דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"כשאני זוכר את האלטרנטיבה – אני בוחר שוב בממשלה הזו"

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, עצר בדרך למשרדו כדי לספר לקוראי 'בקיצור' על הדרך שעשה מירושלים ועד להרחבה בנס הרים, על המגורים במושב, ההישגים במאבק בקורונה, ומה הוא חושב על העניינים השוטפים שמטרידים את תושבי מטה יהודה ואת הציבור בישראל

                                           

“הקשיים הם לא בחוויית היומיום שלי". השר חילי טרופר (מימין) וראש המטה גיא גוטמן

בוקר יום ראשון בשבוע שעבר ב'בר בהר', תערובת של רוכבי אופניים במשקפי שמש ספורטיביים וחסרי קבוצת ריצה מיוזעים שמשחררים שרירים. מזג האוויר עדיין נוח, קצת לפני שהחמסין המתיש משתלט על המרחב ומחניק את הנשימה. שר התרבות והספורט, חילי טרופר, מתיישב ליד השולחן בחולצה כחולה כהה שראתה כבר ימים טובים יותר, זיפים בלחיים שממתינים למכונת הגילוח ומבט דרוך בעיניים שאומר "בוא נסיים עם זה".

מסתבר שבמפלגת 'כחול-לבן' מתכוננים לבחירות שיגיעו (או שלא...) והוציאו הנחיה לכל השרים וחברי הכנסת לקדם ראיון במקומון האזורי במקום מגוריהם. טרופר, כמו חייל ממושמע, מתייצב לראיון עם 'בקיצור', השבועון של אזור מטה יהודה. האזור שבו הוא מתגורר מזה יותר מעשר שנים עם אשתו, צופית וארבעת ילדיהם: יובל, טל, דולב ועופרי.

 

פעיל חברתי

 

טרופר, 42, נולד בירושלים כבן למשפחה בת תשעה ילדים. אביו הוא ד”ר דניאל טרופר מייסד עמותת גשר למפעלים חינוכיים. הוא בוגר מכינה צבאית ושירת ביחידת 'דובדבן', כיהן כמפקד הגיבושים ביחידה במילואים וממשיך לשרת כיום במילואים ביחידה מסווגת. הוא בעל תואר ראשון במדעי הרוח ומדעי החברה מהאוניברסיטה הפתוחה ותואר שני בהיסטוריה ובחינוך יהודי ממכון לנדר.

הוא פעיל חברתי ואיש חינוך מזה 17 שנים, המתמקד בצמצום פערים וקידום שוויון הזדמנויות. ייסד כמה עמותות ובהן: עמותת "שכן טוב" לתמיכה במשפחות מעוטות יכולת כלכלית ובנוער בסיכון, עמותת "מעגלי צדק" לקידום צדק חברתי בזיקה למסורת היהודית, קרן "פסיפס" לתמיכה באנשים בקשיים כלכליים ועמותת "אחריי!" לקידום המודעות לגיוס לצה"ל בקרב נוער בפריפריה, שם כיהן כסמנכ"ל חינוך.

בשנת 2007 מונה למנהל תיכון ברנקו וייס רמלה, המיועד לבני נוער שנשרו מהמערכת, תפקיד שמילא במשך חמש שנים. מאוחר יותר שימש במשך שלוש שנים כמנהל אגף חינוך, תרבות ורווחה בעיריית ירוחם.

הקריירה הפוליטית שלו נמתחת בין שתי מפלגות שבמרכז המפה הפוליטית. בשנת 2013 ועד 2015 שימש כיועץ בכיר לשר החינוך, שי פירון, ממפלגת 'יש עתיד', אחר כך, בדצמבר 2018 היה ממייסדי מפלגת 'חוסן לישראל' עם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שאיתו הצטרף לרשימת 'כחול-לבן' לקראת בחירות 2019 והוצב במקום ה-12.

 

"פוגש אנשים"

 

להרחבה במושב נס הרים הגיע, כך הוא מספר, כחלק מהרצון להשתייך לקהילה דתית-חילונית משלבת. חשוב לו לציין שלא היו מבחני קבלה או מיון לעמותה והראשונים שהביעו נכונות להצטרף נכללו בה. בדרך לבית בהרחבה הוא ומשפחתו התגוררו כמה שנים ביחידת דיור במושב.

לא נרתעת מהתדמית של נס הרים, כמושב שהתפרסם בסכסוכים הפנימיים שלו ?

"האמת שלא. אנחנו הגענו דרך כונסי הנכסים של האגודה, והבנו שיש אתגר תקציבי. אני פוגש אנשים ולא כספים ויש אחלה אנשים במושב. היו לנו חיכוכים מאוד מינוריים".

אתה מרגיש שההרחבה תרמה למושב ?

"בוודאי תרמה בהיבט הכלכלי שבו התפתחו משתלה, צרכניה ומספרה. זה עשה טוב באופן דו כיווני. אני מדלג על הקשיים, זה קיים ברקע. נס הרים זה סיפור ציוני מדהים, אנשים ששמו אותם פה בלי כלום".

ראש המטה של טרופר, גיא גוטמן, מצטרף לשיחה. גם הוא תושב ההרחבה בנס הרים: “אנשים מדהימים בנס הרים. ברגע שמכירים את האישי אז יש הרמוניה מדהימה. הייתי בוועד המקומי חמש שנים כחלק מרשימה משותפת עם הוותיקים במושב. כשיש רצון לעבוד ביחד אז מגיעים להישגים".

"רב המשותף על המפריד, זה נכון בכל מעגל", מדגיש טרופר, "ברגע שאתה בוחר לראות את זה כך אתה מגלה את מה שיכול לחבר בין האנשים. הקשיים הם לא בחוויית היומיום שלי. הדוגמא של הקשר בין ההרחבה למושב הוותיק היא בסך הכל דוגמא טובה לתפיסה הזו".

 

עלות ההסעות - מטורפת

 

תושבי ההרחבה בנס הרים עומדים בראש המחאה כנגד השינויים בהסדר ההסעות לבתי הספר שמחוץ לאזורי המיפוי. בתור מי שהיה מנהל אגף חינוך ברשות מקומית, יש לך דיעה בעניין ?

חילי: "בלי להכיר את הפרטים, ברמה העקרונית אני חושב שהעמדה של המועצה מוצדקת. עלות ההסעות היא במימדים מטורפים. כסף שמושקע במימון הסעות הולך פחות למוסדות החינוך במועצה. גם אני כמנהל אגף ניסיתי לצמצם את ההסעות אל מחוץ לאזורי המיפוי. כדאי לזכור שהתושבים בהרחבה של נס הרים רוצים חינוך משלב דתי-חילוני. שלושה מתוך הילדים שלי לומדים במטה יהודה והיחידה שלומדת מחוץ למועצה היא הבת שלי, שלומדת באולפנה לבנות בבית שמש, וזה משום שבמטה יהודה אין אולפנה. אם היה מענה טוב במסגרת מטה יהודה לא הייתה הצדקה להסעות אל מחוץ למועצה. אמרתי את זה למועצה ולחבר'ה שלנו. ההיגיון של המועצה הוא נכון צריך לעשות זאת באופן זהיר".

גיא: "כל הילדים שלי לומדים במטה יהודה. הייתי חבר בוועדת לבדיקת ההסעות שריכז פרופסור אלעמי. המספרים היו אסטרונומיים. הוצאה לא נורמלית. צריך למצוא פתרון לילדים שנמצאים כבר במסגרות בחוץ. אנו מכירים היטב את ניב ויזל וסומכים עליו שימצא את הפתרון".

 

החמצה בתיירות

 

כשאתה נוסע למשרד בבוקר וחוזר ממנו בערב, עוברות לך מחשבות על הפיתוח האזורי של מטה יהודה ?

חילי: "יש תחושה של החמצה במישור התיירותי. יש למטה יהודה פוטנציאל הרבה יותר גבוה ממה שהיא מממשת. יש צעדים טובים בכיוון, פסטיבלים ואירועים. אך עדיין נראה לי שהנגישות של האזור למרכז הארץ היא לא ממומשת. זה פוטנציאל שעלינו לעשות יותר כדי לממש".

ויש דברים שהיית רוצה לשנות ?

חילי: “מטריד אותי בעיקר הסיפור של האופנועים. זו סכנת נפשות והטיפול של המשטרה לא טוב. יש פה השתוללות וסיכון חיים, תופעה מטורפת. אלה הכבישים הכי יפים בארץ אבל גם מסוכנים".

גיא: "אני גר קרוב לכביש 3866 והקולות של המנועים המאיצים במהירות מגיעים אלינו הביתה. זה מטורף. מבצע משטרתי של חודש שלם וזה ייגמר".

 

יותר מדי רשויות מקומיות

 

מה אתה חושב על הדרישה של מטה יהודה להפוך את צור הדסה לראשות מקומית נפרדת ?

חילי: "יש בארץ יותר מדי רשויות מקומיות. אני חושב שאנחנו המדינה עם הכי הרבה רשויות מקומיות בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. אני מתנגד לפיצולים מוגזמים ותומך באיחודים של רשויות. זה נכון שמטה יהודה מתפרסת על שטח ענק ואולי צריך לחלק את האזור מחדש, אבל בגדול, הפיצולים הם רעה חולה. התקורות שהמדינה מוציאה על מימון הרשויות המקומיות הקטנות הן עצומות. הכסף הולך לאחזקת מנגנונים וההוצאה הזו משפיעה על תקציב שמשקיעים בחינוך, בתרבות ובתשתיות".

גיא: "בסופו של דבר יש פה עיר שצומחת במרחב כפרי של המון יישובים קטנים. יכול להיות שלראש מועצה אזורית קשה לנהל מועצה עם 58 יישובים ויישוב בגודל של צור הדסה. זה אתגר ניהולי לא פשוט".

 

יותר מדי מריבות

 

בסך הכל אתה מרוצה מהאופן שהממשלה שאתה חבר בה מתפקדת ?

חילי: "הממשלה לא מתפקדת כמו שצריך. יש הרבה דברים טובים שהיא עושה אבל ברמת גוף אחיד היא עושה עבודה לא מספיק טובה. יותר מדי מריבות פנימיות. כחול לבן מקפידה על כל תו בהסכם והליכוד מכניס שיקולים פוליטיים. עם זאת, כאשר אני זוכר את האלטרנטיבה וזה בחירות, עוד ממשלת מעבר, עוד פילוג ועוד בזבוז של שלטי חוצות, אני בוחר בממשלה הזו".

אתה מצליח להבין את ההידרדרות באמון של הציבור בממשלה ?

חילי: "אני חושב שהקורונה היא מלחמה, מלחמה בנגיף. במלחמה אין עניין פוליטי יש אויב וכולם צריכים להתכנס מולו. אם יש אובדן אמון זה על רקע הזה. הבעיה היא ששיקולים פוליטיים הופכים להיות שיקול מרכזי. השרים של כחול לבן עושים כמיטב יכולתם. בני גנץ שילם מחירים פוליטיים אדירים על הכניסה לממשלה אבל אמר שזה מה שעם ישראל צריך עכשיו, הייתי רוצה שהשפה הזו תהיה השפה של כולם".

אתה לא חושש מהצניחה של כחול לבן בסקרים ?

"לא נותן לזה יותר מדי משקל. הדימום הפסיק ואנו בסימן עלייה. אנשים יבחנו אותנו לפי המעשים. יש הרבה יותר ישראלים שמחפשים כתובת פוליטית מתונה ממלכתית ועניינית ואני רוצה להאמין שלקול שלנו יש אהדה בקרב הקהל הזה".

בבחירות הבאות לרשויות המקומיות כחול לבן תעמיד מועמד לראשות המועצה האזורית מטה יהודה ?

חילי: “לכחול לבן יש כבר היום ראש מועצה במטה יהודה, ניב ויזל הוא תומך של כחול לבן, תמך בנו באופן פומבי הגיע לישיבות עם בני גנץ. ברור לי שבבחירות הבאות תהיה פעילות שלנו גם פה וגם ברשויות אחרות".

 

אישרנו 300 מתווים

 

מה הצלחת לעשות כשר התרבות והספורט בתקופת הקורונה ?

"הקורונה תופסת את רוב היום שלנו. אני שמח להגיד שאולמות האירועים וקבוצות הספורט חזרו לפעילות (הראיון התקיים לפני ההחלטה על סגר שני, י.ר.), הטסנו את נבחרת ישראל לסקוטלנד, הפילהרמונית הופיעה בהיכל התרבות עם 600 איש, אישרנו למעלה מ-300 מתווים לקיום אירועי תרבות. עולם התרבות פתוח וזה תוצאה של הרבה עבודה, השקענו 200 מיליון שקל בסיוע ותמיכה, היו לי ויכוחים עם משרד הבריאות ומשרד האוצר אבל בסופו של דבר התרבות והספורט עומדים עם הראש מעל המים וזה בתקופה של חצי מיליון מובטלים".

גיא: "מה-18.5 אנחנו עובדים בממוצע 14 שעות עבודה ביום כדי למצוא את הפתרונות הכי טובים. יש הרבה הישגים. היכולת של חילי לעבוד עם שרים ממפלגות אחרות ועם ראש הממשלה היא מדהימה ויש הצלחה גדולה".

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?