דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

להעלות על נס

פרשת השבוע מזווית חינוכית -קהילתית מאת: שרונה קדושאי בר-נס


אבי, אלי קדושאי זכרונו לברכה, הלך לעולמו בערב שבת י' באדר. השבוע התקיימה אזכרתו, במלאות שנתיים לפטירתו - בין פרשת "תרומה" לפרשת "תצווה" בספר "שמות". פרשות אלה עוסקות בהקמת המשכן, מקום משכנו של האל.

אבא היה מחנך ומורה, חזן, פייטן, ידען, איש רוח וספר. כאשר רצה להורות לנו כיצד לנהוג, מעולם השתמש בעונש או בהטפת מוסר, אלא הביא מהכתובים את הפסוק או המדרש המתאים, ובאמצעותו העביר את המסר כיצד ראוי לנהוג.

וְאַתָּה, תְּדַבֵּר אֶל-כָּל-חַכְמֵי-לֵב...וְעָשׂוּ אֶת-בִּגְדֵי אַהֲרֹן... (כח', ג') משה מונחה כיצד לקדם את הקמתו של המשכן תוך כדי מסעם של בני ישראל במדבר אל הארץ המובטחת. הוא מתבקש לפנות אל חכמי הלב על מנת שהללו יבנו את המשכן ויעצבו את החפצים, הכלים ובגדי הכוהנים.

המושג "חכמי לב" מעורר שאלה, הרי אנו מחברים חוכמה לראש ואילו הלב קשור ברגש. אלא שחוכמת הלב אינה פונקציה של כשרון, חריפות שכלית או מנעד של רגשות עזים. כדי להקים משכן, בית או מקום בו תשרה השכינה - כלומר מרחב שמעודד ומאפשר קירבה, למידה, התפתחות וחוסן פנימי - יש לפעול מתוך חוכמת הלב, כלומר לשלב בין רגש ומחשבה. יש שיראו בחוכמת הלב את המונח אינטליגנציה ריגשית; היכולת לזהות את רגשותינו, להבין את משמעותם ולנהל אותם באופן יעיל ומקדם, בד בבד למודעות לרגשות האחר, והערכתם במסגרת השיקולים והפעולות שאנו עומדים לבצע. אינטליגנציה ריגשית אינה נתון מולד אף כי יש שניחנו בה מילדותם, אלא מדובר באוסף של מיומנויות ויכולות שאפשר ורצוי לחזק, לכוון ולטפח. מדובר בתהליך נלמד, המהווה נדבך משמעותי לחיים שיש בהם יצירתיות, גמישות, חדוות עשייה, יכולת להתמודד עם אתגרים ומורכבויות, חמלה עצמית ואמפתיה זולתית.

הבקשה כי דווקא חכמי הלב הם שיפעלו לבניית המשכן ועיצוב הפריטים שבו מתכתבת עם תהליך הקמת המשכן. דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְיִקְחוּ-לִי תְּרוּמָה (כה',ב')... וְעָשׂוּ לִי, מִקְדָּשׁ; וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם (כה' ח') – מקריאה בפסוקים עולה כי התרומה נלקחה מכל איש ואשה, וכולם היו שותפים בהקמת המשכן, כי לכל אחד ואחת יש מקום בפני האל והמשכן נועד עבורם.

פיתוח היכולת לראות את עצם מהותו של אדם אחר, מבלי לייחס חשיבות למעמדו, גזעו, דתו או השקפתו, לקבלו ולכבדו באשר הוא ללא קשר לאלמנטים חיצוניים, חיונית לביסוס חוסנה של קהילה. הדבר יתבטא בראש ובראשונה ברצון לתת מקום לכל אחד ואחת. תפיסה זו היא המקור לגישה ההומניסטית, כי כל אדם נברא בצלם. יתר על כן, היכולת לראות כל אדם ולקבלו כפי שהוא, היא הבסיס לאהבה עצמית אשר חיונית כל כך לשם פיתוח תפיסת מסוגלות עצמית גבוהה ודימוי עצמי חיובי. כאשר אנו לא עסוקים בשיפוטיות כלפי האחר, אנו לומדים להפחית גם את השיפוטיות כלפי עצמינו, לקבל את עצמינו כפי שאנו, מתוך התבוננות פנימה. חמלה, קבלה ואהבה עצמית חיוניות לשם התפתחות אישית, תחושת אושר ורווחה נפשית.

לא בכדי שורש נ.ת.נ נקרא באופן זהה לשני הכיוונים, כאשר אנחנו רואים את זולתנו ונותנים מקום לאחר אנחנו בראש ובראשונה נותנים מקום לעצמינו, כיון שעשייה למען הזולת מעניקה באותה המידה לנו ומחזקת בנו את חוכמת הלב.

שבת שלום!

שרונה קדושאי בר-נס

יועצת ומנחה לפיתוח מקצועי וארגוני, מדריכת הורים, דירקטורית מטעם רשות החברות של משרד האוצר

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?