דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לוקחים אחריות ומצילים חיים

"כתושבים המתגוררים באזור טופוגרפי המרובה ביערות, החלטנו להתנדב במערך כיבוי אש ולקחת חלק בלחימה באש", אומרים ביחידת המתנדבים החדשה של מושב אביעזר

חברי יחידת המתנדבים באימון במכללה הלאומית לכבאות והצלה בראשון לציון (צילום: דוברות תחנת בית שמש)

לפני כשנה הוקמה במושב אביעזר יחידת מתנדבים של תחנת הכיבוי וההצלה בית שמש. היוזמה להקמת היחידה הגיעה ממפקד תחנת בית שמש, טפסר משנה ראובן (דובצ'ק) יצחק, וזאת כחלק מתוכנית ההפעלה של הרשות הארצית לכבאות והצלה להקמת יחידות מתנדבים עצמאיות ביישובים מרוחקים במטרה לקצר את זמן התגובה לאירועים וכן כמקור לתגבור בכוח אדם מיומן לצוותי הכיבוי.

מושב אביעזר ממוקם על קו התפר בחלקו הדרומי של עמק האלה. בעבר התמודד המושב עם אירועי חדירה של מחבלים ובשנים האחרונות התרחשו בסמוך לו מספר אירועי שריפה גדולים.

עם הקמת יחידת המתנדבים הראשונה באזור נרתמו כל לוחמי האש בתחנת בית שמש למשימת הקליטה וההכשרה. המתנדבים עברו קורס הכשרה בסיסי בהדרכתו של רס"ל נתי לוי בו למדו ותרגלו כיצד לפעול באירועים שונים כגון: שריפות שדה ויער, תאונות דרכים, שריפות במבנים אורבניים ועוד.

לוחמי היחידה במהלך טיפול בשריפת יער (צילום: דוברות תחנת בית שמש)

כמו כן קיבלה היחידה רכב מסוג 'רותם', רכב כיבוי קטן, שנותן מענה מהיר ויעיל כתגובה ראשונה. הרכב מצויד בציוד כיבוי וחילוץ, הרכב זמין למתנדבים הבוגרים של יחידת אביעזר ומשמש אותם ליציאה לאירועים.

בזמן שגרה, משתתפים חברי היחידה באימונים עיוניים ומעשיים על פי תוכנית ההדרכה שנקבעת בתחנה, לשמירת כשירות מבצעית. בזמן אירוע מבצעי, מוזנקת יחידת המתנדבים על פי פקודת החירום שנקבעה בתחנה כאשר המטרה היא שיחידות מתנדבים עצמאיות יתנו מענה ראשוני עד להגעת צוותי כיבוי מקצועיים מתחנת הכיבוי הסמוכה.

"כתושבים המתגוררים באזור טופוגרפי המרובה ביערות, החלטנו להתנדב במערך כיבוי אש ולקחת חלק בלחימה באש יחד עם לוחמי האש", מספר מפקד יחידת המתנדבים, רשף ארז ברמן, "לוחמי תחנת בית שמש האירו לנו פנים כבר מהיום הראשון והכניסו אותנו למשפחת לוחמי האש. אני מרגיש סיפוק רב בהתנדבות ביחידה, כיף להיות חלק מקבוצה של תושבים המשפיעים לטובה על הסביבה בה הם גרים".

מפקד היחידה, רשף ארז ברמן

"תחנה אזורית בית שמש חולשת על מרחב עצום עם שכיחות גבוהה של יערות וחורש. יחידת המתנדבים בתחנת אביעזר מסייעת לנו לצמצם את זמני התגובה בשריפות בשטחים אלו. התגובה הראשונית של היחידה היא חיונית וחשובה למניעת התפתחותם של שריפות גדולות והרות אסון", אומר קצין המבצעים של תחנת בית שמש, רב רשף שמוליק אמסלם.

"זה יפה לראות את התושבים לוקחים אחריות על הסביבה ופועלים באופן אקטיבי להציל חיים", מוסיף טפסר משנה ראובן יצחק, "בהזדמנות זאת אני רוצה לפנות לכל התושבים שמתגוררים בתחום השיפוט של תחנה אזורית בית שמש ומטה יהודה, לבוא ולקחת חלק בהצלת חיים על ידי התנדבות בתחנות הכיבוי שלנו. ביחד נבטיח שהקיץ הקרוב יעבור בשלום, בברכת חופש נעים ובטוח". 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?