דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 02 בדצמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לראשונה: כנס להתמודדות עם אירועי חירום באזור ההר

מפקד תחנת משטרת הראל, סנ"צ דקר אשל בכנס (צילום: נווה אילן)

אירועי השריפות הקשים שחווה אזור ההר במטה יהודה (היישובים הפרושים משער הגיא ועד מבשרת ציון)  הביא ליוזמה ברוכה של הוועד המקומי ביישוב נווה אילן – כנס אזורי שדן בהתמודדות עם אירועי חירום גדולים ובדרכים למניעתם. הכנס התקיים בשבוע שעבר בהובלת ועדת הביטחון של נווה אילן במטרה ללכד את כלל גורמי הביטחון באזור.

בכנס נכחו משתתפים רבים ובהם ראש המועצה האזורית מטה יהודה - ניב ויזל,  מפקד תחנת משטרת הראל - סנ"צ דקר אשל, מפקד כיבוי אש מבשרת ציון - משה אליאן, מנהל מחוז ירושלים בקק"ל - גידי בשן, נציג מד"א –בועז אלינסון, קב"ט המועצה - צפריר שיפמן, ראשי ועדים ואחראי ביטחון של היישובים: יד השמונה, מעלה החמישה, נטף, שואבה, שורש, בית מאיר, קרית יערים ועוד.

יו"ר ועד מקומי נווה אילן, שוקי גרינבלט, הציג לנוכחים את הפעולות שבוצעו לאחרונה להגברת המוכנות של המושב לשריפה, וחבר הוועד המקומי, אורי יעלון, הציג את תיק החרום של המושב להתמודדות עם אירוע חריג.

נציגי קק"ל וכב"א סקרו באופן נרחב את אירועי השריפות ודרכי ההתמודדות באמצעות מניעה ותגובה. מפקד תחנת הראל הציג את תפיסת הפעלת משטרת ישראל באירועי קיצון.

במרכז הכנס עמדה ההרצאה של ראש מחלקת חקירות בכיבוי אש, רן שלף, ובה סקירה על הדליקות בשטח פתוח כאתגר עולמי.

שלף הדגיש כי היקף הדליקות הולך וגדל בשנים האחרונות עקב שינויי אקלים. לדוגמא, הדליקה ביערות הכרמל התרחשה בדצמבר 2010 לאחר תקופת יובש ארוכה והצטברות של מטען אש גבוה ביער. תופעת יובש כזו לא הייתה מוכרת במשך 80 שנים שקדמו לאירוע. אולם, רק שש שנים מאוחר יותר, התרחשה תופעה דומה שהובילה להתפתחות מאות דליקות במהלך עשרה ימים בחודש נובמבר בשנת 2016.

במהלך הכנס הוצגו פתרונות אפשריים לשיפור היכולות למניעת דליקה, גילוי פרוץ אש ושדרוג יכולות הכיבוי, בין השאר באמצעות הפעלת מטוסי כיבוי בלילה.

מוועד נווה אילן נמסר כי הכנס האזורי יצר שיח משמעותי ואפקטיבי לקידום המאבק המשותף באירועי חירום בכלל ובשריפות בפרט.

 

(הביא לדפוס: אורי יעלון, נווה אילן)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?