דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 18 בספטמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מייסד "חוות אורי" נהרג בתאונה

   עומר פטאל, 40, המנהל והבעלים של "חוות אורי" נהרג ביום ראשון (17.2) בתאונת דרכים. הלוויתו התקיימה למחרת היום בכפר אוריה.

פטאל הקים את "חוות אורי" בשנת 2009 במושב שדות מיכה. החווה נקראת ע"ש אחיו, אורי פטאל, שנהרג אף הוא בתאונת דרכים בחו”ל. הגורל שהיכה במשפחת פטאל באופן דומה הותיר אחריו את ההורים ואת האחות, יערה שבורי לב.

האח הבכור, אורי פטאל, צנחן משוחרר, יצא בגיל 23 לטיול בחו"ל. בשנת 2001, במהלך נסיעה בברזיל, החליקה המכונית שבה נסע על כביש רטוב, התנגשה בעמוד חשמל ואחד מכבלי החשמל צנח עליה. אורי, שלא נפגע מהתאונה, פתח את דלת המכונית ואז התחשמל למוות.

אחיו הבוגר, עומר, בוגר סיירת מטכ"ל, החליט להנציח את זכר אחיו בפעילות לשיקום בני נוער בסיכון. בשנת 2009 הוא פתח את "חוות אורי" במושב שדות מיכה.

החווה פעלה במבנים מאולתרים בשטחים החקלאיים של המושב, בתנאים מינימליים ובחלק מהזמן אף עם כוח אדם מתנדב. שירותי הרווחה במטה יהודה ובבית שמש הפנו לחווה ילדים ובני נוער שזוהו כמי שזקוקים לסיוע, לתמיכה ולהעצמה אישית מחוץ לכותלי בתי הספר. החווה טיפלה וסייעה למאות בני נוער שלא מצאו לעצמם פתרון במוסדות החינוך הרשמיים.

בשנה שעברה התברר כי עומר מתכוון לסגור את החווה. הדברים פורסמו ב"בקיצור" ועוררו סערה בקרב בני הנוער שטופלו בחווה ובקרב שירותי הרווחה באזור. בתגובה אמר אז עומר: "הדרך החינוכית של החווה היא ייחודית ומבוססת על חינוך דרך טבע, אתגר וטיפול בבעלי חיים. בשנתיים האחרונות, כחלק מהעבודה המשותפת, ניסינו לאתר עם מועצה אזורית מטה יהודה מקום חלופי שיקל על מתן השירותים החינוכיים אך לצערנו לא הצלחנו למצוא מקום ראוי”.

עומר הדגיש כי אינו מאשים את מטה יהודה בדבר: “אין פה קרבן ואין אשמים. הייתה לנו שותפות טובה עם המועצה ועם בתי הספר במטה יהודה". בסיום השיחה הוא הביע תקווה למצוא לחווה אתר פעילות מתאים ולהמשיך בפעילות החברתית. בקיץ 2018 סגרה החווה את שעריה.

בסוף השבוע נסעו עומר, אשתו לירון ושלושת ילדיהם (7, 5, 2) באזור השפלה והמכונית התנגשה חזיתית ברכב אחר. עומר נהרג, אשתו נפצעה באורח בינוני ושלושת הילדים נפצעו קל. נסיבות התאונה נבדקות. מותו של עומר הותיר בהלם את חניכיו ומכריו הרבים באזור.

על מפעל חייו של עומר סיפר "לידיעות אחרונות" אביו של עומר, אלי: “הם לקחו ילדים שהגיעו מהתחתית של התחתית – ופתאום נותנים להם אחריות בידיים. בדרך הזו הצליחו לשקם אותם. עומר היה דוגמה אישית לבני הנוער, החינוך אצלו היה במעשים, לא בדיבורים".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?