דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

להיות חלק מצליל

זו הייתה שעת ערב בשנת 2005. היינו שני זוגות חברים שמכירים שנים רבות ויצאנו מהסרט "הנרקוד" בכיכובו של ריצ'ארד גיר. הסרט מתאר כיצד עו"ד מצליח, החי חיי שגרה נוחים אך משעממים ונטולי ריגושים, מתמודד עם משבר גיל ה-50 בעזרת הצטרפות לחוג ריקוד לטיני בהדרכתה של מורה לוהטת שגילמה ג'ניפר לופז. בתחילת הקשר ביניהם החושניות הכובשת של המורה היפהפייה היא זו שמניעה אותו להתמיד בשיעורי הריקוד אך ככל שהוא צולל יותר עמוק אל תוך העולם המשלב מוזיקה ותנועה הוא מגלה שהנפש שלו שואבת משם כוחות חשובים יותר.

אחרי הסרט, בדרך לבית הקפה, סיפר לי יוסי ז”ל, בעיניים בורקות על כך שהחל לנגן בסקסופון. ההתלהבות שלו הציתה בי להבה. החלום שלי היה לנגן בסקסופון. במשך השנים חזרתי ודחיתי את המימוש לשנים שבהם אהיה "יותר פנוי", והנה, חבר קרוב מגשים את החלום מול עיני.

כמה שבועות לאחר מכן התייצבתי במרכז לאמנויות 'יד חריף', ושאלתי אם יש להם חוג שבו מבוגרים יכולים ללמוד מוזיקה. שאלו אותי אם ניגנתי בעבר, והופתעו לשמוע ש....לא, אין לי שום ניסיון קודם.

מגשימים חלום מוזיקלי משותף. הרכב ביג בנד "אוויר לנשיפה"

במחלקת המוזיקה מינו לי מורה והדבר הראשון שקיבלתי היה חוברת לימוד חלילית, כזו שזכרתי משיעורי המוזיקה בבי"ס היסודי. שכרתי סקסופון והתחלתי ללמוד תווים יחד עם ילדים בכיתה א'.

כך, בצעדים זהירים וזעירים התחלתי לפסוע בעולם של הנגינה. זה לא תמיד היה קל והאמונה בדרך שבחרתי לא הייתה תמיד בשיאה. עליות ומורדות, הצלחות וכשלונות, שמחה וייאוש התערבבו להם שוב ושוב. אך ככל שצללתי יותר עמוק לתוך עולם המוזיקה, כך גיליתי כיצד הרגע הקסום שבו אתה הופך להיות חלק מצליל הרמוני, מרומם אותי לגבהים של שמחה והנאה.

המפגש עם נגנים אחרים גילה לי עוד פן קסום של המוזיקה: האחווה הנוצרת במהלך הנגינה המשותפת. הייתי שותף להרכבים שקמו עם תקווה גדולה והתפרקו במפח נפש. למרבה המזל, הייתי מספיק נחוש כדי שלא לוותר על החלום למצוא את המקום הנכון לי בתוך העולם המוזיקלי.

לפני כשנתיים, בדרך מקרה מוזרה אך גם מופלאה (שגם היא קשורה ליוסי ז"ל), התגלגלתי לנגן בהרכב הביג בנד הירושלמי "אוויר לנשיפה". גם שם ההתחלה לא הייתה קלה, אך בזכות התמיכה והעידוד של חברי להרכב, הצלחנו לבנות תזמורת ג'אז ברמה קרובה למקצועית, המופיעה בתדירות גבוהה וזוכה למחמאות רבות.

בשבוע שעבר התכנסו חברי ההרכב באולפן מקצועי כדי להקליט כמה קטעים. כשיצאנו מהאולפן בחצות הלילה, אחרי שעות של נגינה, ידענו כי הגשמנו חלום. המשך יבוא.

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?