דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כ-200 קטינים חרדיים טופלו בשנת 2015 במרכז לפגיעות מיניות

רוב הפגיעות המיניות בוצעו על ידי קטינים אחרים. ח"כ שאשא ביטון: הציבור החרדי חש מאוים מהקהילה שלו. ראש העיר: כולם רוצים לבער את התופעה הזו

אילוסטרציה

חברי הוועדה לזכויות הילד בכנסת סיירו השבוע במרכז לטיפול בקטינים שסבלו מפגיעות מיניות במגזר החרדי בעיר בית שמש. במהלך הסיור התקיים דיון סוער במהלכו אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "הציבור החרדי חש מאוים מהקהילה שלו, לא מאף אחד אחר". מהנתונים שהוצגו עולה כי היקף התלונות על פגיעות מיניות של קטינים במגזר החרדי עולה מדי שנה.

הוועדה המיוחדת לזכויות הילד סיירה ביום שלישי (5.7) במרכז 'מענה' בבית שמש, המעניק טיפול לילדים ונוער נפגעי אלימות מינית במגזר החרדי. בפתח הביקור אמרה ח"כ שאשא ביטון כי "בכל מקום ובכל ציבור חובה לתת מענה לתופעה הקשה של פגיעות מיניות. אין מקום להסתרה, מי שתקף ילד פעם אחת יעשה זאת שוב".

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, בירך על הביקור ואמר: "לעיתים אנחנו מדברים בשפות שונות אך אנו מתכוונים לאותו הדבר. כולם רוצים לבער את התופעה הזו, רק צריך לעשות זאת בהתאמה. מרכז 'מענה' נותן מענה לכל הבעיות מסוג זה, תוך שיתוף פעולה עם הרבנים, כך חודרים לשורש הבעיה".

מנכ"ל מרכז 'מענה' אריה לוי אמר כי לשירותי הרווחה העירוניים אין קשר עם המגזר החרדי ו"לעולם לא יהיה לו". הוא ציין כי "מאז נפתח המוסד בשנת 2011 הגיעו לטיפול כ-600 מקרים, מתוכם כ-400 מקרים טופלו טיפול מלא. הפניות גדלות, 182 מקרים טופלו בשנת 2015 לבדה, מרביתם מקרים של פגיעות מצד קטינים. הפנייה קשה מאוד לציבור הזה".

לוי סיפר כי פעילות המוסד התאפשרה רק לאחר תהליך ארוך, במסגרתו הותאם המקום לקהילה המקומית והתקבלו ההסכמות מצד כל גורמי הקהילה, בראשם הרבנים: "היום יש מי שמגיעים אלינו מיוזמתם, אבל במקרים רבים הפנייה היא רק אחרי שהילד עבר שבעה מדורי גהינום".

לוי סיפר כי למוסד אין כלל מימון מצד המדינה, וכי העלות לכל טיפול הינה כ-450 שקל והמוסד מסבסד את העלות ומעמידה על 250 שקל בלבד להורים. הוא ציין כי לא כל המקרים מועברים לטיפול שירותי הרווחה: "יש שלבים לפיהם אנו עובדים, כולל פנייה למשטרה ולרווחה, אלו שלבים שבזכותם יש לנו שיתוף פעולה עם הקהילה".

ח"כ שאשא ביטון מתחה ביקורת על אופן ההתנהלות של המרכז אל מול גורמי הרווחה. "אי אפשר לקיים מצב כזה שלא מעבירים לטיפול הרשויות, יצרתם קשרים עם הרווחה, תעבירו אליהם. מצב כזה מביא לכך שאותו אדם מסתובב חופשי ופוגע בילדים נוספים. הציבור חש מאוים מהקהילה, לא מאף אחד אחר. הרב מכתיב את הקצב, יש בידיים שלכם הכוח לשנות את המצב. אם יש לרבנים ולציבור אמון בכם, אז הם יתנו אמון גם בגוף שאתם אומרים להם לתת בו אמון".

יו"ר עמותת 'מענה', הרב שמואל איידנסון, אמר כי הרגישות במגזר החרדי לפעילות של גורמים חיצוניים היא גדולה מאוד: "אם הגופים שמעורבים ישימו דגש לרגישות של הצדדים המעורבים אז אני יכול לשכנע רב לתת אמון במערכת. אבל אם אני שולח לשם אדם ויש מגבלה שלא לקחו בחשבון, אז בפעם הבאה הרב לא יקשיב לי. לדוגמא היה מקרה שאנחנו דיווחנו עליו, והגיעו שוטרים לשכונה חרדית רגישה מאוד ודפקו על הדלת של המטפלת כדי להביא לה הודעה שהיא מוזמנת להעיד במשפט, זה עשה נזק אדיר, יכלו לעשות זאת באלף דרכים אחרות".

אליחי טולדנו, נציג אגף הרווחה בעיריית בית שמש אמר בתגובה כי אגף הרווחה עובד ברגישות רבה ויש היענות מצד המגזר החרדי. "הרווחה פתוחה לכולם ויש יותר ויותר פניות ללא תיווך, מה שמלמד על אמון ותקשורת טובה. יש לנו מימון מלא לטיפול. אנחנו מכירים את המצב שבמקרים מסוימים הקהילה מתקשה לשתף פעולה, במקרים האלה מעריכים מאוד את מה ש'מענה' עושה".

במהלך הדיון עלו טענות כלפי המשטרה, כאשר גורמים במרכז 'מענה' טענו כי לא פעם הטיפול איטי. לדוגמא, הם סיפרו על מקרה בו דיווחה אם בעיר על כך שבעלה מבצע עבירות מין בבתה הקטינה, אך רק לאחר שלושה חודשים קיבל המקרה טיפול והאיש נעצר ונשלח למאסר. לעומת זאת, הקהילה התערבה ובתקופה זו הורחק האב מהבית.

נציגת משרד הרווחה, איזבל סרי לוי, ציינה כי "לכל ילד יש את הזכות לקבל טיפול ללא עלות אם הוא נפגע אלימות מינית. יש מענים גם בבית שמש".

ח"כ שאשא ביטון סיכמה את הדיון והורתה למשרד הרווחה לפתח שיח עם מרכז מענה. "אין שאלה שהטיפול בנפגעי פגיעה מינית במיוחד בציבור החרדי הוא מורכב ומצריך את הנחישות שלו. למרכז מענה יש את הכוח לעבוד בתוך הקהילה ולרשויות לתת את הכלים. אתם חייבים לעבוד בשיתוף פעולה, כולם ירוויחו ובראשם המשפחות והילדים. בואו נגיע למצב בו החברה תומכת במשפחות שנפגעות ומאפשרת להם לקבל את הטיפול והמענה לעשיית צדק".

"על החברה החרדית לתמוך במשפחות שנפגעו". ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול (מימין) וח"כ יפעת שאשא ביטון (משמאל)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?