דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"לאפשר לכל תושבי ישראל לחיות במקום חכם"

"בסופו של יום, כל פרויקט של עיר חכמה עולה הרבה מאד כסף. מנגד, אי אפשר שלא להיות עיר חכמה, זהו צו השעה...לכן, המטרה היא לאפשר לכל תושבי ישראל לחיות במקום חכם", כך אמר אופיר פז-פינס, ראש המכון לשלטון מקומי בפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת תל אביב.

פז-פינס, שכיהן בעבר כח''כ ממפלגת העבודה, דיבר בכנס SMART CITY 2019 שהתקיים בראשון לציון בהשתתפות מאות מקצוענים העוסקים בתחום.

לעיר החכמה, ציין פז-פינס, "ישנם כמה יתרונות: שיפור איכות החיים, חינוך, בטיחות, רווחה, תחבורה ואיכות סביבה, שיפור וייעול השירות לתושבים. עוד יתרונות הם שיפור הכלכלה העירונית, יצירת כלכלה שיתופית, התייעלות תפעולית, שיפור התדמית ובניית שקיפות לתושבים. לדוגמה בנייה של מערכת תאורה חכמה, מערכות BI, ניהול הפינוי של הזבל, ועוד".

מה שנדרש, הסביר פז-פינס, "זו השקעה ראשונית גבוהה. נדרש תכנון ותכנון ארוך טווח – בלא בניית אסטרטגיה לתחום, זה לא יצלח. הנושא לא יקודם רק על בסיס מהלכים טקטיים. לאחר תכנון האסטרטגיה, יש לבנות ממשקים של כלל המערכות בעיר – לאלה של העיר החכמה. עוד יש להקים רשת תקשורת אופטית ותשתיות לתמיכה בהן".

תפקידן של הרשויות המקומיות הוא לפתח את שטח הרשות, לשפר את רווחת התושבים, לספק מערכות חינוך, רווחה ותעסוקה, ולהעניק שירותים ותשתיות. המכון לשלטון מקומי מעוניין להפוך למוקד ליצירת ידע חדש ורלוונטי בנושאי השלטון המקומי, לקדם את יכולת היישום של מדיניות ברשויות המקומיות בישראל ולחזק את המשילות של השלטון המקומי באמצעות מחקר, הוראה והכשרת דור העתיד.

פז-פינס שיבח את הפעילות של המשרד לשוויון חברתי, במסגרת מיזם 'ישראל דיגיטלית' ואמר כי במשרד מבינים את חשיבות הנושא ומסייעים לרשויות נטולות כסף.

"לדיגיטל אין גבולות מוניציפליים", סיכם ראש המכון לשלטון מקומי, "חייבים לאפשר שירותים רב-עירוניים".

יתרון רב לעיר החכמה. פז-פינס (צלם: ניב קנטור)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?