דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רמ"י: גלישת סנפלינג במערות לוזית – עבירה פלילית

פקחי רשות מקרקעי ישראל גידרו בפעם הרביעית את מתחם מערות לוזית: חברות הסנפלינג פועלות בניגוד לחוק ומסכנות את הציבור

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) גידרו שוב את אתר מערות לוזית הנמצאות בשפלת יהודה (מול מושב לוזית). מטרת הגידור היא למנוע פעילות של חברות סנפלינג המבצעות באתר אירועי גלישה, אשר בעבר הסתיימו באופן טרגי וגבו חיי אדם. זו הפעם הרביעית שהאתר מגודר, לאחר שפעולות הגידור הקודמות נפרצו על ידי אלמונים.

הפעולה החריגה, במסגרתה נחסמה הגישה לאתר הסנפלינג הפופולרי, ננקטה בעקבות טענות של רמ"י לשימוש בלתי מוסדר ובלתי חוקי באתר המסוכן ע"י חברות סנפלינג הפועלות ללא אישור. לדברי מפקחי רמ"י, חברות סנפלינג המשיכו לערוך במקום ספורט אתגרי כמו סנפלינג וגלישה על אומגה, למרות שהאתר הוכרז כמסוכן לפעילות זאת, המבוצעת ללא אישורים ובניגוד לחוק.

ברמ"י טוענים כי הגידור שהותקן בשלושת מבצעי הגידור הקודמים, והקיף כל מערה לחוד, הוסר ע"י פורעי חוק שזהותם איננה ידועה, ולכן נדרש מבצע גידור רביעי. הפעם, הוקף כל המתחם בגדר פלדה מסיבית בה נקבע שער נעול אחד. ליד השער הוצב שילוט המזהיר כי פעילות הספורט האתגרי באזור הינה בלתי חוקית ומסוכנת, וכי הכניסה לאתר אפשרית רק בתיאום מוקדם ולאחר קבלת אישור מרשות מקרקעי ישראל. הכניסה לאתר המגודר ללא אישור הרשות מהווה עבירה פלילית.

"אנו מבקשים להזהיר את כל המטיילים ממודעות שמפרסמות חברות סנפלינג המבטיחות סנפלינג ואומגה במערות לוזית", אומר מנהל מרחב שמירה ירושלים ברשות מקרקעי ישראל, יואב ששון, "מדובר באתר שנקבע כמסוכן לפעולות אלו וחברות הסנפלינג הפועלות במקום מפירות את החוק ומזלזלות בביטחון המטיילים”.

ששון מדגיש כי הפעילות באתר מתבצעת ללא אישור הרשות ולפיכך "כל פוליסת ביטוח שהחברות מציגות איננה בתוקף למעשה. מדובר באתר מסוכן שכבר גבה בעבר חיים של מטייל שביצע פעילות סנפלינג. ביצוע ספורט אקסטרים במקום שהוכרז כמסוכן והפעילות בו אינה מוסדרת, הוא חוסר אחריות מוחלט מצד הציבור, ובוודאי מצד המדריכים שמייצרים הכנסה בצורה לא חוקית ומשחקים רולטה רוסית בחייהם של המבקרים".

ברשות מקרקעי ישראל הודיעו כי במידה ויתפסו מסיגי הגבול תוגש נגדם תלונה במשטרה ותישקל הגשת תביעה משפטית אזרחית נזיקית על מנת למנוע את הסרת הגדרות ע"י אותם גורמים שכבר פרצו אותן בעבר.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?