דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לטייל עם חיות המחמד בקיץ

הכלב המשפחתי יכול ליהנות ולגרום הנאה רבה כשהוא מצטרף לטיול המשפחתי. חשוב להקפיד על מספר כללים פשוטים, לזהות סימני מצוקה ולהגיע לווטרינר כשנדרש

וטרינרים תמיד שמחים לראות משפחות אוהבות לחיות המחמד שלהם, המטפלות ומטפחות אותם. עצוב לראות משפחות הנוסעות לחופשה ומשאירות את חיית המחמד מאחור או גרוע יותר, קשורה לגדר בדרך לשדה התעופה. הורים, מה יחשוב הילד כאשר הוא רואה כי את חיית המחמד מזניחים ונוטשים בחופש? לכן, גם בטיולי הקיץ, תכננו כיצד אתם דואגים לחיית המחמד. הנה כמה טיפים לתכנון נכון.

חתולים מומלץ לא להוציא מסביבתם הטבעית, הביתית. כדאי לדאוג, כי אחד השכנים יחדש את אספקת המזון והמים מדי יום. במידה ואין אפשרות כזו ניתן להלין את חיית המחמד בפנסיונים המיועדים לכך.

את הכלבים מומלץ לא לקחת לנסיעות ארוכות. כדאי להשאיר את הכלב בידיים טובות, של חברים ושכנים או באחד מהפנסיונים המוכרים. כדי לבחור פנסיון טוב שישמור על חיית המחמד, כדאי לבקר בהם יחד עם חיית המחמד לפני שמשאירים אותה שם.

במידה ואתם נוסעים לטיול משפחתי בארץ ומעוניינים לצרף את חיית המחמד זכרו, כי כלבים כמו חתולים, אינם אוהבים לצאת מאזור הטריטוריה הטבעית שלהם. חלקם עלולים להראות מצב של "סטרס" ולהיות מבוהלים. צריך להישאר לידם ולהעניק להם ביטחון שאתם, הבעלים, איתם. בנוסף, יש להקפיד על אספקת מזון, מים, צל ומנוחה ולהיות מודעים לסכנות האורבות לכלב בסביבה חדשה ובזמן טיול בטבע, לזהות סימני מצוקה ולדעת מתי לפנות לווטרינר.

מזון:

חשוב לקחת אתכם לטיול שקית עם המזון הרגיל של הכלב וכדאי להשתמש בצלוחית המזון הרגילה. יש להאכיל את הכלב בתדירות לה הוא רגיל. (רצוי פעמיים ביום). יש כלבים שמקיאים ומשלשלים כשמוגשים להם שאריות בשר מהמנגל או מזון שאינם מורגלים בו.

מים:

חשוב ביותר! יש להשקות את הכלב גם בנסיעה, תוך כדי עצירה בצד. חשוב להצטייד בכלי בו יוגשו מים צוננים לכלב בתדירות גבוהה. חשוב להשגיח שהכלב לא ישתה מים ממקורות לא בטוחים, כמו מאגרי מי ביוב ושלוליות שעלולות להכיל שאריות חומרי הדברה חקלאיים.

חום והתייבשות:

יש להבין את ההבדלים בין מכת חום והתייבשות. בהתייבשות, הגוף מאבד נוזלים. במכת חום, הטמפרטורה עולה מעל 40 מעלות. לרוב, התייבשות מובילה למכת חום ושתי הסכנות קשורות זו בזו. כלב בזמן טיול, חשוף לשתי הסכנות. הוא בחוץ, הוא מרבה לרוץ, הוא נמצא בשמש וחוסר תשומת לב מצד הבעלים, עלול לגרום לכלב להתייבש ולפתח מכת חום.

בכדי להימנע מכך יש להקפיד על שתייה מרובה, לסביבה מוצלת לכלב, לדאוג שהכלב ינוח בדיוק כמוכם ויחד אתכם ולוודא שלא ירוץ בשמש ללא הפסקה.

עליכם להיות קשובים לכלב ולזהות את סמני ההתייבשות: הלחתה (נשימה כבדה עם לשון משורבבת) מוגברת, ריור, אפאתיות, שלשולים, הקאות ופרכוסים. במידה וסימנים אלו מופיעים, יש להתקשר במהירות לווטרינר המקומי. (רצוי להצטייד במספרי טלפון של מספר וטרינרים באזור המטויל). במידה ואין ברשותכם, התקשרו לווטרינר המטפל שלכם והוא יידע להפנות אתכם.

אסור בשום פנים ואופן להשאיר כלב במכונית סגורה בחום! המכונית הופכת למלכודת חום העלולה לייבש את הכלב במהירות ולדרדר מצבו עד למוות. במידה ואין ברירה, יש לפתוח חלקית את כל החלונות, להשאיר את המכונית בצל וגם זאת, רק למספר דקות ורק במקרה חירום.

הרעלות:

בסביבה לא מוכרת, הכלב עלול לאכול או לשתות ממקורות עלומים, ועלול להיחשף לחומרי רעל. המקרה הנפוץ ביותר הם מקווי מים המכילים שאריות חומרי הדברה חקלאיים, בעיקר זרחן אורגני. סמנים להרעלה: ריור, הקאות, שלשולים, רעידות ופרכוסים. יש לפנות במהירות לווטרינר.

הכשות:

הכלב הסקרן, נכנס במהלך הטיול אל בינות השיחים ועלול לפגוש נחשים, עקרבים, וכיו"ב. סימנים להכשה או עקיצה: לרוב הכלב יעלם בין השיחים, ישמיע יללת כאב, או נביחות רמות ויופיע בריצה, לפעמים מדדה על רגל. יש לעקוב אחרי התנהגותו. במידה והוא מטה את ראשו ומנער את אוזניו, יתכן ומלען חדר לאוזנו או קוץ. במידה ושפתיו, ראשו או רגלו מתנפחים, אולי הוכש. (הנפיחות עלולה להופיע אחרי מספר דקות) יש לפנות במהירות לווטרינר.

היעלמות:

הכלב תוך כדי ריצה סקרנית, עלול לאבד את דרכו. חשוב לשמור על קשר עין ולדאוג שהכלב יישאר בטווח שמיעה. בכל מקרה מומלץ להרכיב לכלב שבב אצל הווטרינר המטפל בו. כך שבמידה ויימצא על ידי זרים יוכלו לקרוא את השבב ולהשיבו אליכם.

 

הכלב יכול ליהנות ולגרום הנאה רבה כשהוא מצטרף לטיול המשפחתי וחשוב להקפיד על מספר כללים פשוטים, לדעת לזהות סימני מצוקה ולהגיע לווטרינר מקומי כשנדרש.

 

טיול נעים!

 

ד"ר גיל שביט, וטרינר

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?