דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 02 בדצמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כל הטיפים להתמודדות עם תינוקות מצוננים!

עונת הסתיו הקרירה כבר כאן ואליה נלווים גם אורחים לא רצויים: הצינון, הליחה והנזלת. הצינון היא המחלה האנושית הנפוצה ביותר בעולם. מדובר בזיהום בדרכי הנשימה העליונות הגורמת להפרשות מדרכי הנשימה העליונות, נזלת וגם מהריאות, הלוא היא הליחה. תינוקות סובלים מאוד מצינון בגלל שהם אינם יודעים לקנח את אפם ולהיפטר מהנזלת ומהליחה. בנוסף, צינון משפיע על מעברי הנשימה של התינוקות מה שמקשה עליהם לנשום ולאכול באופן רגיל.

 

למה הצינון מופיע בחורף

 

מחקרים מצאו שיש קשר בין מזג אוויר קר לבין זיהומים בדרכי הנשימה. הקור משפיע על המערכת הגופנית בשלוש דרכים:

א. מיעוט בפעילות גופנית וירידה בשהייה באוויר הפתוח יוצרים מחסור באוויר צח, החיוני לצורך פעילות תקינה של מערכות הגוף ובעיקר למערכת החיסונית.

ב. כשקר אנו לרוב נשהה בחללים סגורים ולא מאווררים. במקומות סגורים תחלופת החמצן יורדת ויש מחסור באוורור. כתוצאה מכך נוצרת האפשרות להעברת נגיפים בין אנשים

ג. טמפרטורת גוף נמוכה מעלה את הסיכוי להתפתחות מחלות. נמצא במחקרים שיש קשר בין חשיפה לקור לבין הופעת סימני הצטננות. עם זאת, אין הדבר אומר שנעטוף את הילדים שלנו בשכבות מרובות, כיוון שגם חימום יתר אינו מומלץ עבור התינוק.

 

הדרך שבה תינוקות נדבקים

 

אין אפשרות מעשית למנוע מחלות ויש להשלים עם העובדה שהחיידקים והווירוסים הם חלק מחיינו. היתרון בחשיפה לחיידקים השונים הוא שכך נבנית מערכת החיסון של התינוקות שלנו. הדרך הנפוצה ביותר שבה נדבקים תינוקות תהיה בדרך כלל באמצעות בני המשפחה, מבוגרים או האחים, או במסגרות החינוכיות שלהם, מעונות וצהרונים. כדי להידבק במחלה די לגעת בכפתור במעלית או בידית דלת שאדם חולה נגע בהן או התעטש לכיווננו.

מה לעשות כשהתינוק מצונן?

 

להגביה מעט את האזור מתחת לראש התינוק - נמקם שמיכה או מגבת מתחת למזרן על מנת ליצור הגבהה קלה שתעזור לו לשאוף אוויר בקלות.

מרק עוף ומשקאות חמימים - נוזלים צלולים וחמימים מסייעים לניקוי טבעי של דרכי הנשימה. במידה והתינוק שלנו מעל גיל חצי שנה ניתן לתת מרק עוף (מי המרק) אם התינוק אוכל תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) מומלץ לחמם זאת מעט ולא להגיש בטמפרטורת החדר.

נוזלים - הקפידו שהתינוק שותה מספיק, במידה והתינוק מעל גיל 6 חודשים הציעו לו מים. הנוזלים מנקים את דרכי הנשימה ומחזירים את הנוזלים שאבדו עם הנזלת והליחה.

מי מלח - ניתן לשים מעט מי מלח באפו של התינוק, מי המלח מייבשים את ריריות האף ועוזרים להוצאת הנוזלים וייבוש הנזלת.

שואבי נזלת לתינוקות - ניתן להשתמש בשואבי נזלת כדי להקל על התינוק שלנו להוציא את הנוזלים מהאף. שימו לב שאינכם משתמשים בכוח ושהשואב נקי ומחוטא. אין לעשות בשואב שימוש דחוף מיידי בכדי שהתינוק לא ייצור בו תלות.

 

פתרון מומלץ: עיסויים

 

עיסויים הם פתרון מעולה עבור תינוקות רכים במצבים של שיעול וצינון. המטרה בעיסוי היא שחרור של הנוזלים החוסמים את מעברי הנשימה. היתרון בעיסוי הוא שניתן לחזור כמה שרוצים על העיסוי מבלי לחשוש. העיסוי לצינון הוא עיסוי פנים הגוף, אין צורך בשמן או קרם לעיסוי:

א. השכיבו את התינוק על גבו כאשר ראשו בגובה גופו או מוגבה מעט מהגוף.

ב. התחילו בלחיצות מעל הגבה ובעצם של ארובת העין. 20-30 לחיצות.

ג. תופפו בקלילות על הסינוסים של המצח ועל עצם הלחי. 20-30 תיפופים בכל אזור. יש לעשות זאת בשני צדי הפנים במקביל.

 

עיסוי למצב של גודש ושיעול

 

עיסוי זה מומלץ לעשות כשהתינוק בלי חלק עליון (חממו את החדר קודם). ניתן להשתמש בקרם או שמן לעיסוי תינוקות (שנבדק מראש לאלרגיה כמובן). במידה ואתם משתמשים בשמן אל תחממו אותו לפני.

שפשפו את ידיכם זו בזו על מנת לחממן. במידה ואתם משתמשים בשמן, שימו שמן על הידיים ולאחר מכן שפשפו את הידיים זו בזו.

משכיבים את התינוק על גבו על גבי משטח ישר כאשר ראשו בגובה גופו או מעט מוגבה יותר. הניחו את ידיכם על בית החזה של התינוק ופתחו את הידיים מכוון פנימה (הסטרנום) החוצה. אין צורך להפעיל כוח. חזרו על התנועה של פתיחת בית החזה כמו מספר פעמים (תנועת "ספר פתוח").

תופפו בכריות האצבעות על בית החזה של התינוק (שוב, אין צורך להפעיל כוח). כעת, חזרו על תנועת "ספר פתוח" מספר פעמים.

הפכו את התינוק והשכיבו אותו על הבטן. בצעו את הסעיפים הקודמים באזור הגב העליון של התינוק כשהוא שוכב על בטנו (ספר פתוח- תיפופים - ספר פתוח). שימו לב, בשלב זה יש סיכוי שהתינוק ישתעל או יפלוט מעט ליחה.

הערות חשובות

 

א. מומלץ לא לעסות תינוק שעבר חיסון לפחות 24 שעות ממתן החיסון (גם אם אין נגיעה באזור החיסון בעת העיסוי).

ב. הקפידו לעסות את התינוק כשהוא נמצא במקום בטיחותי כמו מזרן פעילות או מרכז המיטה שלכם ואין סכנת נפילה.

ג. אל תעסו תינוק בוכה. במידה והתינוק בוכה הפסיקו את העיסוי, הרגיעו, חבקו ונסו שוב.

ד. מומלץ להוסיף שיר או דקלום כדי שהתינוק יתרכז בעיסוי ובמבט שלנו תוך כדי העיסוי וכך נעבוד במקביל גם על קשר עין, תקשורת וניצור בונדינג.

ה. עיסוי הוא לא תחליף לטיפול רפואי לתינוק.

ו. כל הרשום לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי או פניה לרופא, במידה ויש לתינוק חום גבוה או קשיי נשימה פנו לרופא מיידית לקבלת טיפול רפואי מתאים.

 

(התמונות בחסות NUBY)

 

שלי לביא

יועצת להתפתחות תינוקות למותג NUBY

 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?