דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נערה נעל"ה

היא חלמה להיות רקדנית אך טרגדיה משפחתית גרמה לה לבחור בקריירה של חוקרת סרטן. ד"ר נטלי קרבצ'נקו, עלתה כנערה בודדה במסגרת תכנית נעל"ה, ומתגוררת היום בכפר אוריה

ד"ר נטלי קרבצ'נקו בלשה

 ד"ר נטלי קרבצ'נקו בלשה שעלתה לארץ בשנת 92' באמצעות תוכנית נעל"ה ומתגוררת עם משפחתה בכפר אוריה היא חוקרת סרטן בכירה שחלמה להיות רקדנית, אולם בעקבות מות אמה מהמחלה החליטה להקדיש את הקריירה שלה לקידום רפואה מותאמת אישית, שלדעתה אפקטיבית בהרבה מהטיפולים שמוצעים כיום. בשבוע הבא היא תשתתף בפאנל של בוגרי תוכנית נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) שיתקיים במסגרת כנס בוגרי נעל"ה לדורותיהם. במסגרת התוכנית הגיעו עד היום לישראל כ-17 אלף צעירים.

 

חיפוש אחר זהות

 

ד"ר נטלי קרבצ'נקו בלשה מכפר אוריה שעוסקת בחקר מחלת הסרטן ובקרוב תקבל את הפרופסורה שלה, היא אחת מאלפי בוגרי תוכנית נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) שישתתפו ב-25.5 בכנס של בוגרי התוכנית לדורותיהם, אשר יתקיים לרגל חגיגות 25 שנים לנעל"ה.

הוריה של ד"ר בלשה החליטו לשלוח אותה לישראל לתוכנית נעל"ה בתקופת ההתפוררות של ברית המועצות לשעבר. "אנשים חיפשו זהות חדשה וגם אני בתור נערה בת 15 חיפשתי זהות. הדת היהודית מאוד קסמה לי והחלטתי שאני נוסעת לבקר בכפר חב"ד. אלא בדיוק אז הופיע בבית הכנסת שלנו נציג נעל"ה שהציע לי להגיע לארץ. עשיתי בחינות, התרשמתי מהתוכנית וההורים שלי מיד הסכימו שזה רעיון מצויין עבורי ומשם הכל היסטוריה".

ד"ר בלשה, הנמנית על בוגרי המחזור הראשון של תוכנית נעל"ה, מתגוררת עם בעלה ושני ילדיה, תאומים בני 10, בכפר אוריה משנת 2010. "גרנו הרבה שנים בבית הכרם בירושלים, אבל מאסנו בדירות שכורות", היא נזכרת. "יום אחד בעלי חזר מהעבודה ואמר שהבוס שלו סיפר לו על מקום מקסים בשם כפר אוריה והוא הציע שניסע לראות במה מדובר. הגענו, התאהבנו בנוף ובנינו שם את הבית שלנו. את הנופים המדהימים שסביבנו אנחנו חורשים בטיולי אופניים משפחתיים. החיים כאן שקטים, הקהילה חמה ועוטפת ונורא כיף לגדל כאן ילדים. לכל מקום הם יכולים ללכת באופן עצמאי ברגל, יש המון ילדים בני גילם וזו חגיגה בשבילם ואושר בשבילנו".

 

מריקוד לחקר הסרטן

 

ד"ר בלשה עלתה לארץ בשנת 92' מאוקראינה. שנה לאחר מכן עלו גם אמה וסבתה. היא למדה בפנימייה של המינהל לחינוך התיישבותי "מבואות עירון", בסמוך לקיבוץ עין שמר, במשך שלוש שנים ולאחר מכן התגייסה לחיל הים. עם שחרורה שימשה ד"ר בלשה כשליחה מטעם הסוכנות היהודית במדינות חבר העמים והתלבטה לגבי עתידה המקצועי. חלומה היה להיות רקדנית ובאותה תקופה היא ניסתה שלוש פעמים להתקבל ללהקת בת שבע ללא הצלחה. "בילדותי רקדתי ריקודי עם אוקראינים, וכשהגעתי לישראל התאהבתי במחול מודרני ולמדתי כמה שנים במרכז ללימודי מחול", היא מספרת. "מאוד רציתי להיות רקדנית כשאהיה גדולה, אבל הבנתי שיהיה לי קשה לשלב בין המחול לבין העובדה שאני שומרת מסורת".

באותה תקופה אמא שלה חלתה בסרטן קיבה ונפטרה כחצי שנה לאחר מכן, בעקבות זאת החליטה ד"ר בלשה לוותר על החלום להיות רקדנית ולהקדיש את הקריירה שלה לחקר הסרטן. "הבחירה הזו השקיטה את הקושי שהתמודדתי איתו בלשלב בין מחול לדת", מסבירה ד"ר בלשה.

 

רפואה מותאמת אישית

 

בתום השליחות במדינות חבר העמים למדה ד"ר בלשה באוניברסיטה העברית ביולוגיה ומתמטיקה ועם סיום הלימודים הצטרפה כחוקרת לאחת המעבדות המובילות למחקר בתחום הסרטן הממוקמת בגבעת רם בירושלים. פוסט דוקטורט של ארבע שנים היא עשתה בארה"ב בתחום הביופיזיקה, ואחר כך עברה לאוניברסיטה העברית כחוקרת בכירה עם מעבדה משלה בקמפוס עין כרם.

ד"ר בלשה עוסקת כיום בפיתוח שיטות מתמטיות וחישוביות על מנת לקדם רפואה מותאמת אישית בתחום הסרטן. "המטרה היא לאפשר חישוב של השילוב התרופתי האופטימלי לכל חולה באופן אישי", היא מסבירה. "זו שיטה ששונה משיטות סטטיסטיות, בהן מנסים כיום לזהות סימנים של המחלה ולפי הסימנים מתאימים תרופות. השיטות הסטטיסטיות מפספסות את המטרה של איפיון יותר מדויק של המחלה אצל כל חולה".

 

על תכנית נעל"ה

 

תוכנית נעל"ה נוסדה ביוזמת ארגון "נתיב" שבמשרד ראש הממשלה ומשרד החינוך. מעלה מ-90% מבוגרי נעל"ה נשארו לגור בישראל. על פי הערכות, כ-80 אלף איש הגיעו ארצה בזכות נעל"ה.

כיום מתחנכים במסגרת נעל"ה כ-1,900 תלמידים ותלמידות מ-47 מדינות ברחבי העולם. התכנית מפוקחת ומתוקצבת על המינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך. בוגרי נעל"ה לדורותיהם ייקחו חלק באירוע חגיגי לציון 25 שנים לתוכנית, שיתקיים ב-21.5.18 בהיכל התרבות בתל אביב.

 

לפרטים נוספים על האירוע ולהרשמה: http://naale25.co.il/

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?