק בצעצועים כאלה בסביבת הבריכה עלול ליפול בעקבותיהם למים.

·חסימת דרכי גישה עקיפות לפני המים – אין להשאיר בסביבת הבריכה או בקרבתה כיסאות, שולחנות, ריהוט או מתקנים אחרים שניתן לטפס עליהם.

·שדה ראייה נקי אל עבר הבריכה – יש לאפשר מבט חופשי, בכל עת, אל עבר כל חלקיה של הבריכה. גם מתוך הבית. לשם כך מומלץ להרחיק צמחייה מפתחי דלתות וחלונות.

·סימון עומק המים – אמנם אין מדובר בחובה חוקית אך מומלץ לסמן על דופן הבריכה כל 20 ס"מ של הפרש בעומק המים.

·יש לנעול את כל פתחי השאיבה בבריכה.

·ציוד לחילוץ וארגז עזרה ראשונה - ציוד החילוץ צריך לכלול: מוט קל (מאלומיניום) באורך של 5 מ' עם לולאה בקצה ומצוף אחד לפחות. ציוד העזרה הראשונה יכלול מכשיר "אמבו" ונתיב אוויר.

טיפול במערכת החשמל

- כל מערכות החשמל בסביבת הבריכה חייבות להיות אטומות לחלוטין מפני חדירת מים ורטיבות.
- מערכות החשמל תופעלנה ב"מתח בטיחות נמוך מאוד" (12V).
- הציוד החשמלי (כולל תאורה) יופעל אך ורק במרחק של לפחות 3 עד 5 מטרים משפת הבריכה. יש להימנע מהעברת כבלים מאריכים מעל פני המים ומסביב לפני המים.
- יש לוודא שמערכת החשמל כוללת מפסקי מגן הפועלים בזרם דלף (מימסרי פחת) ברגישות של 30 מילי-אמפר. את המפסקים יש להפעיל לבדיקת תקינות לפחות פעם בחודש.

שימוש בחומרי חיטוי

- יש לאחסן חומרי ניקוי וחיטוי אלו במקום סגור, מוצל, מאוורר, נעול ומשולט.
- יש להפריד בין קבוצות הסיכון השונות.
- יש לשים לב שלכל חומר כימי ישנן הוראות בטיחות (SDS) בנפרד.
- מערכת אוטומטית לחיטוי צריכה להיות מתוחזקת ובמצב תקין, בכל עת.
- יש לנקות מיד שפך של חומר ניקוי/ חיטוי ולשטוף את המקום במים.
- אין לערבב זה בזה חומרים שונים. אין לנקות או לחטא את הבריכה בזמן שמתרחצים בה.
- יש לשטוף היטב את הידיים לאחר שימוש בחומרים השונים לניקוי או לחיטוי.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?