דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כתב אישום כנגד גבי מגנזי: שיחד את ראש מועצת מטה יהודה, ראש עיריית אשקלון ומנכ"ל ראש העין

ראש המועצה האזורית מטה יהודה לשעבר, משה דדון, באולם בית המשפט, 2016 (צילום: שלומי יוסף)

פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הגישה השבוע לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד גבי מגנזי (50) וחברת מגנזי תשתיות בע"מ בגין ביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

על פי כתב האישום שהוגש, באמצעות עורכי הדין רבקה אלקובי ונתי בן חמו, מגנזי ביצע עבירות חמורות בשלוש רשויות מקומיות שונות - במועצה האזורית מטה יהודה, אשקלון וראש העין. החשדות נחקרו במסגרת שלוש פרשות רחבות היקף מקבילות על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433.

מגנזי (אין קשר משפחתי לסגן ראש המועצה אזורית מטה יהודה, שלומי מגנזי) הוא איש עסקים וקבלן, בעל שליטה בחברת מגנזי תשתיות בע"מ ובחברה הציבורית "אברות", שפעל כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים שלו והחברות שבבעלותו, הנאמדים במאות מיליוני שקלים.

בכתב האישום נטען כי מגנזי העביר שוחד בסך מאות אלפי שקלים לבעלי תפקידים שלטוניים ברשויות המקומיות, ובהם ראש המועצה האזורית מטה יהודה לשעבר, משה דדון, ראש העיר אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני, ומנכ"ל עיריית ראש העין לשעבר, יגאל ינאי.

 

שוחד למשה דדון

 

כתב האישום כולל אישום בנושא "פרשת מטה יהודה". לפי אישום זה, במהלך השנים 2010 - 2015 הגיש מגנזי באמצעות חברת מגנזי תשתיות בע"מ מועמדות במכרזים שונים בתחום הבינוי והתשתיות במועצה האזורית מטה יהודה, ואף זכה בחלקם.

הפרקליטות טוענת כי מגנזי זכה במכרזים במטה יהודה במרמה, וזאת לאחר שקיבל מידע פנימי חסוי בנוגע למכרזים, וכן פעל שלא כדין במטרה להשפיע על קביעת תנאי הסף בנוגע לחלק מהמכרזים. כל זאת במטרה לשפר את סיכויי זכייתה של חברת מגנזי תשתיות בע"מ במכרזים במועצה שלא כדין.

בשנים 2010 - 2015 מגנזי שימש כ"קבלן הבית" של המועצה, וביצע באופן כמעט בלעדי את עבודות הבינוי, הפיתוח והתשתיות במועצה. עבור כלל העבודות שבוצעו באמצעות החברות שבקבוצת מגנזי במועצה, שולם סכום מצטבר של כ-137 מיליון שקל.

בהודעת הפרקליטות נאמר כי באותה תקופה, פעל ראש המועצה לשעבר, משה דדון במסגרת תפקידו, בדרכים מגוונות כדי לסייע למגנזי בעניינים שונים במועצה, ולקדם את האינטרסים הכלכליים העצומים של מגנזי במועצה - לעיתים על ידי ביצוע פעולות לטובתם תוך סטייה מנהלים תקינים, במשוא פנים והעדפה, ומתוך ניגוד עניינים.

בעד פעולות אלה של דדון, נתן מגנזי לדדון בשתי הזדמנויות שוחד במזומן של לא פחות מ-200 אלף שקל. במקרה אחד, כספי השוחד הועברו אליו במעטפה שהוסתרה בין קפלי תכניות אדריכליות, ובמקרה אחר כספי השוחד הוסתרו באריזת בקבוקי יין.

דדון הורשע בבית המשפט בעבירות של לקיחת שוחד ממגנזי ועבירות נוספות, דינו נגזר על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים ל-47 חודשי מאסר בפועל, קנס וחילוט משמעותי. כמו כן, נגזר עליו קלון למשך שבע שנים, המונע ממנו להיבחר לתפקיד ציבורי עד תום התקופה. דדון סיים את תקופת מאסרו בפועל בשנה שעברה ונמצא כיום במעמד של "אסיר ברישיון"

 

שוחד לאיתמר שמעוני

 

כתב האישום מפרט כי החל משנת 2012 היו למגנזי אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיריית אשקלון, נוכח העובדה שהתמודד במכרזים שונים בשווי עשרות מיליוני שקלים, בתחום הבינוי הפיתוח והתשתיות באשקלון.

מגנזי התמודד במכרזים אלה באמצעות חברת מגנזי תשתיות בע"מ, וכן באמצעות חברות נוספות שהיה בעל שליטה בהן. מגנזי זכה בחלק ניכר מהמכרזים עליהם התמודד באשקלון. בעקבות כך, השתכרה מגנזי תשתיות בסכום של לא פחות מ-58 מיליון שקל.

במהלך התקופה בה היה מגנזי פעיל בעיריית אשקלון, נתן מגנזי לראש העיר, איתמר שמעוני, שוחד בסך מאה אלף שקל במזומן, שהועברו למקורבו של שמעוני בחניון מלון יוקרתי בהרצליה. בתמורה פעל שמעוני במסגרת סמכויותיו כדי לקדם את האינטרסים הכלכליים של מגנזי.

שמעוני הועמד לדין על קבלת שוחד ממגנזי, ובית המשפט קבע כי קיבל ממגנזי 100 אלף שקלים. לבסוף הוא הורשע ובעבירת מרמה והפרת אמונים. כנגד פסק הדין הוגשו ערעורים לבית המשפט העליון.

 

שוחד למנכ"ל ראש העין

 

במהלך השנים 2012 - 2015 היו למגנזי אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיריית ראש העין בשל התמודדותו במכרזים שונים בשווי עשרות מיליוני שקלים בתחום הבינוי הפיתוח והתשתיות. במהלך תקופה זו מגנזי נתן למנכ"ל העירייה דאז, יגאל ינאי, שוחד בהיקף של כ-27 אלף שקל במזומן, וניסה בהזדמנות נוספת לתת לו שוחד בסך של כ-12 אלף שקל. כספי השוחד הועברו לינאי בתוך ארגז ויסקי. במקרה אחר, מגנזי שילם על טיסה משותפת שלו ושל ינאי ובנות זוגם ליוון.

בתמורה לשוחד פעל ינאי במסגרת תפקידו כמנכ"ל העירייה וכחבר דירקטוריון תאגיד המים עין אפק, במטרה לקדם את האינטרסים הכלכליים של מגנזי בראש העין.

כתב האישום בעניינו של מגנזי מייחס לו חמש עבירות של מתן שוחד בסך כולל של למעלה מ-300 אלף שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וניסיון למתן שוחד.

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר: "כתב האישום מהווה חוליה נוספת במאבק הבלתי מתפשר של הפרקליטות וכלל רשויות אכיפת החוקבשחיתות ברשויות המקומיות בפרט, ובשחיתות שלטונית בכלל. כתב האישום מגולל את מעשיו החמורים של הנאשם, אשר ניצל את מעמדו וממונו כדי לקדם אינטרסים עסקיים רחבי היקף תוך פגיעה באינטרס הציבור ובתקינות פעולתם של רשויות השלטון המקומי".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?