דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"להילחם בשריפת יער שנמצאת בחצר של בית"

רשף יורם חדד, 45, מפקד משמרת, 25 שנים השירותי הכבאות, תושב בית שמש

"המשמרת שלי עברה ביום ראשון וסיימנו כרגיל ביום שני בבוקר. בלילה של יום שני הקפיצו את כולם לנווה שלום. ביום שלישי בשעה שש וחצי בבוקר הגעתי לשטח, להחליף קצין שהיה כל הלילה. אני מוצא את הכוחות מתנהלים באופן מסודר ומאורגן. הכבאים עשו עבודה, לא נשרף בית אחד. עם כל הצער על היער, בהגנה על היישוב הייתה הצלחה מלאה. בשעה 15:00 קיפלנו כוחות.

התושבים בנווה שלום אירחו אותנו בחום לא נורמלי. לא ראיתי אירוח כזה מימי. נתנו לנו חדרים בבית ההארחה, אירוח כיד המלך. זה לא מובן מאליו.

חזרתי לתחנה והתחלתי רענון. הקפיצו אותנו לאזור מנהרות הרכבת בשער הגיא. אני מגיע למנהרות ושם אנו נאבקים באש. יש שם ריכוז של תשתיות חיוניות ואנחנו מגנים עליה בטירוף. בשעה שלוש לפנות בוקר של יום חמישי ואני חוזר לתחנה. מתחדשים ומרעננים ציוד.

ביום שישי לפנות בוקר אנו מוקפצים לאירוע של בית מאיר. אני מגיע אחרי שצוות שלנו יחד עם כוח של מג"ב עשה עבודת קודש והצליח לחלץ את התושבים דרך ציר הכניסה שהיה חסום בלהבות אש.

נכנסתי לתוך המושב לבד ואספתי מודיעין לצורך הכנת תכנית עבודה. השריפה היתה ענקית והתחלנו לתת מענה. הרוחות חזקות מאוד ויש הרבה מבנים ולולים עם גגות אסבסט. הכבאים של בית שמש ושל ירושלים נלחמו בחירוף נפש על הבתים ועל הציוד. אלה כבאים שזה כבר האירוע השלישי או הרביעי שלהם.

ביום שישי בארבע אחר הצהרים הגעתי הביתה למנוחה. אחרי ארבעים דקות, בעשרה לחמש, גיוס כללי של התחנה, עוד הפעם מתחילים להעלות כוחות. יש התחדשויות גם בנווה שלום, בשער הגיא, התפתחויות בהר אדר ובנטף. מקבלים התראה על שריפה בסמוך לאולם האירועים קדמא בנווה אילן. במקביל מגיעים דיווחים על אירועים שוטפים: תאונות דרכים, מעליות תקועות, פחי אשפה בוערים ומשטרה שצריכה סיוע. החיים ממשיכים.

תושבי מטה יהודה מבינים היום מה זה אש. כל הגופים צריכים להירתם ביחד. צריך לחשוף את היערות, להרחיב שבילי גישה”.

יורם חדד לוחם אש מבית שמש

מה הזכרון הכי חזק שלך מהאירוע שעברנו?

"החצרות בבית מאיר עמוסות בצמחייה ובעצים. אני צריך להילחם בשריפת יער שנמצאת בחצר של בית. זה גובה מחיר נפשי. לא נעים לראות משפחה שחוזרת לבית שרוף”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?