דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"לעצור את דריסת השטחים החקלאיים במרכז הארץ"

מזכ”ל תנועת המושבים, עמית יפרח, ביום החקלאות בכנסת

יום החקלאות צויין בשבוע שעבר (3.11) בישיבה חגיגית של שדולת החקלאות בכנסת ישראל שהתקיימה ביוזמת יו״ר הלובי החקלאי, ח״כ רם בן ברק (יש עתיד) ובמעמד שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר. במהלך היום התקיימו ישיבות בנושאי המגזר החקלאי בוועדות הכלכלה, הכספים העבודה והרווחה.
חבר הכנסת רם בן ברק, יו״ר שדולת החקלאות קרא לשנות את התפיסה של משרדי ממשלה מסוימים כלפי החקלאות: ״החקלאות הישראלית נמצאת באחד המשברים הגדולים בתולדותיה. בד בבד עם התייקרות המים, שכר העבודה וצמצום השטחים החקלאיים, אנחנו מתמודדים עם תפיסת עולם שתופסת את החקלאות במימד צר בלי ראייה לטווח ארוך וללא תכנון אסטרטגי ומתן אופק בטוח לחקלאי הישראלי... דווקא כאן במדינה שמתאפיינת בכלכלת אי ומחויבת לייצר לעצמה ביטחון תזונתי, דווקא כאן - נתפסים החקלאים כאויבי הציבור. יום החקלאות שאנו מציינים היום בא לשנות גישה זו. הוא בא להחזיר לחקלאות ולחקלאים את המעמד ואת המקום הראוי להם במדינת ישראל״.
מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח, הביע תמיכה במדיניותו של שר החקלאות ותקווה כי מאמציו יביאו למפנה המיוחל: ״היום הזה מסמל את חשיבות החקלאות כאינטרס לאומי...אמצעי הייצור בכדי לקיים חקלאות יציבה הינם הקרקע, המים והעובדים הזרים. בשנים האחרונות, בשל מדיניות בעייתית כלפי החקלאות, מחלחלת ההבנה שהכנסת והממשלה הם אמצעי ייצור לא פחות חשוב משלושת האמצעים הקלאסיים, וחייבת לתת מעטפת תומכת בחקלאות להבטיח את יכולת העיבוד והפרנסה בכבוד של החקלאי. אנו תקווה כי כניסתו של אלון שוסטר לתפקיד שר החקלאות, שר אשר מבין לעומק את צרכי החקלאות יחד עם השלמת החקיקה של חוק החקלאות תביא למפנה המיוחל מצדנו מייצגי החקלאים והחקלאות ליעד הראוי לחקלאות ישראל".

יו״ר המועצות האזוריות, שי חג׳ג׳: "עבדנו עם שר האוצר ישראל כץ, וסוכם על דחיית התמיכה הישירה, שזה נושא מהותי, קיבלנו הארכה לחידוש הסכם החלב ובתנאי שיהיו הסכמות. ויחד עם זאת, יש איומים לא מעטים, הייבוא, מס המעסיקים, הותמ״ל והועדות הגיאוגרפיות. נדאג שחוק החקלאות יחוקק. יש נוסח מוסכם".
רותם ידלין, ראשת מועצה אזורית גזר, קראה לעצור את תכניות הבינוי ההרסניות על שטחים חקלאיים במרכז הארץ: ״הגעתי לכנסת להשמיע את קולם של החקלאים והחקלאיות במרכז הארץ, שקולם הולך לאיבוד בעידן של בינוי חסר אבחנה, קידוש הפרט והגלובליזציה. לומר שהגיעה העת להחזיר את החקלאות למרכז - לעצור את דריסת השטחים החקלאיים במרכז הארץ על ידי תכנון חסר מעצורים באמצעות חוק הותמ״ל, ולבטל את התכניות ההרסניות שקודמו באמצעותו; לייצר ציר הכנסה למשקים חקלאיים באמצעות קידום פתרונות נלווים לחקלאות ותיירות חקלאית; לתת פתרונות ראויים לסוגיות העסקת עובדים זרים לצד חיזוק ידיים ישראליות בחקלאות״.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?