דלג לתוכן העמוד
יום שני, 04 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כ-88 מיליון שקלים יושקעו בפרויקטים לצמצום שיטפונות והצפות

השנה (2022) הוגדל משמעותית היקף המימון המוצע לרשויות הניקוז והנחלים הפרוסות ברחבי הארץ לצורך קידום ניהול הנגר ושיקום הנחלים ויעמוד על כ-88 מיליון שקל, הסכום השנתי הגבוה ביותר שהושקע בתחום זה. הכספים שיוקצו במסגרת התוכנית, תוצאה של שיתוף פעולה בין משרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה, יועברו בהתאם לפרויקטים שיוגשו בפועל על ידי רשויות הניקוז והנחלים.

מטרת הנוהל לניהול הנגר העילי היא לקדם פתרונות ישימים וברי קיימא בתחום ולסייע לרשויות הניקוז והנחלים לצמצם תופעות של נזקי שיטפונות והצפות, המתגברות נוכח משבר האקלים. תופעות אלו עלולות לגרום לנזקים ברכוש ולעיתים אף בנפש, במרחב העירוני, כמו גם בשטחים חקלאיים.

האיגום התקציבי שהושג תודות לשיתוף הפעולה בין משרד החקלאות לבין משרד להגנת הסביבה הפך למכפיל כוח שבזכותו המימון לקידום ניהול הנגר העילי זינק בכ-60% מתקציב של כ-55 מיליון שקל הוא יסתכם, כאמור, ב-88 מיליון שקל.

המימון יועבר לרשויות הניקוז בהתאם לשלושה תחומים מרכזיים: תכנון סטטוטורי וביצוע פרויקטים בנחלים להגנה מפני שיטפונות ושיקום נחלים; תכנון וביצוע פעולות לניהול נגר עילי במרחבי האגן; ביצוע פרויקטים לניהול נגר בישובים על פי החלטות ממשלה 550, 716, 717.

לשם כך, הוכרז על 12 מסלולים אליהם ניתן להגיש הצעות מימון - התוכניות שיבחרו יהיו אלו שישכילו לשלב פתרונות ניקוז ושימור נחלים, תוך שימת דגש על פתרונות סביבתיים וברי קיימא.

ועדת שיפוט, בראשות סמנכ"ל בכיר לניהול משאבי סביבה במשרד החקלאות, תקבע את סכום ההשקעה המאושר לפרויקט. שיעור ההשקעה בפרויקט יחושב בהתאם למכסת הניקוז של כל רשות, ובהתאם למדד החברתי-כלכלי ולמדד הפריפריאלי הממוצע של כל רשות ניקוז.

במשרד החקלאות משתבחים בהישג וטוענים כי בשנה האחרונה הושגה "התפתחות היסטורית ועליית מדרגה קריטית" בניהול סוגיות שונות של הנגר העילי, שלהן יש משמעות אסטרטגית ראשונה במעלה. כך, רק לאחרונה פורסם אודות ההסכם ההיסטורי שהוביל משרד החקלאות, בשיתוף משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל, המקצה סכום חסר תקדים של כ-1.2 מיליארד שקל לקידום 13 פרויקטים חיוניים לתשתיות ניקוז תומכות פיתוח בכל רחבי הארץ, בין שנים 2026-2022.

במקביל, במשרד החקלאות מקדמים תוכנית מתאר ארצית חדשה, שלראשונה בישראל תגדיר ותשמור על התשתית ההידרולוגית של ישראל שזכתה לכינוי "תמ"א שיטפונות". תכנית חדשה זו תאתר ותשמר שטחים הנדרשים לאתרי ויסות, ריסון והשהיה של זרמי מים בנחלים, ותקבע מנגנון הגנה על מרחבי הנחלים המשמשים תשתית טבעית להולכת מים.

שר החקלאות, עודד פורר: "לאחר עשורים בהם הנושא לא זכה לתשומת הלב ולטיפול השורש להם הוא ראוי, בשנה האחרונה פעלתי להקצאת תקציב חסר תקדים לקידום הנושא, לאור חשיבותו האדירה ונוכח אירועי העבר. שיטפונות והצפות הם תופעה מסוכנת שהולכת ומתרחבת עם הימשכות משבר האקלים, ההתחממות הגלובלית, והתרחבות תהליכי הבינוי והפיתוח על חשבון שטחים פתוחים".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "משבר האקלים והמשבר האקולוגי מציבים איומים חסרי תקדים לסביבה ולאדם. שיתוף הפעולה הראשון מסוגו בין שני המשרדים יעלה את התחום החשוב של שיקום נחלים מדרגה משמעותית, ויאפשר לספק פתרונות ניקוז ומניעת שיטפונות מבוססי טבע ביחד עם שמירה על הנחלים והמערכות הטבעיות - שסבלו בשנים האחרונות מהזנחה, לכלוך והדרדרות"

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?