דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מבוא ביתר תובע את משרד השיכון: פגעו במטעי הזית שלנו

מטעי הזיתים של מבוא ביתר במתחם סנסן ב-2 (צילום: בקיצור)

האגודה השיתופית של מושב מבוא ביתר תובעת חצי מיליון שקל ממשרד הבינוי והשיכון, מרשות מקרקעין ישראל (רמ"י) ומחברת הניהול המפקחת, בטענה שהעבודות ולהקמת שכונת ב-2 בצור הדסה פגעו במטעי הזיתים של המושב וגרמו נזק כבד.

מכתב התביעה שהוגש לבית המשפט עולה כי מבוא ביתר מחזיקה בזכויות החכירה לדורות של קרקע חקלאית הנמצאת במורדות הדרומיים של היישוב צור הדסה, בשטח שגובל בין גבול היישוב הנוכחי לבין קו הגבול הבינלאומי, מתחת לשער המזרחי. חלק מהשטח נטוע במטעי זיתים של האגודה.

לטענת האגודה השיתופית, משרד הבינוי והשיכון קידם בשנים האחרונות תכנית להקמת שכונה חדשה בצור הדסה המכונה סנסן ב-2 (שכונת "הציפור"), שחלק ממנה מתוכננת על מטעי הזיתים של האגודה.

איש לא פנה אלינו ביחס לשטחים שלנו בקרקע של השכונה החדשה, טוענת האגודה, "לא בדיון ביחס לגריעתם מהשטח... לא כדי לקבל היתר לכניסה לשטח, לבצע עבודות, לעקור עצים או לגבי פיצוי מתאים".

במהלך חודש אוגוסט 2021 נכנסו קבלנים של משרד השיכון לשטחנו, ממשיכה האגודה וטוענת, ועקרו כ-100 עצי זית השייכים לנו, והם הועברו לשתילה מחודשת ברחבי היישוב צור הדסה.

פניות שלנו למשרד השיכון ולרשות מקרקעי ישראל לא נענו, טוענת האגודה בכתב התביעה, ומוסיפה כי לאחרונה נודע לאגודה שמשרד השיכון והקבלן המתכנן מתכוונים להמשיך ולעשות "דין לעצמם, להסיג גבול של התובעת במקרקעין ולבצע עבודות בנייה והכשרה במקרקעין של התובעת".

האגודה טוענת כי מעבר להסגת גבול נגרמו לה נזקים כבדים מעצם עקירת מאה העצים, אשר היא מעריכה את שווים ב-5000 שקל לכל עץ ובסך הכל בחצי מיליון שקלים. בנוסף היא טוענת כי הוצאות השתילה מחדש של מאה עצים מוערכות ב-100 אלף שקל נוספים.

עדיין לא הוגש כתב הגנה. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?