דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ליצן קטן נחמד

לרגל חג פורים בחרתי להתייחס לדמותו הסימבולית של הליצן, המופיע גם במחוזות חלומותינו. הליצן הוא בין התחפושות הנפוצות לקראת החג, ומאופיין בצבעוניות יתרה, איפור כבד, פיאת שיער בולטת, ובגדים תיאטרליים. ליצנים מככבים בחלומות רבים, גם בתקופות שאינן סמוכות לחג הפורים. מעניין לגלות שברוב המקרים הם אינם מייצגים שמחה, או עליצות, כפי שהיינו מצפים לחשוב.

דמותו של הליצן בחלומות מייצגת כמשל את המלאכותיות, התחפושת המאולצת, השימחה המוגזמת של המסיכה, שלעיתים מסתירה מאחוריה רגשות אחרים.

בחלומות של ילדים עשוי הליצן ליצג את עולם המבוגרים, שגובל בחוסר אמינות מולם – המבוגרים שמפגינים מולם חזות משובבת לב, כשמתחת לפני השטח מסתתרים מסרים אחרים, שהילדים קולטים ומבחינים בהם. הליצן בחלומות אלה איננו בהכרח "קטן ונחמד", לפעמים הליצן גדול, מאיים, רודף, מאלץ, טומן בחובו חוסר אמינות ועוד.

ברמה ההסטורית אנחנו יודעים על ליצני חצר, ששימשו בתפקיד בידורי בחייהם ובחצרותיהם של מלכים. היו כאלה שבדרכם ההיתולית הפליאו לספר בדיחות ומשלים עמוקים, הטומנים בחובם מסרים נסתרים, כדוגמת הסטנדאפיסטים של ימינו, להבדיל באלפי הבדלות.

בהסטוריה של התיאטרון שזורות דמויות של ליצנים, אשר מהוות חלק מן המחזה, או נפרדות ממנו, והן מופיעות בתפקיד המצביע על הגיחוח שבמחזה עצמו – ככלי בידי המחזאי לסנן הערות ביקורת צדדיות "מצחיקות" לכאורה, אך נוקבות בו-זמנית.

הליצן הוא דמות דואלית, שנועדה לשמח ולהצחיק בדרמטיות קיצונית - מחד, אך מסתירה מאחורי התחפושת דמות אנושית שרגשותיה מורכבים – מאידך. גם בשפה המדוברת אנחנו משתמשים במילה "ליצני", כדי לתאר משהו שאיננו רציני, לא אמין, או לא מקצועי עד גיחוך. בחלומות הליצן משקף עבורנו את הדואליות הזו, שאנו פוגשים בחיים עצמם. הדואליות שקיימת בתוכנו, כשאנו מעמידים פנים, או ביחסים עם אנשים המעמידים פנים מולנו.

בתרחישים העולים על כל דימיון, בוחר הבמאי הפנימי שבתוכנו, להציג בפנינו שיקופים רגשיים בחלום, ואלו יופיעו במשלים וסימבולים מרתקים וביניהם דמותו של הליצן, המוכר לנו ממגוון התחפושות בפורים.

מצורפים קטעים מחלומות, בהם מככבים ליצנים, הממחישים את הרעיון.

 

דיגדוג קטלני

ר' מספרת: …”בחלום שלי הופיע איש מחופש לליצן, הוא תפס אותי וקשר אותי למיטת ברזל... הוא לא ניסה לפגוע בי באמת, או לגרום לי נזק ממשי, הוא פשוט דיגדג אותי ברגליים ואילץ אותי לצחוק".

זוהרית: בקטע זה מחלומה של ר' מתואר כיצד היא מרגישה כפייה מאולצת להפגין שמחה, או בדיחות דעת, כאשר זה לחלוטין לא מיושר עם מה שהיא רוצה להביע. החוויה שלה גובלת בתחושה של אונס – חוויה של קורבן לתוקפנות אלימה. חשוב לזכור שחלומות מהסוג הזה מעצימים את הדרמה ביתר שאת, על מנת לפרוק ולשחרר את המתחים הרגשיים האגורים בתוכנו. החלום משמש כערוץ ריפוי לטובת בריאותה הנפשית.

 

אנשי עסקים ליצניים

ד' מספר: … “בחלום השתתפתי בכנס... היה מכובד מאוד, ונראה מקצועי ביותר, אבל היה משהו תמוה שהבחנתי בו: במקום הסתובבו המון אנשי עסקים בתחפושת של ליצנים, כשבחלום אני יודע שעכשיו לא חג פורים, החג התקיים מזמן".

זוהרית: בחלומו של ר' משתקפת התחושה שחלק מהקולגות, חבריו למקצוע, (כנס מקצועי) אינם רציניים, כפי שכינוס מקצועי מתיימר להיות. חלומו משקף את החוויה שהוא רואה מעבר למה שמופגן כלפי חוץ לכאורה – מזהה את התופעה והנוכחות של אנשים מהסוג הזה בין הקולגות.

 

ליצנות לשעת הצורך

ה' כותבת: ...”אחרי שאיבדתי את התיק, חיפשתי בכל הבניין... זה היה מבנה משרדים גדול, ואני עליתי וירדתי בכל הקומות ושאלתי בכל קומה אם מצאו את התיק שלי. בסוף מרוב ייאוש הגעתי שוב לקומת הכניסה ובדלפק הקבלה הפקידה הושיטה לי את התיק. נשמתי לרווחה שסוף סוף התיק חזר אליי... התבוננתי בתוך התיק ולא היה חסר דבר, אלא שגיליתי בנוסף לכל החפצים שלי שקית עם תחפושת של ליצן. מוזר...”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ה' מתאר תהליך רגשי, אשר בתחילתו היא חשה בחיפוש קדחתני אחר הזהות האישית שלה, ובסופו של התהליך הסדר חוזר למקומו והיא זוכה בה מחדש. עושה רושם כי מדובר בזהות האישית שלה בהקשר המקצועי (כל החיפוש מתנהל בבניין משרדים). לאחר כל תהליך החיפוש, משתקפת תחושתה כי היא מצויידת במיומנות להעמיד פנים, להתחפש בדמות בדחנית (תחפושת של ליצן נוספה ליתר חפציה המקוריים שבתיק), אשר נוספה לרשותה.

 

חג פורים שמח, וחלומות פז מבורכים !

 

זוהרית רובין

zahara8@walla.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?