דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

להתרפק על המוזיקה הערבית

פירקת אל נור. צילום: פסטיבל ירושלים לאמנויות

אחד המופעים המרכזיים של פסטיבל היין נאמן למקום שיתקיים במהלך חודש דצמבר ברחבי מטה יהודה הוא המופע של תזמורת 'פירקת אל נור' המארחת את הזמרות ריימונד אבקסיס וזהבה בן. המופע מוקדש לשירים האהובים מהרפרטואר הערבי, המרוקאי והישראלי-מזרחי.

פירקת אל נור (תזמורת האור) הינה תזמורת ישראלית אשר שמה לה למטרה לשמר, לחקור, לפתח ולהנגיש את התרבות המוזיקלית המזרחית הקלאסית. חברים בה כ-20 נגנים, מקהלה, וזמרים אורחים המתחלפים מעת לעת, ומבצעים יצירות אינסטרומנטליות לצד יצירות בעברית, בערבית ובארמית.

מייסדת התזמורת והמנהלת האמנותית שלה, חנה פתיה, גדלה בירושלים. סבא רבא שלה, הרב יהודה פתיה, היה מגדולי המקובלים ועלה לארץ בשנות ה־30 מעיראק. בנו, חכם שאול פתיה, ייסד ביחד עם אמה את "חזון פתיה", מפעל שיקום חלוצי למתמודדים עם בעיות נפשיות. חנה היא השנייה מבין שישה אחים ואחיות, בהם פרופ' חביבה פדיה. "גדלנו בבית סקרן שלא מתבייש במורשת הספרדית שלו", סיפרה בראיון עיתונאי.

ריימונד אבקסיס. צילום: אביתר ניסן לארנן קריאטיב

פתיה, חוקרת מוזיקה ופיוט, ממייסדות האתר "הזמנה לפיוט", ייסדה את התזמורת יחד עם המוזיקאי החרדי אריאל כהן במטרה לקדם את ההאזנה למוזיקה הערבית הקלאסית. "אריאל ואני הצרנו על כך שהמוזיקה הזאת היא ברמה נמוכה, מנוגנת בעיקר בחלטורות ואולמי שמחות. החלטנו לנסות ולשנות את המצב", היא סיפרה.

פירקת אל נור היא תזמורת על טהרת המוזיקה הערבית, והרפרטואר שלה כולל מוזיקה קלאסית ממצרים, עיראק, תוניסיה, ארצות המגרב ושאר העולם הערבי. לצד ביצועים משיריהם של גדולי הזמר הערבי: אום כולתום, פאריד אל־אטראש, עבדל חאלים חאפז, מוחמד עבד אל־וואהב ועוד,מבצעת התזמורת גם פיוטים בעברית, שהטקסט העברי שלהם עבר גיור כהלכה, והותאם למנגינות הערביות, כדי שאפשר יהיה לבצעם בבתי הכנסת וליד שולחן השבת. כך תורגם "סמרה יא סמרה" ל"נורא אל נורא"; "אינתה עומרי" ל"אל בעוניי בטח"; ו"יא עווז אל פלפילו" ל"מול אלי וגודלו".

מקום מיוחד ברפרטואר של התזמורת מוקדש לקטעים של של מוזיקאים יהודים אשר התמחו במוזיקה ערבית ובהם: האחים אלכוויתי, עזרא אהרן, אברהם סלמן, ג'ו עמר, פלפל אלמצרי, ועד לצלילי העוד.

את התזמורת מלווה הופעה של זמר אורח, או זמרת אורחת - יהודים וערבים. אורחת קבועה במופעים של 'פירקת אל נור' היא הזמרת ריימונד אבקסיס, המלכה הבלתי מעורערת של המוזיקה השעבית המרוקאית.

זהבה בן. (צילום: רון קדמי)

אבקסיס היא אורחת קבועה ומבוקשת בפסטיבלים שונים ברחבי העולם ובמרוקו בפרט, כולל בחצר המלך וידועה בשירתה המלהיבה עם שלל שירים קצביים ושמחים ובקשר הבלתי אמצעי שלה עם הקהל שרוקד ושר איתה. אורחת נוספת בהופעה שתתקיים באוהל המרכזי שיוקם ברחבה בסמוך למרכז האמנויות האזורי יד חריף היא הזמרת זהבה בן.

לאחרונה, במלאת 40 שנה להסכם השלום עם מצרים, הופיעה התזמורת בבית הנשיא. "אנחנו שואפים להגדלת התמיכה ממשרד התרבות ועיריית ירושלים, כדי שהתזמורת תעמוד על הרגליים, ותוכל להגיע לכל במה בארץ ולייצג את המדינה בחו"ל", אומרת פתיה, "החלום שלנו הוא לכלול את המוזיקה הערבית בתכנית הלימודים, כדי שהמורים למוזיקה יעודדו ילדים לנגן גם על כלים כמו עוד, נאי וקאנון. הגיע הזמן".

 

תזמורת פירקת אל נור עם הזמרות ריימונד וזהבה בן, יום שלישי, 24.12.2019, בשעה 19:00, אוהל הפסטיבל, מרכז אמנויות יד חריף, קיבוץ צרעה, כרטיסים: www.m-yehuda.org.il

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?