דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 05 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: המועצה האזורית מטה יהודה מנעה חשיפת מסמכים אודות עבודות הפיתוח במושב מבוא ביתר

עמותת התושבים למען מבוא ביתר ביקשה לקבל מידע על עבודות הפיתוח שבוצעו במושב אך במועצה נמנעו מלהגיב על הבקשה. המועצה תשלם לעותרים יותר מ-12 אלף שקל

מה קרה לכספי הפיתוח ששילמו רוכשי המגרשים בשכונת ההרחבה של מבוא ביתר? התעלומה להיכן נעלם סכום בן מיליוני שקלים מעסיקה את התושבים במבוא ביתר מאז 2011 אך עדיין לא נמצאה לה תשובה. לאחרונה חלה התפתחות נוספת בפרשה, כאשר בית המשפט קבע כי המועצה האזורית מטה יהודה נמנעה מלהציג מסמכים הקשורים לפרויקט הפיתוח במושב והסתפקה בטענות כלליות ולא מבוססות.

פרשת עבודות הפיתוח במושב מבוא ביתר היא סבוכה ומתחילה כבר לפני יותר מ-20 שנה, בהחלטת מינהל מקרקעי ישראל לשווק את משבצת הקרקע החקלאית של מושב מבוא ביתר במסגרת מכרז קרקע בלתי מתוכננת (מקב"ת). ב-2001 הגישה החברה להגנת הטבע, עתירה כנגד זכייתה של חברת 'אור מבואות ירושלים' במכרז וזאת בטענה שהצעתה פסולה משום, שחצי שנה קודם לפרסום המכרז, באוקטובר 1994, חתמה החברה על הסכם עם מושב מבוא ביתר, לפיו היא תשלם את חובותיו, בסך 20 מיליון שקל, ובתמורה קיבלה את זכויות המושב במקרקעי המשבצת.

החברה להגנת הטבע, המשיכה וטענה שבניגוד להליך המקובל, אנשי מושב מבוא ביתר, שהם חוכרי הקרקע מהמינהל, השתתפו באופן פעיל בהכנת המכרז וקביעת תנאיו, וזאת למרות שחצי שנה קודם לכן מסרו את זכויותיהם לאור מבואות ירושלים. לכן, כך נטען, בפועל פעלו חברי המושב למען חברת אור מבואות ירושלים, שהייתה אז בשליטתו של מנכ"ל תנועת הליכוד לשעבר, אשר קדוש, ושל היזם החרדי, אהרון בלום.

החברה להגנת הטבע, הוסיפה וטענה כי נציגים ממבוא ביתר מסרו מידע מוקדם שעזר לאור מבואות ירושלים לזכות במכרז, וזאת למרות שהצעתה הכספית היתה נמוכה יותר, וכי גם מינהל מקרקעי ישראל דאג לכך שאור מבואות ירושלים תזכה במכרז, ושבתהליך הבחירה נפלו פגמים קשים שמחייבים חקירת משטרה.

מאוחר יותר נכנסה חברת אור מבואות ירושלים לקשיים ולהליכי פירוק ומכרה את זכויותיה בקרקע של מבוא ביתר לגורמים אחרים. עם זאת, לחברה, בראשותו של אהרון בלום, נותרו הזכויות לפיתוח ולשיווק של שכונת ההרחבה במושב בהיקף של 170 בתים צמודי קרקע.

בשנת 2011 דיווח עיתון 'בקיצור' על כך שעבודות הפיתוח בשכונת ההרחבה במבוא ביתר תקועות. מזכיר היישוב אלי יששכר, אמר כי הוא שותף לדאגת התושבים: "העבודות הופסקו לפני כחצי שנה. עד כמה שהבנתי, קבלן הפיתוח שביצע את העבודות, עזב במפתיע את השטח. דיברנו עם חברת אור מבואות ירושלים, ניתנו התראות ובינתיים לא הייתה בשטח כל תזוזה. כמה זמן אנחנו צריכים להמתין? גם אני חושש לגורל עבודות הפיתוח". יששכר קרא למועצה האזורית מטה יהודה להיכנס לעובי הקורה, כדי לקדם את עבודות הפיתוח ככל הניתן.

הנסיון לקדם את עבודות הפיתוח התקועות הביא את המועצה האזורית מטה יהודה להיכנס לעובי הקורה במטרה לקדם את עבודות הפיתוח. מי שהיה ממונה על הטיפול בנושא היה סגן ראש המועצה ומנהל אגף הפיתוח, נמרוד (נימי) יפה.

אולם גם יוזמה זו עלתה על שרטון ועבודות הפיתוח במושב מתקדמות בעצלתיים וחלקן לא בוצעו עד היום, כ-15 שנה לאחר שהמגרשים במתחם שווקו לציבור הרחב.

תושבי ההרחבה של מבוא ביתר התארגנו והקימו עמותה שתפעל כדי לממש את זכויות הפיתוח שעבורו שילמו מאות אלפי שקלים. בשלב ראשון ביקשה העמותה לקבל את המסמכים הנוגעים לעבודות הפיתוח בהרחבה מהמועצה האזורית מטה יהודה וזאת לפי חוק חופש המידע.

בעמותה דרשו מהמועצה לקבל מידע לגבי מורשי החתימה בחשבון נאמנות שפתחה המועצה יחד עם חברת אור מבואות ירושלים בבנק לאומי והבהרות לגבי חשבון נוסף בבנק דיסקונט, לפרט היכן הופקדו כספי הפיתוח של שכונת ההרחבה, להציג דפי חשבון מלאים של החשבונות בהן הוחזקו הכספים ולפרט כל הוצאה והוצאה מיום פתיחת החשבונות ועד היום כולל הצגת אישורים להוצאות אלה, ולהציג את תוכניות הפיתוח המאושרות בהרחבת המושב.

בעתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים טוענים נציגי העמותה באמצעות בא כוחם, עו"ד איתן להמן, כי נדהמו לגלות שבתגובה לבקשה שלהם לגילוי מסמכים ניסתה המועצה האזורית מטה יהודה בכול דרך למנוע העברת המידע המבוקש. הם ביקשו מבית המשפט להורות למועצה למסור להם את החומר כמבוקש, כפי שמחייב אותה חוק חופש המידע התשנ"ח- 1998.

השופט, ארנון דראל, פסק לפני כשבועיים (18.9) כי המועצה האזורית מטה יהודה לא קיימה את הוראות החוק ולא עשתה כל תהליך על מנת לספק לעמותה את המידע המבוקש. “אין חולק כי העותרת (העמותה) פנתה בבקשה כדין לקבל מידע ושילמה את האגרה הנדרשת. עוד אין חולק, כי הממונה על יישום חוק חופש המידע במשיבה (המועצה) לא נתן החלטה בבקשה אלא כתב במכתב שלא נשלח כי הוא ממתין לקבל אסמכתאות לתשלום, תוך שמסר כי לאחר קבלתן ייתן את החלטתו בתוךם 30 יום. החלטה לא נתקבלה ולא נמסרה מעולם לעותרת".

השופט קיבל את העתירה של עמותת התושבים ממבוא ביתר וחייב את המועצה לספק את המידע המבוקש תוך 30 יום, קרי עד ה-19.10.17. בנוסף חוייבה המועצה לשלם לעמותה שכר טרחת עורך דין בגובה של 11,700 שקל וכן להשיב את האגרה ששולמה, בהיקף של אלפי שקלים נוספים.

רוני דהאן, יו"ר העמותה למען תושבי מבוא ביתר, אמר בתגובה לפסק הדין כי העמותה תמשיך לפעול בכול האמצעים העומדים לרשותה, כנגד כל הגורמים הקשורים לעבודות הפיתוח במבוא ביתר, על מנת לחדש את עבודות הפיתוח בהרחבה של מבוא ביתר ולבדוק את כל ההתרחשויות הנוגעות לפיתוח.

עבודות הפיתוח לא הסתיימו עד היום. בורות ביוב פתוחים בשטח ההרחבה, מבוא ביתר

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?